2 Жовтня 2017 30  0 

Досудова доповідь – твоя можливість розповісти суду свою історію


Одним з напрямів реформування  кримінально-виконавчої системи України є впровадження досвіду зарубіжних країн з використання альтернативних методів покарання, не пов’язаних з позбавленням волі. Це розв’язує проблеми як завантаженості установ виконання покарань, так і зниження рівня злочинності з допомогою використання соціологічних, психологічних та виховних методів роботи з особами, які вчинили нетяжкі злочини або злочини середньої тяжкості. Одним із таких альтернативних покарань, що є і санкцією до правопорушника, і методом роботи з особами, які вчинили протиправне діяння, вважається Пробація.

Законодавчі умови для реалізації  пробації, повноважень персоналу органів пробації визначені законом «Про пробацію» та Кримінальним процесуальним кодексом України. Для реалізації досудової пробації використовується досудова доповідь.

Досудова доповідь – це формалізована інформація, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності.

Досудова доповідь потрібна суду для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й додаткову інформацію про особу, яка підозрюється у його вчиненні, дізнатися про обставини її життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин. Але досудова доповідь не може використовуватися у кримінальному провадження, як доказ винуватості (або не винуватості) обвинуваченого у вчиненні злочину.

Знайомство та безпосередня діяльність працівника служби пробації з клієнтом починається на стадії досудового слідства або судового розгляду справи – з підготовки досудової доповіді. Досудова доповідь – це ― «вітрина»  служби пробації

У підготовці досудової доповіді активну участь бере й сам правопорушник, який надає інформацію про себе, ставлення до вчиненого злочину, погляди на ймовірність подальшого правопорушення, реакцію на санкції, що можуть бути застосовані в кожному конкретному випадку. Проте надана правопорушником інформація має сприйматись працівником служби пробації об’єктивно та незалежно й перевірятись у разі вияву сумнівів, оскільки досудова доповідь має показати дійсні позитивні та негативні сторони правопорушника, а не тільки стати пом’якшувальною обставиною під час винесення вироку суддею.

Працівник органу пробації є незалежною, неупередженою особою, яка надає суду необхідну інформацію про обвинуваченого.

Для підготовки досудової доповіді працівник пробації має право спілкуватися з найближчим оточенням обвинуваченого, а також отримувати інформацію від інших джерел.

Інформація, що буде надана для підготовки досудової доповіді, захищається законом.

Досудові доповіді складаються працівниками Пологівського РВ з питань пробації Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

За 9 місяців 2017 року Пологівським РВ з питань пробації на виконання відповідних ухвал суду підготовлено 11 досудових доповідей. На підставі проведених оцінків ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, яка проводилася за новим інструментом оцінки,  щодо обвинувачених Пологівським РВ з питань пробації зроблено 10 висновків про можливість   виправлення правопорушника без позбавлення або обмеження волі на певний строк.

Основними проблемними питаннями у процесі реалізації досудової доповіді залишаються стислі терміни на підготовку досудової доповіді, вказані в ухвалі суду (з вказаним терміном підготовки менше 10 днів), що позбавляє можливості персонал органу пробації зібрати всю необхідну інформацію для складання повної досудової доповіді. Пологівським РВ з питань пробації отримано 6 ухвал суду, щодо складання досудової доповіді стосовно обвинувачених, з вказаним терміном менше 10 днів.

Також  Пологівським РВ з питань пробації було підготовлено 1 досудову доповідь, згідно отриманої ухвали суду стосовно неповнолітнього обвинуваченого у вчиненні ним кримінального правопорушення, з висновком про можливість виправлення останнього без позбавлення або обмеження волі на певний строк.

 

 

Підготовлено:

Фахівець із соціальної роботи Пологівського РВ

з питань пробації                                                                                                    Бублик Т.О.