13 Серпня 2015 92  0 

Децентралізація повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майна та їх обтяжень


Важливим кроком у напрямі децентралізації адміністративних послуг, стало прийняття Верховною Радою в першому читанні Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” №2982.

Новелою вказаного проекту Закону є те, що поряд зі зміною суб’єктів, уповноважених на проведення державної реєстрації прав, запроваджуються важелі контролю за проведенням такої реєстрації з боку Міністерства юстиції України та його територіальних органів. Так, за Міністерством юстиції та його територіальними органами залишаються повноваження з нормативно-методичного забезпечення державної реєстрації прав, контролю за проведенням такої реєстрації; розгляду скарг на рішення дії чи бездіяльність державних реєстраторів; забезпечення підвищення кваліфікації державних реєстраторів.

Так, з моменту набрання чинності законопроектом, до системи органів державної реєстрації прав входитимуть: Міністерство юстиції України; територіальні органи Міністерства юстиції України; виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, районні, районні у містах, містах Києві та Севастополі державні адміністрації, банки, які пройшли акредитацію у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України та Національним банком України; та державні реєстратори, як особи, які перебувають у трудових відносинах з виконавчим комітетом міської ради міста обласного значення, районної, районної у місті, містах Києві та Севастополі державної адміністрації або з банком.

У зв’язку з тим, що законопроектом пропонується значно розширити суб’єктний склад осіб, які наділені повноваженням проводити державну реєстрацію прав, та ввести до такого суб’єктного складу банки, перед початком виконання відповідних функцій банк має пройти акредитацію у  територіальному органі Міністерства юстиції України.

Також, в повному обсязі, повноваження державного реєстратора зможе виконувати нотаріус, а щодо обтяжень нерухомого майна – державний виконавець.

Метою розроблення проекту є реалізація положень Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2014 року № 333-р, щодо розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади в частині надання адміністративних послуг.