Нещодавно журналісти Запорізької області в рамках проєкту “Протидія дезінформації на півдні та сході України” за сприяння Українського кризового медіа-центру  зустрілися з мером естонського міста Нарва Катрі Райк.

Бесіда була дуже цікавою і година зустрічі промайнула дуже непомітно. Катрі поспішала на літак, тому виділити більше часу журналістам не змогла. Запитували про різне. В основному про те, що цікавить жителів не лише маленького  естонського містечка, а й районних міст України.

Коротко про Нарву

Офіційно зараз тут проживає 55 тисяч жителів, але це офіційні цифри, насправді мешканців тут набагато менше, приблизно 46-47 тисяч. 96% – російськомовні. З них 47% – громадяни Естонії, 36% – Росії. І це зрозуміло. Нарва розташована на кордоні з ЄС та Росією. З вікна мера Нарви видно російське місто Івангород.

Нарва – третє за величиною (після Талліна і Тарту) місто Естонії. Колишня назва – Ругодів. Адміністративна приналежність – повіт Іда-Вірумаа. Адміністративний поділ: 11 міських районів – Сутхоффі, Пяхклімяе, Калев, Ваналінн, Йоаору, Керес, Солдіно, Кренгольм, Паемурру, Кулгу, Веекулгу і Електріяма, а також 3 прилеглих райони – Ольжин, Кудрукюла і Ювілейний. Рік заснування міста – 1223 р. Мови: естонська (офіційна), російська. Етнічний склад: росіяни – 81,4%, естонці – 3,9%, інші – 14,7% (в першу чергу білоруси, українці і фіни). Релігія: християнство – православ’я, лютеранство. Грошова одиниця – євро. Річка – Нарва.

Отримати премію меру – політичне самогубство

Катрі розповіла, що у Нарві 31 депутат. У виборах беруть участь всі, навіть місцеві жителі, що є громадянами Росії. Це теж зрозуміло і логічно, бо ті, хто приписаний у Нарві, а працює в іншому місті, все одно платить податки саме в місті Нарві.

Мера обирають не жителі міста, а депутати. Якщо 16 з них проголосувало за кандидатуру, то мер вважається обраним. Причому, якщо міський голова не може впоратися зі своїми обов’язками, то депутати можуть будь коли переобрати цю людину.

Кожен депутат отримує заробітну плату, це 365 євро, якщо депутат входить до складу якоїсь комісії, то ще 500 євро.

Мер отримує «на руки» 3000 євро. Причому  премій ніяких немає. Як стверджує Катрі – отримати хоч раз якусь премію, це політичне самогубство.

Середня заробітна плата у місті – 980 євро, вчитель отримує 1300 євро, журналіст – 1200 євро, середня пенсія – 400 євро.

Бюджет Нарви

Зараз бюджет міста складає 96 мільйонів євро. З них 30 мільйонів – доходи від податків. 30% від загального фонду бюджету – це підтримка від держави, різноманітні субвенції. 30% – кредити Євросоюзу під мізерні проценти, ці гроші витрачаються на інфраструктуру міста: дороги, дитячі майданчики,

скейтпарки, ремонти ратуш, міських променадів та місцевих гімназій. 10% – доходи від оренди міських приміщень тощо.

Місцева преса

У Нарві кілька газет, сайтів та є місцеве радіо. Російською мовою виходять майже всі місцеві видання та сайти. Щоб не порушувати закону про мову, в газетах друкують лише кілька речень естонською.

Мер міста раз на тиждень зустрічається з журналістами. Відповідає на каверзні  питання. Причому робить це відкрито та чесно. Часто  зустрічі відбуваються неформально – в кафе за чашечкою кави. Катрі зазначила, що після таких зустрічей журналісти пишуть не лише про проблеми міста, а про її зачіску чи нову сукню. І це зрозуміло, бо сьогоднішній міський голова – жінка.

У мерії є своя газета під назвою «Нарва», її тираж аж 30 тисяч екземплярів. Такий високий тираж завдяки тому, що видання  розповсюджують безкоштовно. Газета утримується з міського бюджету, на неї  витрачають 100 тисяч євро на рік.

У цій газеті немає місцевої реклами – лише корисна для містян інформація. Наприклад, нарвитяни можуть дізнатися  про різні допомоги з міського бюджету, заходи, що проводяться, чим сьогодні займається міська влада, що роблять депутати. Газета друкується теж російською мовою. Причому в жодному номері немає фото мера, це її принципова позиція.

Катрі Райк активно веде свою сторінку в Фейсбуці. Пише двома мовами – російською та естонською. ЇЇ сторінка у соціальних мережах дуже цікава та близька до людей. Там можна дізнатися не лише офіційну інформацію, а й поспостерігати за особистим життям мера, за її робочими буднями та як жінка проводить вихідні.

80% освітян провакциновані

Коронавірус зараз є проблемою номер один в усьому світі, і Нарва не стала винятком. Зараз всі сили йдуть на боротьбу з цією хворобою.

Місцева влада активно пропагує вакцинацію серед громадян. З міського бюджету фінансують  автобуси, які підвозять охочих зробити вакцину проти коронавірусу. По місту розклеюють плакати на відповідну тематику.

В школах Нарви провакциновані 80% освітян, тому діти відвідують уроки очно. Процент жителів, що вакцинувалися, значно нижчий, приблизно 44%. Але Катрі сподівається, що найближчим часом цей відсоток зросте. Сама вона вакцинувалася і повідомила про це жителям міста на своїй сторінці у Фейсбук.

Наприкінці зустрічі Карті Райк наголосила, що місто ніколи так доб-ре не жило, як зараз. Це помітно по добробуту нарвитян. Досить швидко в Естонії та самій Нарві влада провела різноманітні реформи. Залучила кошти з держави та Європейського Союзу. І найголовніше – зараз у державі взагалі немає такого терміну як корупція. Це теж велике досягнення.

На зустрічі побувала Ірина Лісова.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

four × 5 =