Пологівські вісті Місто Земельна ділянка від держави: хто має право отримати, які документи необхідні

Земельна ділянка від держави: хто має право отримати, які документи необхідні

0
264

Згідно з Конституцією України, природні ресурси, земля та її надра належать народу країни. До того ж законодавство визначає, що всім громадянам варто ознайомитися з тим, як отримати землю від держави, оскільки на це має право кожен з них.

Тож, як отримати земельну ділянку від держави? Які для цього потрібні документи?

Хто може отримати ділянку в Україні?

Всі українці мають право безкоштовно стати власником ділянок, що належать до комунальної або державної власності. Процедура ця має свої нюанси, про які варто дізнатися, щоб не зіткнутися з “підводними каменями”.

Така можливість позначена в Конституції, в ст. 14 для кожного громадянина держави. Право на отримання у власність земельної ділянки позначено в Земельному кодексі в ч.1 ст. 81. При цьому ніяких територіальних прив’язок до місця реєстрації та проживання людини Законом не передбачено. Це означає, що отримати землю в Україні від держави безкоштовно громадянин може незалежно від того, де він живе і де знаходиться ділянка, яку він хоче оформити як свою власність.

Закон свідчить про те, що реалізувати таке право може будь-яка особа, яка досягла повноліття. Він же встановлює, що є категорії осіб, які мають можливість реалізувати його в першу чергу:

 • Першочергове право отримати землю від держави надається інваліду війни;
 • Воно ж передбачено для сімей загиблих військовослужбовців;
 • Згідно ЗУ” Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, мають його учасники бойових дій, а також прирівняні до них особи.

Цільові призначення земельної ділянки

Законодавство визначає не тільки, як отримати землю від держави, а й те, що вона може бути різних видів. Від призначення ділянки залежить і належний його розмір, що позначено в ст. 121 Земельного кодексу України:

 • Для ведення фермерських робіт. У цьому випадку на нього можуть претендувати члени сільськогосподарських підприємств, які знаходяться на території тієї чи іншої міської, сільської, селищної ради. Якщо перших кілька, розмір паю розраховується як середній на певній території або по району;
 • Для ведення селянських робіт фізичними особами. Для цього отримати від держави можна гектар землі і навіть більше-до 2-х га;
 • Для садівництва держава готова надати максимум 0,12 га;
 • Для будівництва дачних споруд може бути виділено не більше 0,1 га;
 • Для зведення гаража-максимум 0,01 га;
 • Є можливість отримання ділянки під будівництво житлових об’єктів та їх обслуговування. Якщо він знаходиться в селі, його розмір не повинен перевищувати 0,25 га, в селищі – максимум 0,15 га, в межах міста – не більше 0,1 га.

Згідно зі ст.121 Земельного кодексу України, процедура, як отримати землю від держави безкоштовно, передбачає, що кожен громадянин має право на оформлення у власність усіх видів ділянок, але кожного з них має бути отримано не більше одного за все життя людини.

Незважаючи на те, що така можливість Конституцією передбачена, реалізувати її на практиці не завжди просто.

Куди звертатися, щоб отримати ділянку?

Це повинні бути органи, що займаються подібними питаннями на територіях, на яких вони знаходяться.

Процес, як отримати ділянку землі від держави, передбачає, що звернутися можна в такі інстанції:

 • Районна, обласна, державна адміністрація;
 • Кадастрова, картографічна, геодезична служба. У ці інстанції слід звертатися, якщо громадянина цікавить, як отримати ділянку землі від держави безкоштовно в разі його належності до державної власності;
 • Органи місцевого самоврядування-територіальні громади, сільради, до яких звертаються, коли ділянка належить до категорії комунальної власності.

Іноді в процесі, як можна отримати землю від держави безкоштовно, виникають ситуації відмови в задоволенні прохання громадянина. У цьому випадку слід звертатися до адміністративного суду, який захистить його права.

Як отримати землю?

Ця процедура протікає в ряд етапів:

 • Вибір ділянки. Як її знайти, буде описано нижче, а коли вона вже підібрана, необхідно подати клопотання в одну з інстанцій, список яких наведено вище;
 • Розробка проєкту землеустрою. Для цього необхідно звернутися в землевпорядну організацію;
 • Затвердження проєкту землеустрою. Громадянину, який вивчає, як можна отримати землю від держави, потрібно разом з проєктом подати клопотання до місцевої ради або державної адміністрації, щоб його затвердили;
 • Подача заяви про реєстрацію права власності на одержувану ділянку. Звернутися для цього можна в реєстраційну службу при Міністерстві юстицій. Уповноважений орган приймає рішення про передачу об’єкта у володіння заявника, присвоює кадастровий номер, вказує його площу і місце знаходження;
 • Реєстрація права власності, для якої можна звернутися до нотаріуса, інших органів, які мають право виконувати таку процедуру.

Як знайти “вільну” землю?

Це те, з чого взагалі починається процес, що дозволяє отримати від держави гектар землі або ділянку іншого розміру.

Є кілька варіантів того, як можна виконати цей крок:

 • Самостійний пошук. Він передбачає наведення довідок про ділянки, вивчення генерального плану різних населених пунктів, використання будь-яких доступних даних про питання, що цікавить;
 • Аналіз кадастрової карти України. Сьогодні вивчити її можна в Інтернеті, зайшовши за адресою https://map.land.gov.ua/. На ній незайняті ділянки не мають відміток, тоді як зайняті позначені блакитним кольором. Вона постійно коригується, в неї вносяться зміни, але слід уточнювати актуальність інформації на випадок, якщо її не встигли оновити;
 • Подача офіційного запиту в державні інстанції. Незалежно від того, потрібно отримати землю від держави безкоштовно молодій сім’ї або кому-небудь іншому, дані органи повинні дати відповідь. Це найнадійніший спосіб отримання інформації, що цікавить, а оформляється запит в письмовому вигляді. Такими інстанціями є територіальний орган Держслужби з питань геодезії, місцева державна адміністрація, Держгеокадастр. Відповідь на запит теж повинен прийти в письмовому вигляді.

Говорячи про те, чи можна отримати землю від держави, відповідь позитивна, але потрібно враховувати, що при її пошуку краще навіть не витрачати час на ресурси, що знаходяться поблизу великих міст, в них самих або в курортних зонах. Знайти тут їх практично неможливо, тому варто звернути увагу на території, віддалені від мегаполісів, заповідних зон, узбережжя і т. д.

 

Купити або отримати безкоштовно?

Відповідно до Закону, за саму ділянку платити не потрібно, але необхідно підготуватися до того, що громадянину, який її отримує, доведеться нести інші витрати.

Наприклад, вони можуть бути такими:

 • Оформлення документів, в тому числі розробка земельного проєкту;
 • Транспортні витрати;
 • Якщо доведеться звертатися до суду, щоб довести своє право і отримати землю від держави інваліду або іншим категоріям громадян, доведеться оплачувати судові витрати за свій рахунок.

Будівництво споруд – житлових, нежитлових, підсобних, а також купівля всіх будматеріалів, їх доставка до місця зведення, оснащення будівель комунікаціями і т.д. – все це доведеться оплачувати самостійно. Деякі громадяни вибирають варіант придбання вже наявних будівель з подальшою їхньою реконструкцією, але в більшості випадків є сенс використання такої можливості, що надається державою.

Наприклад, не варто нехтувати знаннями про те, як отримати землю від держави багатодітній родині, адже в такому випадку батькам слід подбати про майбутнє своїх дітей. Гарною підмогою це буде і для молодого осередку суспільства. В цілому, ділянка ні для кого зайвою не буде.

Нюанси і труднощі процедури

Вони можуть виникнути, оскільки, незважаючи на те, що ми йдемо в Європу, бюрократія в нашій країні ще зовсім не викорінена. Процедура оформлення повинна здійснюватися протягом приблизно 3-х місяців, але за фактом так відбувається далеко не завжди. Труднощі можуть виникати через небажання чиновників, уповноважених осіб дозволяти громадянам реалізовувати своє право.

Для цього вони можуть знайти найрізноманітніші відмовки, аж до відсутності генерального плану або цілком банальної – знаходження у відпустці особи, яка повинна займатися даним питанням. Робиться все це для того, щоб людина просто втомилася від спроб отримати те, що їй належить за законом. В цьому випадку можна звернутися до адміністративного суду, щоб все-таки досягти бажаної мети. Правда, і судовий процес може тривати довго.

І навіть це не означає, що потрібно відмовитися від своїх конституційних прав та їхньої реалізації. Але потрібно запастися терпінням і морально підготувати себе до того, що боротьба за них буде тривалою.

Причини відмови у виділенні безкоштовної ділянки

 

Земельний Кодекс України визначає такі, і найчастіше вони полягають у наступному:

 • Неправильно складено клопотання або заяву;
 • Щоб отримати землю від держави, документи потрібно підготувати відповідно зі списком, який встановлений законодавчо. Якщо вони надані не в повному обсязі або оформлені неправильно, це теж є мотивованою причиною для відмови;
 • Відсутність вільної земельної ділянки на обраній території. Така ситуація може трапитися, якщо в карті вказані застарілі дані, і обраний варіант вже зайнятий насправді. Тому слід отримувати потрібну інформацію за письмовим запитом в державні органи. У цьому випадку ймовірність надання достовірних даних значно зростає.

Не виключений і ризик корупції, матеріальної зацікавленості посадових осіб у невмотивованій відмові. Якщо громадянин впевнений, що причина його полягає саме в цьому, необхідно звертатися до органів, які допоможуть розібратися в цьому – наприклад, до суду.

Необхідні документи

Є сенс підготувати їх заздалегідь, щоб потім не витрачати час.

Вам знадобляться такі документи:

 • Заява;
 • Копія документа, що посвідчує особу (паспорт), та ІПН;
 • Квитанція, що свідчить про оплату державного мита;
 • Квитанція про оплату виписки з держреєстру;
 • Витяг з Державного земельного кадастру;
 • Копія рішення про передачу ділянки у власність на безкоштовній основі. Вона повинна бути нотаріально завіреною.

Якщо її отримують з метою фермерської діяльності, щоб отримати землю від держави, потрібні документи, які підтверджують наявність досвіду в даній сфері, або диплом, виданий особі аграрним навчальним закладом.

У разі використання ділянки третіми особами потрібно документ, що підтверджує їх згоду на передачу її у власність заявника.

Якщо особа має право на звільнення від внесення адміністративного збору, вона повинна бути підтверджена документально.

Закон дозволяє громадянину передавати свої повноваження з оформлення документів довіреним особам, і в цьому випадку необхідна нотаріально завірена довіреність. Також будуть потрібні копія і оригінал паспорта, ІПН представника.

https://novyny.live

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

five × two =