22 представники регіональних ЗМІ з Харківської, Чернігівської, Миколаївської, Херсонської, Івано-Франківської, Дніпропетровської, Запорізької областей 5-8 серпня 2021 року вивчали успішний досвід розвитку Хотинської, Недобоївської, Усть-Путильської, Глибоцької громад Чернівецької області та Білоберізької громади Івано-Франківської області.

Прес-тур організував Український кризовий медіа-центр у рамках Програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність».

Журналісти відвідали громади, які спільно з Програмою USAID DOBRE працюють над створенням комфортних умов та наданням якісних послуг жителям.

Кожна громада обрала свій шлях розвитку. Сьогоднішня розповідь про Недобоївську громаду, де в основному вирощують яблука та реалізують їх не лише в Україні, а й у всьому світі. А нещодавно тут почали виробляти крафтовий сік.

Голова ОТГ: «За рахунок грантів залучили близько 100 млн гривень»

Недобоївська територіальна громада Дністровського району Чернівецької області утворена 14 серпня 2015 року. ЇЇ територія складає 129,5 км2. Якщо говорити про соціальну та культурну сферу ОТГ, то в селах громади налічується 5251 двір, в якому проживає 12717 жителів. Найбільшого розвитку в економіці досягла галузь садівництва, здебільшого вирощування яблук. Саме вона є візитною карткою Недобоївської громади вже понад десятиріччя, приваблює своїми масштабами та якісними продуктами іноземних підприємців. Вирощенню продукції садівництва сприяє унікальний рельєф, що сформувало виняткову локальну екосистему з особливим мікрокліматом, гідрорежимом, рослинністю та ґрунтовим покривом.

Юрій Юзва, голова Недобоївської ОТГ, розповідає, що майже за 6 років після утворення громади вже є, чим похвалитись, що розповісти та показати.

Як зазначив Юрій Михайлович, від децентралізації дуже великий плюс, недобоївці самі почали керувати на своїй території, знають, куди з розумом вкладати кошти. Вже дуже багато проєктів вдалося реалізувати. Багато ще планів. Постійно плідно співпрацюють з програмою DOBRE, завдяки програмі навчилися працювати в юридичних межах. Незабаром понад дорогою з’являться  торгові ряди – це один з проєктів програми DOBRE.

Вже реставрували два старих млина, планують зробити туристичний парк. Недобоївську громаду відвідує багато туристів, щоб подивитися на Хотинську фортецю, яка розташована лише за кілька кілометрів звідси.

Для успішного розвитку потрібні кошти і немаленькі, щоб знайти гроші, адміністрація громади бере участь у всіх програмах, у всіх напрямках. У 2016 році звернулися до інституту розвитку громадянського суспільства, там допомогли з планом подальших дій у розвитку Недобоївської громади. За попередні 5 років за рахунок участі у різних грантах залучили 100 мільйонів гривень у громаду для покращення інфраструктури ОТГ.  Незабаром запрацює реконструйований дитячий садочок, вартість об’єкта – 38 мільйонів гривень.

З 2015 року громада отримувала субвенції на розвиток: у 2016 ому – 4 млн 400 тис. грн, у 2017 – 3 млн 400 тис. грн, у 2018-ому – 2 млн 200 тис. грн, у 2019-ому – 1 млн 700 тис. Усі кошти, до копієчки прозоро розділяють на села, що входять до громади.

Наступний етап – збудувати нову школу в селі Недобоївці. Стара школа діє вже з 1871 року, в ній навчається 404 учні.

У Недобоївській громаді дуже розвинене садівництво. Кожен клаптик землі використовують фермери, 75-80% – це вирощування слив та яблук, а ось вишень та черешень – дуже мало. Частково вирощують зернові (соя, кукурудза, ріпак). Вирощування соняшника на території майже не практикується, на трьох територіях соняшник вирощують всього на 700-800 га.

Великий прибуток місцевим жителям дають яблучні сади. У 2010 році, наприклад, 1 га яблучного саду приносив родині 10 тисяч доларів прибутку. Але у неврожайні роки люди можуть працювати майже з нульовим доходом.

Нещодавно відкрили ринок землі, але голова рекомендує землякам не поспішати продавати землю, бо за оренду землі люди отримують стабільний і постійний дохід. У Недобоївці середній пай на людину лише 0,56 га , оцінка недобоївської землі складає лише від 16 до 44 тисяч гривень за гектар.

На завершення розмови с журналістами голова громади поділився, що мріє про асфальтовані дороги на кожній вулиці, оновлення всіх комунальних закладів. І з такими починаннями, впевнений, що обов’язково всі плани втілять найближчим часом.

«Ми маємо всі потужності, щоб «здати яблуко під ключ»

Журналісти також відвідали одне з найуспішніших підприємств Недобоївської громади, одне з найбільших платників податку до місцевого бюджету.

В’ячеслав Тодосыйчук з головою громади.

Підприємець В’ячеслав Тодосійчук має високо професійний технічно оснащений комплекс для зберігання, сортування та пакування яблук. В’ячеслав Іванович, депутат теперішньої громади, в минулому депутат районної ради. Саме він є ініціатором створення теперішньої Недобоївської ОТГ. Журналісти відвідали величезний комплекс та ознайомилися з принципами його роботи. Як розповів В’ячеслав Тодосійчук, підприємство може зберігати 11 тисяч тонн яблук. Ці яблука «завмирають» на пів року. При температурі 0,5-1,5 градуса яблуко зберігатиметься до травня, коли ціни на фрукт найвищі. Після зберігання, перед продажем, має бути сортування і пакування. Нещодавно підприємець закупив у Польщі і вже запустив в експлуатацію лінію для сортування яблук. Минулого року В’ячеслав Тодосійчук отримав замовлення для Бангладеш і Саудівської Аравії. Як розповів підприємець: «Клієнту, який зберігає свої яблука у камерах, необхідно відсортувати яблука для нових ринків. Наприклад, для Бангладеша всі яблука повинні бути одного кольору, однієї форми та одного розміру, вони хочуть маленькі. Для Саудівської Аравії замовляють трохи більші». За його словами, нова сортувальна лінія відбирає яблука одразу за 14 різними параметрами: колір, вага, форма, розмір, округлість тощо. Увесь процес сортування автоматизований – від миття яблук до пакування в коробки. Людське втручання – мінімальне.

Підприємство віддає в оренду площі для зберігання яблук малим та середнім фермерським господарствам. Всю інфраструктуру для зберігання фруктів будували спочатку для власних потреб, але зрозуміли, що стільки яблук не вирощують і більші потужності почали віддавати в оренду малим та середнім фермерам. Малі фермери мають від 0,5-1 га землі, 1 га саду, що дає 30-50 тонн товарних яблук. Такий невеликий клаптик землі може прокормити цілу родину. Для того, щоб продавати яблука вигідно, їх краще зберігати кілька місяців, тому що восени вони найдешевші, весною ціна на фрукти суттєво зростає.

Підприємство має абсолютно всі потужності для того, щоб покупцю зробити «яблуко під ключ». Зберігання, сортування і навіть упаковка. Цього року з Недобоївців було відправлено більше ніж 30 морських контейнерів яблук в усі країни світу. В сезон звідси виїжджають по 5 машин з яблуками – це приблизно 100 тонн на день. За 9 місяців реалізовують 11 тисяч тонн плодів.

1 серпня всі заявки від фермерів на послуги вже закриті, всього їх 70, місць вже немає.  Хоча бажаючих укласти угоди на зберігання, сортування або переробку яблук ще багато.

– Наша послуга є досить доступною для тих фермерів, які мають товар, але не мають інфраструктури, щоб його зберігати. Ми маємо дорогі технології, можемо зберігати яблука, ніби щойно зірвані, до трьох років. Ми не користуємося державною підтримкою, все будуємо за власні кошти. Вже 7 рік будуємо. Кожного року розширюємося, лише цьогорік не вводимо в експлуатацію нові холодильні потужності, у зв’язку з подорожчанням на ринку металів, хімії і сировини. Все зросло в ціні в два рази. Для розширення потужностей я повинен брати кредит і підвищувати своїм клієнтам ціни на послуги, чого дуже не хочеться робити. Тому нинішнього року взяли поки що паузу. У нас у штаті 40 людей, всі офіційно оформлені. Податки платимо чесно та в повному обсязі. Сьогодні невигідно не платити податки, тому що це в сегменті штрафів дуже дорого обходиться, – зазначив підприємець В’ячеслав Тодосійчук.

А ще журналістів запросили відвідати крафтовий яблучний сік. Підприємство тільки нещодавно почало випускати натуральні соки без цукру, консервантів та порошків. Всього 5 видів соку, де основну частку складає яблучний сік. Цією продукцією під назвою «Пансік» вже смакують місцеві жителі. І ціна дуже доступна, і якість на високому рівні.

Ірина ЛІСОВА.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

seventeen − two =