З 1 липня цього року в Україні стартував ринок землі. Хтось цьому радіє, хтось проти такого роду торгів. Та все ж фактом є те, що тепер громадяни України стали повноправними господарями своїх земельних ділянок і можуть розпоряджатися ними на власний розсуд. Чи готові пологівці продавати свої землі – читайте далі. 

Земельна реформа, окрім відкриття ринку, принесла з собою чимало інших нововведень та змін. Тож пропонуємо розглянути найважливіші питання з цього нововведення.

Яку землю можна продавати і купувати

Йдеться про землю сільськогосподарського призначенння. В Україні 42 млн га аграрних угідь. На переважну частину – 41 млн га – з 2002 року до 1 липня 2021 року поширювалася дія мораторію на продаж.

Дві третини останніх – 27 млн га – це земельні ділянки (паї), розподілені у 1990-х роках серед 6,9 млн працівників колгоспів та колгоспних пенсіонерів. Саме цю землю тепер можна продавати і купувати.

Під забороною купівлі-продажу залишаються державні та комунальні сільськогосподарські землі.

Хто має право купувати землю

Поки що лише українці як фізособи. З 1 липня 2021 року до 2024 року право на придбання землі буде тільки у фізичних осіб. З 2024 року землю зможуть купувати і юридичні особи з обмеженням до 10 тис га в одні руки.

Іноземці зможуть купувати українські землі тільки після ухвалення відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі. Незалежно від результатів якого, іноземці не зможуть купувати землю в 50-кілометровій зоні від державного кордону України.

Перед укладанням угоди нотаріус перевірить, скільки потенційний покупець має землі, чи не перебуває він під санкціями і чи не підозрюється в терористичній діяльності. За підсумками перевірки нотаріус складе протокол-резюме.

 Скільки землі може придбати фізособа

До 2024 року – 100 га, з 2024 року через юридичну особу – 10 тис га. Проте це не означає, що через пов’язаних осіб не можна буде купити більше. Треба буде лише пояснити походження коштів.

 Як буде визначатися ціна

Визначення ціни земельної ділянки – особиста справа продавця і покупця, предмет переговорів між ними. Ніхто не може змусити продавця і покупця укладати договір за ціною, яка їх не влаштовує.

Проте до 2030 року буде мінімальний поріг, нижче якого ціна опускатися не буде. Мінімальною ціною буде нормативна грошова оцінка ділянки.

“У середньому нормативна грошова оцінка гектара ріллі в Україні становить 27,5 тис грн за гектар. Десь вона більша, десь менша, це залежить від якості ґрунтів“, – пояснює старший проєктний менеджер із земельної реформи Офісу реформ Кабміну Андрій Мартин.

Частина експертів вважає, що ціна не зростатиме вище 1-2 тис дол за га до 2024 року, поки на ринок не прийдуть юрособи. Потім ціна може підвищитися до 5-10 тисяч доларів за гектар.

Чи можна купити землю за готівку

За законом – ні. Розрахунок може здійснюватися лише в безготівковій формі за нотаріальним посвідченням через банківський переказ зі сплатою всіх податків.

Купівля землі має здійснюватися лише через банк з підтвердженням джерел доходів. Тобто просто купити землю не вийде, доведеться відзвітувати, звідки гроші, та сплатити всі податки. Буде здійснюватися фінансовий моніторинг.

Підтвердити доходи можуть довідка про доходи, податкова декларація, виписка із звітності фізособи-підприємця, виписка з банківських рахунків, завірена нотаріусом дарча на гроші.

Як зберегти землю після запуску ринку

Ніхто не може змусити власника продати землю. Згідно із соціологічними опитуваннями, переважна більшість нинішніх власників паїв не планує продавати свої ділянки. Право приватної власності на землю непорушне.

Чи можна продати орендовану землю

Звичайно. Продаж землі, яка перебуває в оренді, а наразі це 60% полів країни, є питанням переважного права.

З відкриттям ринку ділянку можна продати, навіть якщо вона перебуває в довгостроковій оренді у фермерів або агрохолдингів. Земля все одно належить власнику і він може розпоряджатися нею, як захоче.

Якщо власник орендованого паю захоче його продати, він повинен звернутися до нотаріуса. Той мусить повідомити про це орендатору, бо саме він має переважне право купити цю землю.

Як буде продаватися земля

Якщо власник захоче продати ділянку, яка не передана в оренду і в межах якої не видані спеціальні дозволи на користування надрами, то продати ділянку можна буде за звичайною процедурою. Тобто власник може шукати покупців серед знайомих або розмістити оголошення про продаж на профільних ресурсах.

Для укладення угоди треба звернутися до нотаріуса, який здійснить перевірки, посвідчить договір купівлі-продажу та зареєструє перехід прав.

Якщо ділянка перебуває в оренді або є спецдозвіл на користування надрами, то власнику треба буде поінформувати нотаріуса про своє бажання продати ділянку, назвавши бажану ціну продажу. Далі нотаріус поінформує осіб, які мають переважні права на придбання ділянки. Вони матимуть два місяці для ухвалення рішення про придбання ділянки за запропонованою ціною.

Якщо з їх боку не буде згоди на придбання ділянки, то власник зможе продати ділянку будь-якій іншій особі, яка за законом може бути покупцем.

Однак українців не закликають тільки продавати свої землі. Кожен в праві відтепер розпоряджатися своєю ділянкою як забажає.

Тепер ви маєте право:

– здавати ділянку в оренду і отримувати постійний дохід, який, за прогнозами експертів, надалі тільки зростатиме;

– бути фермером. Користуватися своєю або орендованою землею та розвивати власну справу. Брати участь у державних програмах підтримки та отримувати компенсацію, відшкодування відсотків по кредитах чи покриття дорадчих послуг;

– використати ділянку як заставу. За необхідності, використати землю як заставне майно та отримати кошти на розвиток свого господарства або на особисті цілі.

– подарувати або віддати в спадок. Відтепер ви можете подарувати свою ділянку, та новий власник матиме на неї повні права господаря.

А чи готові пологівці продавати свої земельні наділи?

Пані Ольга, м. Пологи:

– Можливо, якщо мені запропонують мільйон доларів за 1 гектар землі, то я замислюсь над цим питанням, – жартома говорить пологівчанка. – А якщо серйозно, то не бачу жодної нагальної потреби продавати свій пай. Краще нехай він залишиться моїм дітям, аби вони мали свою «грошову подушку безпеки» в потрібний момент. Хто знає, що може трапитись в житті.

 Пані Катерина, с. Пологи:

– Свій пай я отримала у спадок від бабусі і продавати його не думаю. Взагалі, я проти земельної реформи. У нас в країні немає навіть чіткої інвентаризації, на багатьох територіях із землями відбувається повний хаос. У різних громадах земля роздерибанюється і до звичайних людей не доходить. Якщо й замислюватись про продаж земельної ділянки, то точно не за ті гроші, які зараз прогнозують експерти. В порівнянні з закордонними цінами, наші взагалі не відповідають реальній вартості чорнозему. Мені не зрозуміло, як взагалі можна відкривати ринок землі, коли багато селян і учасників АТО, які справді заслужили наділи – їх не отримали навіть для надання в оренду.

 Пані Оксана, с. Воскресенка:

– Взагалі не бачу жодної причини продавати пай. Цю землю мені залишив батько у спадок, і це моя «жива копійка». Що б в житті не трапилось, а гроші з оренди землі на рахунок капають. Краще я залишу ділянку своїм дітям, нехай їм буде допомога. А так продаси, гроші витратиш – і все, прощавай додатковий дохід.

 Ось такої думки пологівці про земельну реформу. А що буде далі – час покаже. Можливо когось до продажу спонукатиме скрута, когось заманять гроші, а хтось продасть без зайвих докорів сумління. А можливо на пенсії, чи взагалі просто так, пологівці захочуть спробувати пофермерувати. І це їхнє право, бо це їхня власність, їхня земля.

В публікації використано матеріали з сайту «Економічна правда».

Ірина РАБОТЯГОВА.

 

 

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

nine − 6 =