На минулому тижні у ЗМІ просочилася інформація, що начебто «прах відомого анархіста та революціонера Нестора Махна перепоховають на його батьківщині, у Гуляйполі, вже влітку цього року».

До редакції нашої газети пролунав не один дзвінок із запитанням «Чи правда це?»? пише Гуляйполе City, а в соціальних мережах, зокрема в Фейсбуці, розгорілася ціла дискусія з цього приводу. Тому, про те, чи справді перенесуть останки відомого гуляйпільця з паризького кладовища Пер-Лашез на батьківщину, запитали і в міського голови Сергія Ярмака, і в директорки краєзнавчого музею Світлани Мірзоєвої.

Це фейкова інформація і ніякої правди тут немає, – в один голос зауважили і чиновник, і краєзнавця.

Питання щодо перепоховання Махна у Гуляйполі піднімається постійно. На моїй пам’яті ці розмови точилися ще за часів регіонала Нестора Шуфрича, згодом колишній голова ОДА Костянтин Бриль вів про це розмову. Але історичні факти говорять по-своєму. Помер Нестор Махно у Парижі в 1934 році від сухот. Урну з прахом Махна замуровано в стіні комунарів під номером 6686 у 87 відділі цвинтаря Пер-Лашез. Французькі анархісти оплати це місце до 1984 року. Проте:

– Коли строки добігли кінця, – повідомила Світлана Мірзоєва, – з’явився невідомий, який ще на 50 років оплатив місце у стіні комунарів, а це до 2034 року. Тому прах Нестора ще довго буде знаходитися на паризькому кладовищі.

Цікаво, що третя дружина Нестора Махна Галина Кузьменко разом із єдиною донькою Оленою Міхненко поховані в м. Джамбулі (Казахстан). В одному з її листів із Джамбула, де вона жила після відбуття покарання в Дубровлазі, йдеться про те, що в біографіях Махна багато неточностей і перекручень.

Із Джамбула вона писала про те, скільки було наклепів на Махна, неточностей, які допускали біографи, бо тоді не було достатньої кількості архівних матеріалів. Зараз матеріалів щодо Махна є багато, але з’являються і нові документи.

За матеріалами журналістів Радіо Свобода, підібрали для читачів цікаві факти про відомого Батька. Ось про вони пишуть.

Справжнє прізвище і день народження

  • Історик Тетяна Цимлякова, завідувачка відділу історії України та краю 1917–1945 років Дніпровського історичного музею, зауважує: відділити правду від вигадки буває досить важко. Тим більше, що й сам Махно спотворював інформацію про себе. Певний час в істориків не було певності ані щодо точної дати його народження, ані щодо справжнього прізвища.

«У спогадах сам Нестор Махно пише, що народився 27 жовтня 1889 року. І нікому певний час не спадало на думку перевірити цю дату. Насправді він народився 26 жовтня 1888 року. В метричній книзі Хрестовоздвиженської церкви записана саме така дата. І ось така подвійність щодо Нестора Махна йде постійно. Із приводу прізвища: відповідь несподівана – Міхненко. Три брати були записані під прізвищем «Махно». Потім ми бачимо, в слідчій денікінській комісії фігурує: Махно, Міхненко, Михненко. І ви ж знаєте, що Махно проживав у Парижі разом із дочкою під прізвищем Міхненко. І таких моментів багато», – зазначає історик.

Чи існувало та де було заховане «золото Махна»

  • За словами Махнознавеця Бориса Ковтонюка, історії про досі не знайдені скарби махновців у краї підтверджень поки не отримали. «Про махновські скарби я вперше почув десь у сьомому класі, коли подейкували, нібито італійці запропонували радянській владі прочистити дно річки Вовчої і знайдене поділити навпіл… Але це все на рівні розмов, на межі домислів», – додає краєзнавець.

Спав чотири години на добу. Мав важкий, пронизливий погляд.

  • «Відомо також, що у нього була феноменальна пам’ять. Коли він розпочав писати 1923 року свої «Записки», то можемо розуміти, що все він добре пам’ятав… Дуже багато людей вказувало на його очі. Вчителька і завідувачка дитбудинку вказувала, що у нього були карі очі, які не змінювали вираз. Сталеві й пронизливі, що людині було аж моторошно», – зауважує Тетяна Цимлякова.

Проте, дослідники особистості Махна дають іронічну пораду: не вірити нічому, що дотепер написано про легендарного «батька». За їхніми словами, дві третини архівних документів щодо нього досі не досліджені, й попереду ще чимало несподіваного.

Джерело: Гуляйполе City

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

four × 2 =