В Україні в останні місяці ростуть споживчі ціни на продукти, і швидкість подорожчання деяких продуктів просто вражає. Рекордсменом останніх тижнів з подорожчання стала соняшникова олія. Вже наприкінці березня у продуктових мережах ціни на соняшникову олію сягнули 60 грн за літр. Зокрема, лише за тиждень з 18 по 25 березня подорожчання склало в середньому 0,9 гривні за пляшку.

Експерти наголошують, що таке зростання було б нормальним за умови неврожаю соняшнику торік і нестачі сировини для забезпечення внутрішніх потреб. Але ж Україна одночасно із цінами також продовжує стрімко нарощувати експорт зернових олійних культур та соняшникової олії та залишає пальму першості у виробництві та експорті цього продукту за собою.

За даними продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAО), світові ціни на соняшникову олію протягом року з лютого 2020 по лютий 2021 року зросли на 50%. Основною причиною подорожчання експерти ринку називають зростання біржових цін на соєві боби та соєву олію. Ще у грудні 2020 року, внаслідок зростання вартості соєвих бобів та соєвої олії, соняшникова олія подорожчала до $1,17-1,2 тис. за тону. Тоді ж, як повідомлялося, слідом за олією виросли та закупівельні ціни на соняшник в Україні – до 20−20,3 тис. грн за тону. А виробники перед новорічними святами традиційно зменшили продажі, що теж дещо «підживило» подорожчання на ринку соняшникової олії. Загалом, у світовому подорожчанні рослинних жирів зіграли роль ряд ніяк не пов’язаних один з одним чинників, повідомляють на сайті Укрінформ.

Дедалі частіше люди з різних куточків України фотографують ціни на олію та «б’ють» нові антирекорди.

Ми вирішили перевірити, скільки коштує соняшникова олія у Пологах.

Ціна за пляшку соняшникової олії (0,85 – 0,9 л) коливається від 46 до 63 гривень (залежить від ТМ і виробника). Ціни у більшості магазинів на олію однакові.

Експерти прогнозують, що здорожчання соняшникової олії може призвести  до підняття цін на хліб, кондитерку, майонези, соуси та спреди. У Торгово-промисловій палаті України попереджають, що загалом, українська переробна промисловість не витримає такого цінового удару, і це призведе до значного подорожчання продуктів перероблення. Так вже варто очікувати найближчим часом подорожчання хліба на 7-10%. Рентабельність кондитерки, через зростання ціни на сировину, наближається до нуля. Україна вже втрачає свої позиції, як переробник – наразі переглядаються експортні контракти, оскільки українські експортери втрачають конкурентоздатність через зависоку ціну своєї продукції. У ТПП наполягають на втручанні держави у ситуацію, що склалася в галузі харчового виробництва.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

20 − 10 =