Сьогодні – Теплого Олексія: звичаї, прикмети

0
352

30 березня православні християни  відзначають Теплого Олекси – день святого Олексія, чоловіка Божого, який жив у IV столітті.

Він народився в забезпеченій сім’ї, і всі пророкували йому багате і безтурботне життя. Однак Олексій в певний момент, увірувавши в Бога, вирішив присвятити себе служінню Господу. За день до весілля він втік з дому і довгі роки провів у працях, молитвах, добрих справах, харчуючись тільки милостинею. Через деякий час він повернувся додому і жив там в комірчині, оскільки батьки його не впізнали і всі роки продовжували оплакувати свого сина.

У минулі часи казали: “Олексій, чоловік Божий, зиму нанівець зводить”, “Зверху пече – знизу тече”. За народною уявою та й за кліматичними спостереження на святого  Олексія приходить справжнє тепло, тому народ дав ще одну назву цьому дню – Теплого Олекси. Також говорили: “Олексій – з гір потоки”, тому що у цей день зазвичай тала вода тече в річки з гір, і в деяких районах навіть можуть початися паводки. Весняне тепло все ближче, і з дня на день почнуться польові роботи.

Дівчата колись вірили в те, що як на Теплого Олекси подарувати жебракові сорочку, то не забаряться старости. Вони шили й вишивали потай від матерів і, входячи в церкву, вручали біднякам дарунки. А ще напередодні Теплого Олекси йшли ввечері на леваду, де росла стара верба, та із заплющеними очима виламували гілочку. Якщо вона виявлялася рівною і довгою, майбутній чоловік буде високим і струнким. Ту гілочку вдома освячували і у церкві намагалися торкнутися нею хлопця, який подобається. Якщо вдавалося дрібочку верби кинути йому в їжу або підкласти під подушку, неодмінно засватає.

Звичаї:

Цього дня працювати намагалися тільки вранці, а ввечері збиралися за столом всією сім’єю, щоб провести зиму. В цей день прийнято ходити в гості до тещі.

Цей день присвячувався березі – одному з найулюбленіших дерев в народі, символу миру і чистоти помислів. У цей день збирали березові бруньки. За столом у цей день всією сім’єю пили березовий сік або спеціально приготовлений медово-березовий узвар, або збитень.

Що не можна робити:

Багатьох цікавить питання, чи можна працювати у свято Теплого Олексія. Здавна працювати в цей день було не прийнято, зокрема шити або готувати їжу.

Також цього дня не можна планувати дорогу.

Народні прикмети:

Тепло на Олексія – рік буде врожайним.

Якщо погода 30 березня прохолодна, то весна буде пізньою.

Багато талої води – буде не тільки хороший сінокіс, а й багатий урожай.

Гуси летять високо – чекай снігопаду.

Після Олексія, за прикметами, можна ячмінь сіяти.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

twenty − 8 =