Долар подешевшав: що це означає і який курс чекати навесні

0
622

Гривня нині зміцнилася – 31 січня офіційний курс НБУ становив 28,19 грн за $1, а вже до 9 лютого він дійшов до позначки 27,77 грн за $1. Це максимальне посилення гривні від початку року, в порівнянні з найнижчим показником — 28,43 грн за $1 на 5 січня.

 

Чому гривня зміцнилася в лютому 20201 по відношенню до долара

Одна з основних причин підвищення курсу нацвалюти — активний попит на ОВДП з боку нерезидентів. За даними НБУ, якщо на 8 грудня минулого року вкладення іноземних інвесторів у ці цінні папери становили 75 млрд грн (або 8,3% від загального обсягу), то до 11 січня вони зросли до 85,6 млрд грн, а до 8 лютого склали вже 97 млрд грн (9,6% від загального обсягу).

Іноземців приваблює в українському ринку висока процентна ставка, яка дозволяє непогано заробити. Адже в порівнянні зі ставками прибутковості на цінні папери в Європі, які коливаються близько нуля, (а ставка на євробонди в Німеччині взагалі негативна), український ринок представляється майже клондайком — на останньому аукціоні прибутковість за гривневими ОВДП становила від 9,29% до 12,15 % річних.

У світі залишається дуже багато грошей. Їх просто нема куди подіти. І в такі моменти іноземні інвестори готові вірити в Україну та вірити в гривню, готові активно купувати номіновані в гривні державні облігації. В результаті ми бачимо активну покупку ОВДП нерезидентами. Вони заходять, продають свої кровні долари, купують гривню і вже на неї купують облігації , —  інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Його слова підтверджує і Тарас Козак (це інший Козак – засновник і президент групи “Універ”, не той що під санкціями): центробанки Європи і США надрукували близько $20 трлн, і в світі дуже багато валюти, яка не може просто лежати на рахунках і шукає застосування. Тому інвестори вкладають її в різні фінансові інструменти, в сировину, а якусь частину — в українські фінансові інструменти.

На курс гривні традиційно вплинув і продаж валюти аграріями. Вітчизняні агрохолдинги перед весняно-польовими роботами як завжди починають заводити в країну валюту, продавати її, а виручену гривню витрачати на закупівлю палива і засобів захисту рослин, ремонт техніки та обладнання, виплати зарплат персоналу, який наймається додатково перед початком сезону. За словами Тараса Козака, раніше аграрії стартували з продажем валюти в березні, але тепер деякі з них вирішили зрушити терміни на більш ранні дати, щоб встигнути збути долари і купити гривню ще до початку періоду зміцнення національної валюти.

Ще один фактор зміцнення гривні — повернення на позиції, з яких вона відкотилася в кінці минулого року. Сергій Фурса нагадав, що в минулому році державний бюджет відчував значний дефіцит коштів, уряду ніяк не вдавалося виконати план по запозиченнях і багато статей витрат залишалися не профінансованими. І тільки до самого кінця року вдалося залучити значні запозичення. А як тільки уряду вдалося отримати значні суми в бюджет, він їх тут же витратив, закриваючи в кінці року зобов’язання щодо бюджетного фінансування. Ці гроші одразу ж потрапили на валютний ринок, що позначилося на курсі гривні — вона ослабла. “Таким чином, гривню просто хитнуло, і вона неминуче повинна була повернутися до об’єктивних показників”, — пояснив він нинішнє зміцнення.

Серед чинників зміцнення національної валюти також сприятлива експортна кон’юнктура на традиційні українські експортні продукти — руду, метал і агропродукцію.

Також свій внесок у зміцнення гривні продовжують вносити трудові мігранти. Тарас Козак нагадує про оприлюднені Національним банком України дані — за 2020 р. обсяг приватних грошових переказів в Україну з-за кордону зріс на $200 млн у порівнянні з 2019 р., що склав $12,1 млрд.

Яким буде в 2021 курс долара по відношенню до гривні

За оцінками експертів, українська гривня продовжить зміцнення. Тарас Козак вважає, що до кінця весни вона цілком може досягти 26 грн за $1, а на думку економічного експерта Олексія Куща, від позначки 28 грн за $1 національна валюта може зміцнитися на 0,5-2 грн.

У той же час Сергій Фурса зазначив, що курс залежатиме від ситуації на світових ринках і від позиції Національного банку. “Гривня легко може дійти до 27 грн за $1. А може і далі. Поки не зустріне загороджувальний вогонь НБУ”, — вважає Сергій Фурса. Мається на увазі той факт, що значне посилення нацвалюти б’є по рентабельності експортерів, що і сталося в кінці 2019 р., коли різко, ще до коронакризи, почала просідати промисловість.

За матеріалами “Ділової столиці”.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

eighteen − 4 =