З 1 січня в школах має  змінитися меню для школярів. Зокрема, зі шкільних буфетів мають зникнути снеки, газовані напої та пакетовані соки,  а харчування має стати більш різноманітним. 

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко стверджує, що вперше на законодавчому рівні врегулюють питання щодо харчування дітей з особливими дієтичними потребами, такими як цукровий діабет, несприйняття глютену, лактози тощо.

Що зміниться?

У новому санітарному регламенті змінено підходи до організації харчування. У школах дозволяється організовувати кейтеринг (виїздне обслуговування та харчування),  який повинен відповідати всім принципам та вимогам безпеки та якості продуктів, але заборонено закуповувати та  реалізовувати технологічно оброблені м’ясні та рибні страви (ковбаси, сосиски, заморожені напівфабрикати тощо), солодкі газовані напої та будь-які інші напої із вмістом доданих цукрів. Обмежується добова кількість солі, цукру, борошняних та кондитерських виробів, жирів.

  • Відділ освіти вже давно ознайомлений з новими нормами харчування. У всіх школах громади з 1 січня вже будуть впроваджені нові принципи харчування, у КП «Господар» зараз цим активно й займаються, прораховують та прописують нове меню, – розповідає Сергій Вікторович Бандурка, начальник відділу освіти, молоді та спорту Пологівської міської ради.

Що заборонено продавати у школах

У документі визначено перелік харчових продуктів, які забороняється продавати у шкільних буфетах. Зокрема:

  • технологічно оброблені м’ясні та рибні страви (зокрема ковбаси, сосиски, заморожені напівфабрикати);
  • чіпси, сухарики, снеки;
  • солодкі газовані напої, енергетичні напої та будь-які інші напої із вмістом доданих цукрів;

Що діти будуть їсти в їдальнях

Встановлені групи харчових продуктів, які повинні бути в щоденному шкільному раціоні учнів – це злакові, овочі, фрукти та ягоди, молочні продукти. Також буде врегульовано питання організації харчування дітей з особливими потребами.

  • Регламентом встановлені вимоги до харчових продуктів та готових страв, що можуть пропонувати дітям. Наприклад, передбачено низку обмежень за вмістом солі, цукру та жиру з урахуванням сучасних тенденцій щодо здорового харчування та рекомендацій ВООЗ. Ми вже давно розпочали роботу із впровадження нового меню для школярів. Відтепер не будемо постачати ні сосиски, ні ковбаси, ні соки. Адже за новими нормами можна продавати лише соки прямого віджиму. Діти будуть пити компоти, узвари, а також молоко. Відповідно, зникнуть з продажу й сосиски в тісті та ватрушки з ковбасою. Залишаться просто ватрушки. Лише раз на тиждень дозволяється готувати смажені страви. Ми дотримуємося цих вимог. Кухарі лише 1 раз на тиждень смажитимуть хек. А так будемо постачати куряче філе. З нього вже кухарі будуть готувати й котлетки на пару й інші страви, але також все парове. Зменшуємо й норми цукру та солі у стравах. Зараз це все прораховують спеціалісти, – зазначає Тетяна Сергіївна Лисакова, заступник директора КП «Господар».

Що прописано в новому санітарному регламенті

У документі серед іншого передбачена орієнтовна калорійність кожного з прийомів їжі, дозволені та заборонені продукти для меню, дозволений вміст цукру та солі. Так, харчування (сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря) має містити харчові продукти таких груп: зернових продуктів або картоплі, фруктів або овочів, молока або молочних продуктів, м’яса, риби, яєць, горіхів, бобових, насіння, а також жирів.

Калорійність сніданку має становити близько 25-30%, обіду близько 30-35% від добової потреби в енергії, відповідно до норм харчування, середня норма розраховується з урахуванням вимог вікової групи учнів. Готові блюда повинні містити не більше 10 г цукрів, 0,12 г натрію або еквівалентну кількість солі, 10г жиру на 100 г готового продукту.

Сіль має використовуватися тільки йодована і в процесі приготування їжі. Щоденне споживання солі при п’ятиразовому харчуванні не повинно перевищувати 4 г на день для учнів 1-4 класів та 5 г на день для учнів 5-11(12) класів. Кількість солі розраховується еквівалентно кратності прийомів їжі та кількості страв на один прийом їжі, наприклад: 1 г на сніданок та 2 г на обід. Не менше, ніж один раз на тиждень, мають готувати  рибу.
Дозволено використовувати вершкове масло, що містить не менше ніж 72% молочного жиру, та рафіновану олію, що містить понад 50% мононенасичених жирів і менш ніж 40% поліненасичених жирів.

При одноразовому харчуванні повинно бути щонайменше одна порція молока, або молочних продуктів, або молочної страви. В залежності від разовості харчування в закладі освіти повинно бути три різноманітні порції молока, або молочних продуктів, або молочних страв на день.

Яка вартість харчування для пологівських дітлахів?

У дитячих садочках міста денна вартість харчування на 2021 рік становитиме: для ясельної групи – 29 грн, для дошкільної групи – 35 грн.

Батьки за один день перебування однієї дитини у комунальних дошкільних навчальних закладах міста Поліг сплачуватимуть 60% від фактичної вартості харчування однієї дитини, а у дитячих садках «Золотий ключик», «Лісова казка»,  «Росинка» – 40% від фактичної вартості харчування однієї дитини.

У дитячому садочку «Колобок» с. Басані вартість харчування для дошкільної групи становитиме 32 гривні, а дитячому садочку «Лисичка» с. Григорівки для дошкільної групи – 40 гривень.  Батьки ж сплачуватимуть  40% від фактичної вартості. У Семенівському закладі дошкільної та загальної середньої освіти І-ІІІ ст. вартість харчування на один день для однієї дитини  для вихованців груп старшого дошкільного віку встановлений у розмірі 33 гривні. Батьки сплачуватимуть також 40%  від фактичної вартості.

На одного школяра середній показник вартості продуктів харчування на одну дитину у закладах середньої освіти встановлений на 2021 рік у розмірі – 13 гривень 80 копійок.

Діти пільгових категорій та учні 1-4 класів будуть забезпечені безкоштовним харчуванням та на 50% зменшено розмір плати за харчування дітей для батьків або осіб, які їх замінюють, у сім’ях, в яких троє і більше дітей.

На програму «Організація харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів» на 2021 рік передбачено 9 мільйонів 290 тисяч 404 гривні.

Оксана БОЙКОВА.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

19 − seventeen =