Під Запоріжжям команда запорізьких гідроархеологів на чолі з керівником відділу реставрації Національного заповідника «Хортиця» Валерієм Нефедовим дістали з дна русла Дніпра в районі села Канівське унікальну гідроархеологічну знахідку – гарматний лафет козацької доби.

– Наші археологи знайшли кований залізом сухопутний лафет (спеціальне пристосування, на якому закріплюється ствол гармати, – прим. Ред.) дуже великого калібру вагою близько 2-3 тони, – розповів директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко. – Це унікальна знахідка, так як за 40 років підводної археології біля Хортиці подібних речей ще жодного разу не знаходили. Більш того, наскільки мені відомо, в українських музеях немає жодного стародавнього лафета цього часу. Знарядь збереглося в сотні разів більше, а ось саме лафетів не так багато навіть в музеях Європи.
Лафет виявили на глибині 9 метрів. Після попередніх досліджень знахідку розкопали з мулу і 23 листопада підняли з дна Дніпра. Надалі для майбутньої реставрації та консервації лафет перевезуть в реставраційний ангар «Музею судноплавства», де над ним будуть працювати вчені.
За яких обставин лафет виявився тут – сказати дуже складно. Територія біля Хортиці кілька разів ставала ареною переміщення великих армій і кораблів. Можливо, цей лафет потрапив на дно в результаті корабельної аварії. Перед транспортуванням по воді лафети розбирали, під водою його колеса відсутні. Цей гарматний лафет – унікальна знахідка, – розповів Остапенко.
Керівник групи гідроархеологів Валерій Нефедов зазначив, що знахідка в дивно гарному стані.
– Завдяки тому, що лафет здебільшого перебував у мулі, добре збереглися всілякі металеві та дерев’яні елементи, які ми будемо детально вивчати після підйому. А подекуди – навіть фарба. Тому ми можемо впевнено сказати, що цей лафет був червоного кольору, – розповів відомий археолог.
Детальніше читайте тут: https://www.google.com/…/pod-zaporozhem-na-dnepre…/amp/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

4 + nine =