Пологівські вісті Місто Невідоме про відомих: співачка Анна Герман майже із наших країв

Невідоме про відомих: співачка Анна Герман майже із наших країв

0
5504

Уявляєте: улюблена багатьма польська співачка Анна Герман майже із наших країв. Її прапрадід, прадід, дід і батько  проживали неподалік Бердянська в німецькій колонії Нейгоффнунг (Ольгіно, нині селище Осипенко, повз яке ми їдемо в Новопетрівку).

Рід Германів переселився в Україну з Німеччини. У 1819 році прапрадід Анни Герман заснував село Нейгоффнунг (в перекладі з німецької – Надія), що неподалік від Бердянська, розташованого на березі Азовського моря. Там же народився і дід Анни Герман – Фрідріх Герман, який навчався в Польщі, що входила тоді до складу Російської імперії.
Науку проповідника він освоював в баптистсько-євангелістській семінарії міста Лодзь, де в 1910 році у нього народився син Ойген (Євген) Герман – батько Анни. Запис про це до сих пір зберігається в одній з лодзінських церков. Після навчання сім’я Фрідріха Германа повернулася в Україну з дев’ятьма синами і дочками.
У роки колективізації Фрідріх Герман був заарештований (1929 г.). Вирок трійки був коротким: п’ять років таборів з подальшим обмеженням у правах – теж на п’ять років. Через півтора року він загинув від голоду і каторжних робіт на лісоповалі поблизу Плесецка Архангельської області.

Така ж доля чекала і його дітей, але старший син, Віллі, зумів пробратися через Польщу до Німеччини, а Ойгену не вдалося сховатися від переслідування влади. Його занесло в Донбас, де він влаштувався бухгалтером на фабрику-кухню однієї з шахт. Але начальство шахти сильно зловживало спиртними напоями, а нести відповідальність за розтрату довелося б Ойгену. У той час за подібний злочин було покарання – два-три роки ув’язнення. Але, з огляду на особисті «гріхи» Ойгена, його провину могли помножити на сімейні «гріхи»: батько репресований, брат «втік до Німеччини». Звичайно, йому загрожував неминучий розстріл, але Ойген потайки покидає будинок, залишивши дружину Альму з маленьким сином Руді, і вирушає в дорогу …
Втомившись від почуття небезпеки і самотності в узбецькому місті Ургенч, він зустрічає Ірму Мартенс. Вона – представниця німецьких менонітів, які оселилися в Росії (в катерининські часи) в середині XVII століття, працювала в школі вчителем німецької мови. Звичайно, рідна мова, спів під гітару зближують їх. До речі, красень Ойген писав вірші, складав музику, володів до всього іншого незвичайною фізичною силою.

14 лютого 1936 року в них народилася дочка – Анна Вікторія Герман (на знімку), але 26 вересня 1937 року Ойген був заарештований.
Тривалий час ніхто не знав про його подальшу долю, але молодший брат Ойгена Артур Герман повідомив, що в 1938 році Ойген був розстріляний у Ташкенті.
На жаль, про це не могла знати Анна Герман, оскільки тільки в горбачовські часи Артуру Герману вдалося з’ясувати долю брата: після двох тижнів очікування вироку трійки він був розстріляний як «німецький шпигун і багаторічний шкідник» (15 листопада 1957 посмертно реабілітований).

На фото: 1936 рік. Узбекистан, місто Ургенч. Зліва направо: батьки майбутньої співачки Анни Герман – Ірма і Євген, маленька Анна і її бабуся Анна Мартенс. Це єдине фото дівчинки з батьком.

Справа про арешт і розстріл Євгена Германа досі зберігається на Луб’янці під грифом “цілком таємно”. Навіть родичам не дають доступу до матеріалів слідства …

Це був 1937 рік. Анні був всього рік. Її батька і її дядька заарештували за помилковим доносом. Батька Анни привезли в Ташкент, кілька місяців знущалися і катували в застінках місцевого НКВС.
Мама Анни Герман у своїх щоденниках писала:
“Обох заарештували. Боже мій! Чорні хмари нависли над нами! Я пішла до прокурора, запитала, де мій чоловік Євген Герман і брат Вільмар Мартенс. У відповідь почула:
– Ваш чоловік засланий на десять років без права листування!
– За що? За що?
Мені не відповіли …
– Я можу до нього поїхати?
– Ні … ”

Мати шукала батька Анни в таборах, точної адреси ніхто не давав. Її весь час вели по помилковому сліду, не повідомляючи, що Євген вже давно розстріляний.
Про його смерть родина дізналася набагато пізніше. У пошуках батька сім’я поневірялася по Середній Азії, маленька Аня звикла до переїздів і в дитинстві вільно говорила російською, узбецькою та киргизькою мовами.

Хтось із в’язнів, що вижив, зустрів матір Анни на вулиці і розповів про останні дні Євгена Германа. Його вели по коридору закривавленого, виснаженого, його обличчя було схоже на криваве місиво. Тортурами з нього вибивали свідчення і в підсумку розстріляли.

Чи була у Анни Герман образа на радянську владу? В ті роки ніхто не міг поставити співачці таке питання публічно. Вона приїжджала в СРСР багато разів і одну зі своїх пісень в концертах таємно присвячувала пам’яті батька. Мова про романс “Гори, гори, моя звезда”. В аранжуванні Анна придумала спочатку звучання барабанного дробу, як на ешафоті. Ніхто з глядачів і не здогадувався, що “звездой любви приветной” для Анни був її батько.

З енциклопедії Бердянська.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

nine + 3 =