Як дізнатись, де воював ваш родич у роки Другої світової війни (приклад пошуку)

0
3280

Більшість паперових документів зберігаються в Центральному архіві Міністерства оборони Російської Федерації в Подольську. Раніше на переписку з ним йшли місяці. Сьогодні в цьому немає потреби. Мільйони справ оцифровані і є у вільному доступі в Інтернеті. До того ж цифровий архів щорічно поповнюється тисячами нових.

Для будь-якого пошуку потрібна відправна точка. У нашому випадку це мінімальні відомості про учасника війни: прізвище, ім’я, по батькові, місце і рік народження. Бажано – час і місце призову.

Сьогодні шукають відомості про родичів за двома основними напрямками: з’ясовують долю військовополоненого або полеглого на полях битв в роки Другої світової війни; хочуть знати про нагороди близької людини, котра повернулася з війни.

У першому випадку головним майданчиком для пошуку відомостей в Інтернеті буде узагальнений банк даних «Меморіал». Там зібрані понад 17 млн ​​цифрових копій документів про безповоротні втрати і 20 млн іменних записів про втрати Червоної Армії у Другій світовій війні. Оприлюднено первинні місця поховань більш ніж 5 млн солдатів і офіцерів. У даному випадку доведеться попітніти за клавіатурою, особливо тим, хто шукає родичів, загиблих в 1941-1942 роках. Відомості про них дуже малі.

У другому випадку – електронний банк документів «Подвиг народу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації. У ньому зібрані відомості більш ніж про 12,5 млн нагороджень орденами, медалями «За відвагу» і «За бойові заслуги».

Є і третій варіант – для тих, хто хоче знати все і відразу. Це портал «Пам’ять народу». У ньому об’єднані відомості з проєктів «Меморіал» і «Подвиг народу», а також з оцифрованих архівних документів фронтів, армій та інших з’єднань Червоної Армії. Щоправда, цей варіант пошуку рекомендують більш упевненим користувачам Всесвітньої павутини і люблячим історію. Тим, хто вміє читати документи, знаходити логічні зв’язки. Тим, хто хоче отримати додаткові знання про те, що відбувалося в частині, дивізії, армії в той день, коли родич здійснив подвиг або загинув.

Приклад пошуку 

На цьому фото – екіпаж Дмитра Фролікова, котрий першим увірвався до Мінська 3 липня 1944 року. Зліва направо: на броні сидять стрілок-радист Іван Костюк і заряджаючий Василь Косякін. У першому ряду – навідник Володимир Зотов, командир взводу Дмитро Фроляк, механік-водій Павло Карпуша.

Нагорода, а це орден Червоної Зірки, є лише у навідника. У довідниках він вказується як В. Ф. Зотов. Пошук по батькові Федорович дав повний збіг. Документ про нагородження орденом 3 липня 1944 року підписав командир 4-ї гвардійської танкової бригади 2-го гвардійського танкового корпусу 31-ї армії 3-го Білоруського фронту полковник Олег Лосик, в подальшому Маршал бронетанкових військ СРСР.

19-річний Володимир Зотов був удостоєний нагороди за те, що в бою під Оршею влучним вогнем знищив близько 40 автомашин ворога.

Підготовлено за Інтернет-виданням https://minsknews.by.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

1 × two =