Пологівські вісті Місто Покинута школа у селі Новофедорівці. 1 вересня учні не сіли за парти....

Покинута школа у селі Новофедорівці. 1 вересня учні не сіли за парти. Чому?

0
774

У Пологівській громаді зіткнулись з ситуацією: функціонуюча школа не відкрилася. Точніше, заклад відчинив свої двері, але учні за парти не сіли. Причиною всьому – складна демографічна ситуація та вимираючі села в нашій країні. Школа не може існувати з кількістю учнів менше, як 25 осіб. Куди поділися діти та вчителі, і яка доля чекає на заклад, що осиротів? Журналісти газети “Пологівські вісті” відвідали заклад та дізналися про його долю.

 

Порожні коридори

Відчинені класи, порожні коридори. Потрапляючи у заклад, складається враження, що учні просто грають на перерві у шкільному дворі, однак це не так. Вперше більше як за півстоліття свого існування, школа у селі Новофедорівці Пологівского району не побачила на своєму подвір’ї свято 1-го дзвоника. “І це, зовсім не через карантин, а через те, що у школі просто немає кому навчатися”, – розповідає виконуюча обов’язки директора закладу Марина Закарлюка. Жінка працює тут понад 8 років. Згадує період, коли щойно прийшла на роботу.

 

– Я прийшла сюди у 2011-му році. Кількість учнів була, мені здається, дещо більша за 50. Школа була ще 11-річка, тут було гамірно, завжди гарно. З роками нас часто попереджали, що ми підпадаємо під закриття, оскільки у нас мала кількість учнів, але так ми пропрацювали до 2020-го року. На жаль, уже в цьому році кількість учнів зменшилась настільки, що держава згідно із законом просто не виділяє фінансування на такі заклади. Довелося всіх дітей батькам перевести в інші школи району, переважно у Вербівську чи Тарасівську, – розповідає пані Марина.

 

У невеликій сільській школі, що розрахована на 115-120 учнів, є все необхідне для отримання знань: затишні класні кімнати, комп’ютерний клас, їдальня. Заведено водовід, є Інтернет та навіть вільний доступ до вай-фаю. Напередодні навчального семестру школа отримала й нові підручники, але їм не судилося потрапити до рук учнів. Школа не розпочала свою роботу, бо станом на 1 вересня кількість учнів сягала лише 13-ти. Держава не фінансує школи, де менше 25-ти учнів. Освітня субвенція малокомплектному навчальному закладу не надходить, бо видатки на одного учня у невеликих школах значно перевищують середній рівень утримання учнів по Україні в цілому.

Педколектив школи

Для дітей, які переведені в інші навчальні заклади району, організовано автобусний підвіз. Вчительський колектив Новофедорівської ЗОШ складав 7 осіб. Один педагог вийшов на пенсію, всіх інших працевлаштували у школах Пологівської громади. Ситуацію з переведенням дітей та викладачів пояснюють у відділі освіти Пологівської міської територіально об’єднаної громади.

– Наразі серед офіційних працівників школи: виконуюча обов’язки директора, 2 технічних працівники та наглядач за будівлею. Чи могли б діти залишитися у школі? Теоретично так, але продовжувати навчання було б можливо лише за індивідуальною системою. Згідно з нормативами, клас, що має менше 5-ти учнів, переходить на індивідуальну форму навчання. Це зовсім інше розподілення годин, тобто навантаження на учнів. Наприклад, індивідуальник початкової школи має лише 5 годин предметів на тиждень. Для порівняння: учні повнокомплектного класу отримують 23 години. Враховуючи це, батьки прийняли рішення перевести дітей в інші школи, щоб забезпечити можливість повноцінного навчання. Відповідно, в цій ситуації зменшилося б навантаження й на вчителів, тобто годин не вистачало б для нарахування робочої ставки педагогам. Сьогодні всі вчителі з робочими місцями, працівників звільнено за переводом в інші заклади громади, де були вакантні місця, – коментує Сергій Бандурка, начальник відділу освіти, молоді та спорту Пологівської міської ради.

 Що буде далі зі школою?

Новофедорівська школа така, наголошують у відділі освіти Пологівської ОТГ, що офіційно не закрита. Вона функціонує, як заклад загальної середньої освіти, але без контингенту учнів. Допоки такий статус триматиметься за школою, це означає, що у разі появи в селі необхідної кількості дітей шкільного віку, альма-матер оживе. Подивившись правді в обличчя, очевидно, що така ситуація навряд чи відбудеться, адже села вимирають і цей процес поширюється на територію всієї країни. Молодь виїжджає з сільської місцевості, бо немає робочих місць, необхідної інфраструктури для життя.               Будівля закладу буде збережена максимально, школа й надалі перебуватиме на фінансуванні бюджету міської ради, наголошують посадовці. Поки жодних рішень щодо подальшої ліквідації чи реорганізації закладу не приймали. Ходять чутки, що на базі школи хочуть облаштувати геріатричний пансіонат для людей похилого віку, однак цю інформацію офіційні органи влади поки що не підтверджують.

– У школі є виконувач обов’язки директора, який відповідає за збереження майна, є техперсонал, є сторожі, які охороняють будівлю. Поки що немає жодного рішення щодо іншого її використання, – додає Сергій Вікторович.

Велику кількість людей невдовзі стіни Новофедорівської школи ще побачать, але, на жаль, вже не в рамках навчального процесу, а в рамках виборчого. Саме тут розташовуватиметься сільська виборча дільниця. Подібна загроза іншим невеличким сільським школам нараз не світить, уточнюють у Пологівській ОТГ. Учнів, на щастя, вистачає. Для порівняння, найбільша школа громади, Пологівський колегіум № 1, має школярів у кількості – 630 учнів.

 

Катерина ПЕТРЕНКО.

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

2 + 9 =