Познайомитися з 24-річним Олександром Пономаренком випало на початку цьогорічних жнив, коли новоселівський збиральний екіпаж став переможцем районного змагання серед жниварів у першій п’ятиденці.

Більшість після закінчення школи виїжджає до міста, щоб з часом там осісти. Олександра Пономаренка з Новоселівки можна вважати винятком з цих правил.

Небагато нині молоді залишається жити у селі. Більшість після закінчення школи виїжджає до міста, щоб з часом там осісти. Тож Олександра Пономаренка з Новоселівки можна вважати винятком з цих правил. Отримавши атестат про середню освіту, хлопець без вагань обрав професію аграрія, щоб на відміну від інших повернутися в село. Цього літа минає три роки, як Олександр закінчив Ногайський сільгосптехнікум, влаштувався на посаду завідуючого майстерні ПП «Агрофірма імені Шевченка» – і одразу ж вступив до Таврійської агроакадемії, що в місті Мелітополі.

На мій вибір професії вплинули дідусь із бабусею, які все життя пов’язали з роботою в колгоспі. А ще більше батько, котрий прищепив любов до техніки. Він багато років працював механізатором на фермі, а зараз керує мехзагоном. У дитинстві я майже все літо проводив поряд з ним. А коли починали заготівлю кормів, днював і ночував у батька в комбайні, – ділився Олександр.

Уже тоді малий хлібороб заплющував очі і уявляв, як самостійно керуватиме комбайном, а пізно ввечері повертатиметься додому і мертвий від втоми падатиме в ліжко.

…малий хлібороб заплющував очі і уявляв, як самостійно керуватиме комбайном…

Дитяча мрія збулася. Три роки поспіль у жнивну пору Сашко сідає в комбайн – і реально пізнає, що таке хліборобська праця. Тільки сідає в американський комбайн, який значно відрізняється від тих комбайнів, на яких працювали його діди та батько. Щоправда, імпортний агрегат не тільки набагато продуктивніший, значно полегшує умови праці жниварів, а й потребує відповідної освіти.

Ще кілька років тому жнива в агрофірмі затягувалися й на два місяці, бо спершу покоси клали у валки і аж потім молотили. Лише в рідких випадках, якщо поля стояли чисті та без бур’янів, вели пряме комбайнування.

Зранку й до пізньої ночі в селі чули, як працює в полі техніка, як дорогою до току гуркотять автомобілі, що везуть зерно на тік. Олександр теж чув і мріяв, що, як виросте та вивчиться, теж віллється в цей складний механізм.

…нинішні жнива і схожі, і водночас відрізняються від жнив його дитинства.

Щоправда, нинішні жнива і схожі, і водночас відрізняються від жнив його дитинства. Як і раніше, комбайни виходять у поле, як спаде роса, косять в одній загінці, але повертаються у мехзагін значно раніше та й косовиця триває лічені дні.

Імпортна техніка набагато продуктивніша, якщо для радянських комбайнів 7 гектарів – це вже максимум, то для нинішньої – і 30 не межа. Однак робочий день, як і в наших батьків, починається зі сходом сонця. О 5-й ранку ми з комбайнером Сергієм Звіньковським були вже в мехзагоні. До виїзду в поле ретельно оглядали агрегат, заправляли пальним – і аж потім разом з іншими вирушали в поле, – ділився недавній помічник комбайнера Олександр Пономаренко.

…хвилює хлопця, що не лише в його рідній агрофірмі відмовились від тваринництва та інших видів виробництва, а й по всій Україні.

Як для нинішнього року в агрофірмі зібрали непоганий урожай. Але це далеко не ті врожаї, коли дотримувались сівозмін, мали тваринницькі ферми і в грунт вносили не хімічні добрива, а перегній.

Ось це й хвилює хлопця, що не лише в його рідній агрофірмі відмовились від тваринництва та інших видів виробництва, а й по всій Україні. Так би мовити, запустили процес мінімізації, зосередились на вирощуванні прибуткових культур. А насправді позбавили себе мороки та …вбивають землю.

Ми копіюємо закордон, а там усе інакше: не збувають сировину за безцінь, як ми, а запроваджують переробку і мають більші прибутки. А головне: створюють людям робочі місця, – з гіркотою говорить Олександр.

Дійсно, в Україні йдуть легшим шляхом, тому й порожніють наші села, виїжджає молодь.

Прикро, що сьогодні всю складність ситуації розуміють лише прості селяни.

Лідія СЛАБИШЕВА.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

ten − three =