23 липня за церковним календарем вшановують преподобного Антонія Печерського. У народі його називали Громовержцем.

Антоній Печерський – церковний діяч та святий Православної церкви, засновник Києво-Печерського монастиря і будівничого Свято-Успенського собору.Також він приніс на Київські гори традицію Святої гори Афон. Преподобний Антоній прийняв постриг на горі Афон. Після чого на одному з київських пагорбів, у лісі поблизу села Берестова він знайшов печеру, і залишився там для молитви, постування та праці, вживаючи трохи їжі і то через день, а часом не їв нічого протягом тижня.

Згодом він викопав собі нову печеру й затворився у ній. Навколо нього почали оселятися й інші ченці. Так виникли Ближні і Дальні Печери нинішньої Києво-Печерської Лаври.

Антоній народився в Римі у родині православних батьків. Рано ставши сиротою, він роздав більшу частину свого спадку бідним, а решту викинув у бочці в море і прийняв чернечий постриг. За переказами, спочатку Антоній жив у монастирі, а коли його обитель зруйнували – поселився на скелі біля моря. Одного дня камінь, на якому жив монах, відламався від гори і впав у океан. На ньому Антоній чудом проплив величезну відстань – через Середземне море, Атлантику, Неву, Ладозьке озеро і Волхов. Напередодні свята Різдва Пресвятої Богородиці він опинився в Новгороді. Там заснував монастир Різдва Святої Богородиці, який керував 16 років.

Здавна у народі вважають, якщо у день Антонія гримить і блискає, то десь у полі копиці сіна горять. Наші пращури помітили, якщо в цей день глухий грім — до тихого дощу, а якщо грім гучний, можна чекати на зливу.

Існує прикмета про цей день і для рибалок: якщо грім у пісний день (середа і п’ятниця) — у рибалок буде хороший улов риби. Багато ряски – рік буде вдалим. Вночі 23 липня розпочалася гроза – буде гарна погода. Жаби по березі стрибають – прикмета того, що буде гарна погода.

Якщо в Антонів день був сильний вітер, з вихорами – зиму чекали сніжну і морозну. Також говорили: «Який Антонів день, такий і жовтень».

Крім вітрів, у цей день побоювались дощів – почавшись у цей день, вони тривали ще довго.

Наші предки також вважали, що хлопчик, який народився в цей день, буде активним і відчайдушним – одним словом, «з вітром у голові». Про дівчинку, яка з’явилася на світ на Антона, говорили: «Не дівка – вогонь!», маючи на увазі, що вдача в неї буде, як буря.

У народі це свято називають «Антонів вогонь», вважається що в цей день діють не тільки традиційні заборони як, наприклад, шити або різати, а й мати справу з вогнем, тобто пекти що-небудь або смажити. Вважається, що порушення цих заборон в День пам’яті святого Антонія може спричинити серйозну «кару».

На Антона не рекомендували також влаштовувати прибирання – ні вимітати пил, ні виносити сміття. Говорили, що, якщо поприбираєш в будинку, то і в гаманці весь рік буде так само чисто.

Джерело: Calend.ru

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

one × 1 =