Пологівські вісті Місто ХІМЗАВОДУ «КОАГУЛЯНТ» ВИПОВНИЛОСЯ 80!

ХІМЗАВОДУ «КОАГУЛЯНТ» ВИПОВНИЛОСЯ 80!

0
2182
Одна з найкращих бригад з виготовлення полваку у складі майстра зміни Валерія Васильовича Стариковського та апаратників - Олександра Федоровича Чубаря, Сергія Павловича Кучера, Євгена Олексійовича Садового та Олександра Сергійовича Коржа.

У цьому році професійне свято – День хіміка співпало з ювілейною датою – 80-річчям Пологівського хімічного заводу «Коагулянт» – одного з найстарших виробників коагулянтів на території колишнього СРСР та єдиного в Україні.

80 років тому поблизу Приазовського рудоуправління з’явилося підприємство з виробництва сірчанокислого алюмінію. Нині це єдине спеціалізоване підприємство хімічної галузі в Україні, яке спеціалізується на розробці і промисловій адаптації сучасних технологій з водопідготовки, очищенні стічних вод, згущенні і зневодненні шламів. Здійснює повний цикл виробництва реагентів для обробки води в басейнах, промислових оборотних вод відкритих і замкнутих систем водопостачання, миття та дезінфекцію обладнання харчових підприємств. Виробнича потужність складає більше 200000 тонн на рік.

Цей матеріал присвячено заводу-ювіляру і заводчанам, для яких він став невід’ємною частиною життя.

З історії заводу

Початком відліку діяльності Пологівського хімічного заводу «Коагулянт» вважають 1940 рік. Тодішня потужність підприємства складала 12000 тонн неочищеного сірчанокислого алюмінію на рік. У роки окупації завод працював, та під час відступу німці зруйнували його. Відновили виробництво лише у грудні 1944-го.

У 1956 році на території «Коагулянту» звели дизельну електростанцію, вона забезпечувала електроенергією не тільки заводські цехи, а й місто та колишній виселок Шевченка-2 (нині мікрорайон Пологи-5). Наступного року завдяки успішній співпраці із Запорізьким алюмінієвим комбінатом завод частково освоїв випуск очищеного сірчанокислого алюмінію і перейшов на виробництво технічно очищеного сульфату алюмінію, що розширило можливості і дозволило приступити до випуску керамічної плитки, який, на жаль, у 90-ті роки з початком віялових відключень довелося припинити.

У 2000-му підприємство ввело в експлуатацію цех з виробництва гідроксихлоридів алюмінію під торговою маркою «ПОЛВАК». У 2007-му після проведеної модернізації виробництва гідроксихлоридів алюмінію встановило додаткове технічне обладнання. Нові потужності дозволили значно збільшити їхнє виробництво.

Свою продукцію хімзавод реалізує не тільки в межах України. Здійснює поставки коагулянтів у Білорусь, Молдову, країни Балтії, Середньої Азії. Його пов’язують партнерські стосунки з визнаними європейськими лідерами в галузі очистки води господарчо-питного призначення та стоків.

З придбанням у 2001 році майнового комплексу Чапаєвського цегельного заводу «Коагулянт» розпочав виробництво керамічної цегли. Через події на Сході країни та відсутність енергетичного палива, яким забезпечували шахти Донбасу, виробництво на якийсь час згорнули. Проте за кілька місяців, завдяки заміннику палива, цегельний відновив свою роботу.

У 2008 р. завод запустив виробництво гіперпресованої цегли та через втрату Криму та відсутність основного компонента продукції – вапняку, його довелося закрити. Натомість у 2015-му хімзавод розпочав виробництво мийних та дезінфікуючих засобів і реагентів спеціального призначення під власною торговою маркою ITS WATER за ліцензією компанії Feedwater Ltd з Великобританії.

Завод –  одна  команда

У кабінеті генерального директора Олександра Євгеновича Торшина значну частину займають відзнаки за якість продукції, виробничі досягнення та патенти на власні ноу-хау.

Генеральний директор заводу “Коагулянт” Олександр Євгенович Торшин

– Хімзавод «Коагулянт» забезпечує реагентами для первинної очистки майже 85% водоканалів країни, які здійснюють забір води з річок та інших водоймищ, – розповідає в інтерв’ю «Пологівським вістям» гендиректор. – У нас немає конкурентів в межах України, проте доводиться конкурувати з європейськими виробниками. А це свідчить, що підприємство в постійному пошуку нових технологій, розробки і впроваджень.

В активі заводу – висококласна команда хіміків і інженерів, сертифікована хімічна лабораторія. Нам не соромно працювати з провідними хімічними підприємствами Великобританії, Німеччини, Італії, Індії та Китаю, а також з профільними НДІ України. Завдяки співпраці розпочато випуск дезінфектантів, що успішно використовуються в системі водоочищення та харчовій промисловості. Над розробкою працювали й наші хіміки, зокрема, випускники Дніпропетровського хіміко-технологічного та Дніпропетровського національного університетів – Віктор Гордієнко, Євген Бекіш та Сергій Пінчак.

Розроблені нами реагенти використовують в подоланні коронавірусу в Чернівецькій області, де зведено тунель для знезараження.

Сьогодні в роботі багато й інших розробок для подальшого використання не тільки у водній сфері промисловості, а й гірничій, нафтодобувній та ін.

Підприємство у повному обсязі здійснює соціальний захист працівників, оздоровлює їх та їхніх дітей улітку, морально і матеріально підтримує під час хвороби чи в разі смерті. Продовжує займатись меценатством: підтримує тісні стосунки із СРШ №2, медичними закладами району, керівництвом міста.

У зв’язку з коронавірусом надали фінансову допомогу районній лікарні для придбання профілактичних засобів, безкоштовно передали дезінфектанти для обробки медичних інструментів, виділили місту концентрат для дезінфекції вулиць.

Ми належно реагуємо на скарги населення стосовно шкідливих викидів в атмосферу. Постійна модернізація та пошук нових технологій дозволили зменшити їх.

Гордість заводу – люди

Пологівський хімзавод «Коагулянт» пишається своїми людьми, більшість з них унікальні тим, що віддали підприємству десятки років свого життя, пережили з ним і труднощі, і успіхи, стали невід’ємною його частиною. Для прикладу, генеральний директор Олександр Євгенович ТОРШИН пов’язав свою долю із заводом 33 роки тому, пройшов шлях від інженера  до генерального. І таких на підприємстві більшість:

Сергій Олександрович Садовий, майстер зміни.

Майстер цеху з відвантажень Сергій Олексійович САДОВИЙ – один з представників династії заводу. Трудовий стаж налічує майже 28 років. Починав рядовим, доріс до заступника начальника цеху коагулянтів. Після виходу на пенсію працює майстром. Зріднився з колективом, який його шанує, поважає, ділить навпіл і радість, і смуток.

Балашова Світлана Олексіївна,начальник центральної заводської лабораторії

У 1988 році після закінчення Дніпропетровського держуніверситету влилася в заводський колектив ще одна представниця династії – Світлана Олексіївна БАЛАШОВА. Вчорашня студентка прийшла працювати в ту ж хімічну лабораторію, в якій трудилася 41 рік її мама. Нині вона – завідуюча. Здійснює аналіз сировини, готової продукції, трудиться над ноу-хау.

– За роки роботи було всього: і злети, і падіння. Раділи відкриттю нового цеху, лабораторії, оскільки з’являлася можливість для нових розробок, технологій. Траплялися й складні часи, які переживав рідний завод. Але ніколи не було бажання залишити його у той момент, – ділиться Світлана Олексіївна.

Головний технолог Наталія Вікторівна ГАЛУШКА потрапила в Пологи за направленням у 1991 році, як і більшість, після закінчення Дніпропетровського хіміко-технологічного інституту.

– Родом я з Покровського району  сусідньої області, мені все одно було куди їхати, бо дуже хотілось працювати, заробляти і забезпечувати себе. Студентську практику проходила на Слов’янському заводі, його потужності перевершували «Коагулянтівські» в рази. Але гарний мікрорайон з кількома підприємствами, розташованими поряд,автобусне сполучення й ряд інших вигод зіграли вирішальну роль, щоб не зірватись в інше місце, – відверто зізналася головний технолог заводу.

Балашова Світлана Олексіївна,начальник центральної заводської лабораторії; Мірошніченко Руслан Володимирович, начальник цеху виробництва коагулянтів; Галушка Наталія Вікторівна, інженер-технолог цеху виробництва коагулянтів

У Пологах утворилася її сім’я, а також відбулось її становлення як головного й висококласного спеціаліста.

Руслан Володимирович МІРОШНИЧЕНКО, теж колишній випускник Дніпропетровського хіміко-технологічного вишу. Як і школу, закінчив його успішно. Починав на підприємстві змінним майстром, керував цехом з виробництва гіперпресованої цегли, а коли його закрили, очолив цех коагулянтів.

– Такими людьми, які працюють у цеху, керувати легко. Колектив дуже дружний, добросовісний і відповідальний, – похвалився керівник.

Батько та син: Грицаєнко Володимир Вікторович, слюсар-ремонтник 5 розряду та Грицаєнко Сергій Володимирович, апаратник приготування хімічних розчинів, 5 розряду.

Цілком можливо, що слюсар-наладчик Володимир Вікторович та його син апаратник Сергій Володимирович ГРИЦАЄНКИ з цеху коагулянтів заклали початок династії. Щоправда, батько працює лише десять років, його син – вісім, та в обох давно вже добра репутація – кмітливих і тямущих спеціалістів, що працюють без браку й нарікань.

Пісковець Наталія Олександрівна, начальник дільниці спеціальних регентів; Ткаченко Дмитро Володимирович, інженер-технолог дільниці спеціальних реагентів.

Наталія Олександрівна ПІСКОВЕЦЬ прийшла на завод майже десять років тому. У заводський відділ кадрів привела її подруга. Незважаючи на вищу освіту, взяли лаборантом. Невдовзі подруга розрахувалася, а Наталія працює і досі. Доросла до начальника дільниці спеціальних реагентів. Очолила наймолодший на заводі колектив – дружний, веселий, що не дасть засумувати і не підведе.

Дмитро Володимирович ТКАЧЕНКО родом з Кіровоградщини, два роки тому закінчив Дніпропетровський хіміко-технологічний університет. Починав із майстра, проте вже зараз – інженер-технолог дільниці спеціальних реагентів. Зізнався, що в Дніпропетровську на нього чекає дівчина, але, як запевнив, поривати із заводом не збирається.

Дяченко Геннадій Володимирович, апаратник приготування хімрозчинів 3 розряду

Геннадій Володимирович ДЯЧЕНКО під час навчання в школі й гадки не мав, що його професія тісно пов’яжеться з хімією. Відтоді, як влаштувався на дільницю спеціальних реагентів, контролює хімічний процес перетворення сухих речовин у мийні засоби і справляється з відповідальним завданням успішно.

Зверєв Олександр Олександрович, водій автотранспортних засобів, Ремонтно-транспортна служба

Стаж роботи водія Олександра Олександровича Зверєва налічує 38 років. Згадуючи 1982-й, хвалиться, що в той час захопився футболом. Як сильного гравця його й переманили на завод, де мали свою команду. З часом футбольний колектив розпався, а він залишився. На заводських машинах об’їздив чи не пів Союзу. Нині в одній особі і водій, і багаторічний голова профкому.

Самсонов Михайло Петрович, заступник начальнику цеху з ремонту устаткування

Майже разом із Зверєвим прийшов на завод і заступник начальника цеху з ремонту устаткування Михайло Петрович САМСОНОВ. Чоловік вже десять років на заслуженому відпочинку, проте продовжує трудитись й керувати однією з найскладніших дільниць.

Семененко Іван Петрович, шліфувальник 5 розряду, Ремонтно- транспортна служба

46 років працює шліфувальником, токарем, фрезерувальником в одній особі старійшина підприємства Іван Петрович СЕМЕНЕНКО. Універсал своєї справи, якому все ніяк не знайдуть заміну. Прикро, журиться чоловік, що обрана ним професія перейшла в розряд непрестижних, що все менше охочих метикувати, сушити кресленнями мозок та віртуозити на різних верстатах.

Тріщук Василь Володимирович – слюсарь-сантехник 5 розряду, Ремонтно-транспортна служба

25 років нараховує трудовий стаж на підприємстві Василя Володимировича Тріщука – сантехніка за професією і художника – за станом душі, представника заводської династії. Завдяки йому та його напарнику – газозварнику Леоніду Павловичу Брую сантехнічне обладнання в нормі і забезпечує працівникам комфорт.

Працівники дільниці спеціальних реагентів

Серед ветеранів підприємства слід згадати заслужених машинобудівників О.П.Молявка, П.О.Терентюка, головного інженера В.П.Бабенка, Л.Я.Матченко, С.Ю.Кордюк, С.М.Фомічова, А.В.Баринова, А.Г.Миргородського та багатьох  інших, котрі своїми вмілими руками створили славу колективу.

З ювілеєм тебе, заводе! З ювілеєм вас, заводчани, удачі і трудових звершень!

Лідія СЛАБИШЕВА.

Фото Ірини ЛІСОВОЇ.

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

eight − two =