Нобелевські премії: серед нагороджених українка

0
470

У шведському Стокгольмі та норвезькому Осло відбулися церемонії вручення Нобелівських премій за 2019 рік.

У 2019 році Нобелівську премію миру отримав прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед Алі. Присудили йому цю нагороду за зусилля щодо досягнення миру та міжнародного співробітництва, зокрема за рішучу ініціативу щодо врегулювання прикордонного конфлікту із сусідньою Еритреєю.

Оскільки в 2018 році шведська академія вирішила не вручати премію з літератури через секс-скандал, що розгорнувся в освітньому закладі. Тоді на тлі кампанії #MeToo майже 20 жінок звинуватили відомого шведського фотографа та режисера французького походження Жан-Клода Арно у сексуальних домаганнях. Тому в цьому році її вручили одразу двом лауреатам — за 2018 и 2019 роки.

“Нобеля-2018” присудили польській письменниці українського походження Ользі Токарчук (народилася в Польщі в сім’ї виходців з України) “за уявну розповідь, яка з енциклопедичною пристрастю представляє перетин меж як форми життя”.

Нобелівську премію з літератури за 2019 присудили австрійському письменнику Петеру Гандке “за впливовий твір, який з мовною винахідливістю досліджував периферію та специфіку людського досвіду”.

Також у Стокгольмі вручили Нобелівські премії 12 вченим з медицини, фізики, хімії та економіки. Лауреатами Нобелівської премії з фізіології і медицини стали американці Вільям Келін і Грегг Семенза та британець сер Пітер Реткліфф. Вони відкрили механізм чутливості клітин до кисню і їхньої адаптації до його нестачі.

З фізики – за відкриття в області астрономії та астрофізики отримали канадець Джеймс Поблзу, швейцарці Мішель Майор і Дідьє Кело.

З хімії – Джон Гуденаф (США), М. Станлі Уіттінгем (Великобританія) і Акіра Йосіно (Японія). Науковцям її присудили за розробку літій-іонних акумуляторів. Останні зробили революцію в нашому житті, їх нині використовуються у всьому: від мобільних телефонів до ноутбуків та електромобілів. Своєю роботою нобелівські переможці заклали основу бездротового, викопного палива.

З економіки – індійсько-американський дослідник Абхіджіт Банерджі, француженка Естер Дюфло і американець Майкл Кремер. Їм присудили нагороду “за експериментальний підхід до подолання бідності у світі”. Вони запропонували новий підхід до проблеми глобальної бідності у світ.

На фото: польська письменниця з українським корінням Ольга ТОКАРЧУК.

https://24tv.ua

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

sixteen − 1 =