Вибори 2019: чого не варто робити пологівцям на виборчій дільниці (навіть якщо дуже хочеться)

0
958

31 березня, в Україні президентські вибори. На пальцях пояснюємо, що можна, а чого не можна робити в цей день на виборчій ділянці чи в кабінці для голосування.

  1. Правда, що не можна фотографувати бюлетень? І чому?

Так, українським законодавством заборонені фото і відеозйомка заповнених бюлетенів. Також, не можна демонструвати свій бюлетень стороннім особам, виносити його за межі дільниці і кому-небудь передавати.

У Законі «Про вибори президента України» прописано так: «Фотографування або відеофіксація результатів волевиявлення виборців, в тому числі і особисто виборцями в кабінці для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення в приміщенні для голосування забороняється і є порушенням таємниці голосування».

При цьому, в самій кабінці для голосування не повинно бути нікого, крім вас. Тому зафіксувати правопорушення практично неможливо. Як і довести, що ви зробили фото бюлетеня не для себе особисто, а в якості фотозвіту для партії або кандидата в президенти.

2. Селфі в кабінці для Instagram, як спроба зафіксувати свою участь у виборах.

Селфі можна робити, але тільки якщо ви не демонструєте на фотографії заповнений бюлетень. Інакше до вас можуть виникнути питання про те, що ви надсилаєте, наприклад, фотозвіт в штаб одного з кандидатів в президенти України, щоб згодом отримати винагороду.

Про це нагадала і координатор громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська. За її словами, Селфі з бюлетенем можна зробити, але не можна його публічно демонструвати. Якщо буде підозра, що ви продали свій голос, таке фото стане доказом підкупу.

Вона вказує на статтю 64 закону України «Про вибори Президента України», у якій написано про заборону демонстрації результатів волевиявлення на виборчих дільницях.

3. Якщо все-таки зробили Селфі з заповненим бюлетенем і відправили в штаб свого кандидата?

Раніше радник міністра МВС Іван Варченко заявив, що «в день голосування виборці не повинні нікому звітувати про своє волевиявлення. Більш того, цей звіт може містити ознаки кримінального злочину. Виборець може нести покарання за те, що він розголошує результати свого волевиявлення. Виборець не має права фотографувати свій виборчий бюлетень, не має права демонструвати його під час голосування… Тобто ніяких Селфі з бюлетенями в кабінках для голосування».

Якщо порушення фіксується, то передбачені штрафи від 1700 до 5100 гривень, виправні роботи до 2 років, а в окремих випадках і обмеження волі до 3 років.

Посадову особу, яка є суб’єктом виборчого процесу, може бути притягнуто до відповідальності за порушення таємниці голосування та отримати покарання у вигляді позбавлення волі до 3 років.

4. Якщо прийду на виборчу дільницю у світшоті з фото кандидата, якого підтримую. Це нормально?

Голова Комітету виборців України Олексій Кошель в коментарі заявив, що коли виборець приходь на ділянку в футболці або кофті з фото кандидата, то тут дуже складно провести межу між нормами закону і особистою відповідальністю. «Думаю, якщо футболки виготовлені централізовано, то це обов’язково призведе до скандалів. На ділянках будуть спостерігачі, представники кандидатів, і вони розцінять це, як агітацію в день виборів, що заборонено законом.

З іншого боку, це вже стало практикою, коли громадяни приходять з символікою кандидата – значками, футболками, папкою з великим логотипом. Але виборці, спостерігачі та члени комісій повинні пам’ятати – буде серйозний взаємний контроль з боку всіх політсил. Переконаний, будь-яка дрібниця, навіть значок, буде розцінюватися як агітація в день виборів. Тому краще не провокувати».

5. А що за історія з Книгою рекордів Гіннесса? Ніби як українці хочуть встановити рекорд за кількістю Селфі.

У день виборів українські активісти хочуть встановити світовий рекорд закількістю Селфі за 24 години і подати заявку на Книгу рекордів Гіннесса. Щоб все вийшло, в акції мають взяти участь 14 тисяч осіб з усієї України.

Потрібно зробити Селфі на фоні виборчої дільниці (тільки нагадуємо, що законом заборонено робити Селфі всередині виборчої кабіни і фотографувати бюлетень). Потім завантажити фото на онлайн-карту проекту, вказавши своє ім’я, область, адресу електронної пошти та кількість людей на фото. Якщо Селфі зроблено на закордонній ділянці, можна вказати область і місце народження. Селфі можна завантажувати до 8:00 1 квітня.

6. Що ще не можна робити на виборчій дільниці?

Не можна на виборчій дільниці публічно розповідати про свій вибір або агітувати за будь-якого кандидата. Не можна заважати голосувати іншим людям. Не можна намагатися проголосувати більше одного разу.

Всі ці дії караються штрафом у 5100 грн і аж до 3 років позбавлення волі.

7. Якщо на момент виборів вам виповнилося 25 або 45 років, але змінити фото в паспорті не встигли.

Нічого страшного. Ярина Гаєцька-Колотило з громадянської мережі ОПОРА пояснила, що якщо громадянин внесений до списку виборців на виборчій дільниці, і його особистість можна ідентифікувати за паспортом, то члени комісії зобов’язані видати йому бюлетень.

Відсутність нового фото в паспорті не є підставою не видати вам бюлетень в день голосування.

8. А якого розміру сам бюлетень?

Нинішній бюлетень із зазначенням даних про 39 кандидатів в президенти найдовший за всю історію виборів в Україні. Довжина становить 80 сантиметрів. Бюлетені вже віддруковані держпідприємством «Поліграфічний комбінат «Україна».

За словами представників ЦВК, бюлетені друкувалися за допомогою спеціальної фарби і мають 10 ступенів захисту. Всього було віддруковано 30 мільйонів 441 тисяча 327 бюлетенів. Вартість одного складає 4 гривні 26 копійок.

9. До речі, скільки людей змінили місце голосування?

Процедурою тимчасової зміни місця голосування скористалися 315 тисяч 725 виборців. Ці дані оприлюднив керівник Служби розпоряднику Державного реєстру виборців в ЦВК Олександр Стельмах.

З цього числа:

25% – громадяни, які не проживають за місцем реєстрації;

24% – внутрішньопереміщені особи та жителі тимчасово окупованих територій;

22% – члени виборчих комісій, які працюють не за місцем реєстрації;

15% – поліцейські і офіційні спостерігачі.

До речі, на сайті Державного реєстру виборців можна перевірити, чи включили вас в список виборців на новій ділянці після тимчасової зміни місця голосування.

Щоб це зробити, треба перейти за цим посиланням, ввести необхідні дані і дізнатися результат.

10. Що робити, якщо в списку тих, хто проголосував побачив знайомого, який зараз точно за кордоном або давно вже помер?

Про це теж йшлося в інтерв’ю Ольги Айвазовської в інтернет-виданні «Лівий берег». Вона акцентувала, що якщо хтось побачить підпис про факт голосування навпроти когось із родичів або знайомих, які знаходяться за кордоном чи померли, необхідно звернутися в правоохоронні органи. І вимагати фіксацію правопорушення.

Такі справи розслідуються оперативно – досить звернутися в погранслужбу і перевірити дані про виїзд\в’їзді людини (якщо це відноситься до перебування за кордоном) або підтвердити офіційним документом факт смерті.

При виявленні будь-якого порушення необхідно звертатися до голови виборчої комісії, офіційного спостерігача або в поліцію. Все залежить від ситуації. Якщо голова комісії або хтось із членів порушує закон (наприклад, видають людині без паспорта бюлетень), то краще відразу звертатися в поліцію.

За інформацією svoi.city

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

1 × 3 =