Всупереч забороні: газівники продовжують нараховувати борги пологівцям

0
2170

«Пологівські вісті» вже повідомляли про те, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, заборонила операторам ГРМ проводити донарахування в платіжки за природний газ. Але платіжки з боргами все одно надходять до споживачів, бо питання не врегулювано на законодавчому рівні. Абсурдність ситуації зашкалює.

За жовтень усі пологівці отримали платіжки за газ з донарахованою платою. У кожного споживача суми вийшли різні. Оператор ГРМ пояснив, чому необхідно приводити об’єми використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов. У поясненнях також було вказано, що за кожним споживачем числиться певна кількість неоплачених кубометрів газу (у когось по 50-60 м3, а в когось і по 200 м3 газу). Це викликало бурхливе невдоволення людей.

28 листопада на сайті НКРЕКП з’явилося оперативне повідомлення:

«У зв’язку із численними зверненнями побутових споживачів природного газу повідомляємо, що 23.11.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, було прийнято 42 постанови (№ 1487-1528), які ЗАБОРОНЯЮТЬ операторам ГРМ приводити об’єми використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов при здійсненні комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами. Зі змістом постанов можна ознайомитись за посиланням.

Зітхнули з полегшенням, але рано. Зайшовши в особисті кабінети, щоб перевірити стан рахунку, пологівці знову бачать нараховані суми за газ більші, ніж вони мають бути. У одного з наших земляків, наприклад, зазначена сума 570,4 грн, а має бути 547,13 грн. Різниця складає 23,27 грн. Це нібито й не великі гроші, але ж донарахування заборонене. Чому люди мають платити більше?

Така ситуація абсолютно в кожній області України. На сайті «Запоріжгаз Збуту» повідомляється про те, що у компанії перед НАК «Нафтогаз України» утворився борг у сумі 731 млн грн через те, що побутові споживачі газу з 1 грудня 2015 року до 30 вересня 2018 року продовжували платити за обсяги газу, обчислені лічильниками в робочих умовах.

Цікаво те, що директор компанії Тетяна Колесникова у своєму коментарі повідомила про іншу суму боргу:

«Більше 80% поставок газу «Запоріжгаз Збуту» відбувається в опалювальний сезон, в зв’язку з чим збитки компанії ростуть пропорційно зростанню споживання ресурсу. За три роки різниця між фактично спожитим, але не оплаченим жителями області газом, досягла 42,1 млн кубометрів, або 264,4 млн гривень. А застосування стандартних умов до всіх споживачів створить рівні умови обліку та зупинить подальше накопичення такого роду заборгованості».

Обурює людей і те, що інформують населення про це так, мов люди самі винні. Але ж три роки ніхто і мови не вів про приведення об’ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов під час розрахунків. А тепер, бачте, борги повилазили. Правда, інформація за борги попередніх років поки що вказана у квитанціях, як зазначено на сайті компанії, «інформативно». А на сайтах інших газзбутів міститься повідомлення про те, що газові компанії звертаються до органів влади для зваженого і комплексного вирішення проблеми цих боргів. Без такого рішення компаніям доведеться пред’явити населенню заборгованість, котра виникла. Хоч так, хоч як, а борги вони будуть видушувати: чи з бюджету платитимуть, чи з власних кишень українці – це газівників не хвилює.

Ну, з бюджету буде легше компенсувати так звані «втрати». Під шумок з субсидіантів свої борги вони, можливо, й заберуть, нікого про те не питаючи. Але ж субсидіями користуються далеко не всі. Іншим виставлять рахунки і зобов’яжуть платити ту трирічну різницю? Тільки знову виникає питання: а якого дідька зараз українці платитимуть за газ трирічної давнини, який тоді коштував 3,60 грн за 1 м3, за нинішньою ціною – 8,55 грн? Знову абсурд!

Не зрозуміло, хто кому диктує правила: газові монополісти державним органам чи, все-таки, навпаки? З наявності донарахувань у платіжках всупереч заборонам і повідомлень на сайті того ж «Запоріжгаз Збуту» висновки невтішні. Зокрема, на сайті компанії повідомляється:

«НКРЕКП на своєму засіданні 23 листопада 2018 року СПРОБУВАЛА ЗАБОРОНИТИ операторам ГРМ приводити обсяг спожитого природного газу до стандартних умов. Це унеможливить проведення об’єктивних і прозорих розрахунків між учасниками ринку. Крім того, держрегулятор даним рішенням також суперечить вимогам власних нормативних документів – зокрема, Кодексу ГРМ, а головне – Закону «Про ринок природного газу». В зв’язку з цим Асоціація газового ринку України звернулася до Європейського енергетичного співтовариства дати оцінку забороні НКРЕКП враховувати газ за європейськими стандартами. Адже такі дії свідомо гальмують реформи на ринку газу, а також спотворюють розрахунки і односторонньо дискримінують учасників ринку».

«Рішення регулятора вважаємо дискримінаційним, протиправним і популістським. НКРЕКП такими діями свідомо гальмує реформування ринку газу, унеможливлює запровадження єдиних і прозорих правил, спотворює об’єктивність розрахунків за газ і намагається дискримінувати і знищити газорозподільний бізнес», – коментує “Інтерфаксу” дії регулятора Денис Сенектутов, голова Асоціації газового ринку України.

Виходить, що постанови НКРЕКП для газорозподільчих компаній не указ, вони грають за власними правилами. То є в нашій країні влада, яка наведе, нарешті, лад у цих спірних питаннях? Чи так і житимемо за принципом: хто – в ліс, хто – по дрова?

Наталія Осипенко.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут