Яку мову ви вважаєте рідною? (Відеоопитування)

12
66

Що для нас мова? Засіб спілкування, просто формальність, предмет гордості чи засіб боротьби за власну гідність? Цікаві питання – чи не так?

Нації вмирають не від інфаркту.

Спочатку їм відбирає мову.

Ліна Костенко.

А яку мову вважають рідною учні і вчителі Пологівської ЗОШ №4? Чому? Чи пишаються вони нею? Про це у Міжнародний день рідної мови, який відзначають у всьому світі 21 лютого, вирішили дізнатися учні 10-А класу Антон Волочко та Богдан Тоцький, які перевтілилися у кореспондентів і вирушили з відеокамерою на експрес-опитування.

Відповіді, які отримали хлопці, цікаві і змістовні. Вийшло таке собі зізнання в любові рідній мові. Це опитування – цікавий експеримент як для школярів, так і для вчителів та завучів навчального закладу, а також цікавий досвід для самих кореспондентів. Антон Волочко займається в гуртку «Основи журналістики» БДЮТ, має вже деякий досвід написання матеріалів для друкованого видання, а тепер спробував себе ще й у ролі тележурналіста. Його друг Богдан Тоцький захоплюється відеозйомкою, тож виступив в ролі оператора.

Питання поставлені, відповіді отримані, відео змонтоване – ось вам результат дебютної роботи. Приємного перегляду!


Любіть рідну мову! Говоріть нею, пишайтеся!

12 КОМЕНТАРІ

 1. Других ответов я и не ожидал. Заученные фразы на камеру. Я уверен что эти дети и учителя разговаривают на украинском языке только в классе на уроках, а в школьных коридорах и в быту разговаривают на суржике. В нашей местности родным языком является суржык.

 2. Так, без всякого сумніву, більшість жителів нашого міста і району розмовляє на суржику з вкрапленнями місцевого діалекту, який зазвичай при опитуваннях й переписах люди називають “українською мовою”. При тому, що в державі мільйони громадян розмовляють (і будуть розмовляти ще десятки і сотні років) на суржику, офіційно правлячими урядовцями він регіональною мовою не визнається. Більш того, всіляко заохочуються брутальні нападки і приниження цієї мови підкаблучниками офіційної позиції. Можливо, це викликане якоюсь боязню збільшення кількості регіональних відмінностей, чи почуттям особистої більшовартості як знавців літературної мови, чи на догоду іншим частинам населення України, які зі зверхністю вважають себе носіями “чистої української мови” або “чисто русского языка”. Не знаю. Але це як сховати голову в пісок. На побутовому рівні – суржик був, є, і буде дуже довго, і ніхто й нічого з цим видом спілкування не вдіє, що б там не робили. Можливо, це й добре, не обов’язково всі мають бути однаковими, як роботи.

  • Гірше коли місцеві виводять на руском, а загалом навіть серед “корінних пологівців” таких не мало. Багатьом за російську в школі ставили “задовільно” щоб не погіршувати показники, втім як і за українську. Більшість їх ніколи не читали російських класиків не те шо в оригіналі, а навіть в христоматії. Їхні рускіе разговори в українському російськомовному середовищі зі сторони виглядають смішно. Особливо якщо за цим спостерігає той хто справді розуміється на російській.
   До речі, багато справжніх україномовних знавців російської мови часто знають її краще за жителів тої ж Москви, а спілкуються при необхідності нею краще чим жителі Санкт-Пертербургу, що завжди у місцевих викликає подив, не говорячи вже за ростовчан, донетчан або запоріжців для яких погане володіння російскою норма.
   А от те що Ви говорите: “суржик був, є, і буде дуже довго, і ніхто й нічого з цим видом спілкування не вдіє, що б там не робили” – не факт, головне щоб було бажання вивчати рідну мову без примусу, а така тенденція спостерігається…

 3. В нашому регіоні свій суржик, а в інших регіонах – свій. Мені незрозуміло, чому суржик з російськими словами – це погано, а із польськими – це нормально.

 4. Всё это политика и “псевдопатриотизм”. Почему-то раньше эти вопросы не затрагивались. Если человек идиот, он идиотом и будет, на каком бы языке он не разговаривал. У нас стало модно “вышиванки” одевать, а когда гимн звучит руку на сердце надо держать. Это человек хочет показать, что он патриот Украины? Лучше бы он зарплату в конвертах не давал своим работникам, лучше бы он налоги не прятал, а был бы просто порядочным человеком. Может кто-то себя узнает и перестроится на другой лад. А пишатися рідною мовою будемо тоді, коли станемо жити так, як люди живуть … ну наприклад в Норвегії.

 5. А що є суржик? Це загажена русизмами українська мова, ну не китайська ж. В західних областях наприклад укр.мову з таким же “успіхом” загаджують польською, мадярською, румунською мовами. Але ж то не означає що вони розмовляють не українською, база залишається українська

 6. Не знаю як хто, але я помітив що останні років десять я звертаюсь до ел.словника переважно в випадках необхідності перекласти слова з української на російську, а не навпаки. Тобто думки формуються переважно українською.

  • Де це ви, Тарасе, пропадали? Давненько не було ваших коментарів… Цікаво – ви й досі лишаєтесь “порохоботом”, чи час поміняв ваші політичні уподобання?

 7. А мені цікаво… мета опитування?І результат?На що це впливає? На побутовому рівні та хоч китайська…І насамкінець…державна має бути тільки українська!

 8. Українька мова, крім іншого, дуже розумна – вона худобу рахує по головах, а уряд та парламент по членах!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут