СОРТУВАННЯ СМІТТЯ: ЗАКОН VS ПОЛОГІВСЬКІ РЕАЛІЇ

0
98

Про те, що з 1 січня 2018 року українці мусять сортувати сміття, мабуть, чув уже кожен пологівець.

У 2012 році до Закону України «Про відходи» додали пункт «і», яким забороняється з 1 січня 2018 року захоронення на полігонах неперероблених побутових відходів. Вказаний пункт складений у відповідності до двох Директив ЄС, які врегульовують поводження зі сміттям у країнах Європи. Тобто, тепер і пологівці мають переналаштуватися на новий лад — спробувати виконувати закони так, як це роблять європейці.

Відповідно до нових норм, все сміття необхідно нам з вами сортувати за різновидами матеріалів: пластик, скло, папір, метал, органіка. Для цього біля багатоповерхових будинків мають бути встановлені відповідні контейнери. При цьому небезпечні відходи (ртутні лампи, батарейки) необхідно збирати окремо і потім передавати відповідним підприємствам, котрі мають ліцензію. Таких підприємств небагато по всій Україні, одне з них є і в Запорізькій області. Але, вся суть у тому, що вони приймають небезпечні відходи лише від підприємств і за солідну оплату.

Як же бути пересічним пологівцям? Поки що відповіді на це питання немає, бо держава тільки вказала людям, як саме вони мають діяти в теорії, а ось практичне впровадження цього закону тільки розпочинається.

Як буде працювати закон у Пологах?                              

З цим запитанням ми звернулися до міського голови Юрія Анатолійовича Коноваленка, від якого й отримали чіткий механізм дії, який запрацює в місті найближчим часом.

  • Відповідно до ЗУ «Про відходи» міська рада, як надавач послуг з прибирання сміття, не має права зберігати на полігоні твердих побутових відходів невідсортоване сміття. Зрозуміло, що цей пункт закону передбачає залучення додаткових фінансів, яких, на жаль, немає як в міському бюджеті, так і в «Жило-Сервісі», – зазначає Юрій Анатолійович. – Зараз можна стверджувати, що до виконання норм ЗУ не були готові як Пологи, так і вся Україна в цілому. Це пов’язано не лише з тим, що, наприклад, не готова місцева влада та підприємства. Ми розуміємо, що до цього не готові й більшість пологівців. Але, щоб зрушити з цієї точки – необхідно зробити перший крок, задля того, аби створити відповідні умови для людей. – говорить міський голова. – Не можна сказати, що до набрання чинності цієї норми ми зовсім нічого в цьому напрямку не робили. Спроби сортувати сміття ми розпочали ще 2 роки тому, надавши компанії «Втормікс» можливість на нашому полігоні сортувати вже привезене туди сміття. Це дало свій результат. За цей час було лише 2 загоряння, але без їдкого диму, який перед цим «душив» жителів села Поліг. Також ми обгородили сміттєзвалище, через що менше пакетів розлітається на всі боки. Ще пологівці, котрі мешкають у багатоквартирних будинках, привчаються пластикові пляшки викидати у спеціальні контейнери, які встановили приватні особи. Це були наші перші кроки у даному напрямку, – ділиться Юрій Анатолійович.

Щоб виконати нову норму ЗУ «Про відходи» і рухатись вперед, міська влада вже знайшла інвестора, який буде здійснювати процедуру збирання відсортованої вторсировини та готовий вкласти свої гроші, щоб виготовити, привезти та встановити спеціальні баки для скла, паперу та пластику у Пологах та забирати вже відсортоване сміття.

  • Протягом наступних двох місяців ТОВ «Натурайз» привезе і встановить за власний рахунок спеціальні контейнери на усіх майданчиках, що є сьогодні. Такі ж контейнери з’являться у всіх дитячих садках та школах міста. Ми переговорили з підприємствами, звідки «Житло-Сервіс» вивозить сміття, й домовились, що там також встановимо контейнери для відсортованого сміття. Наші сміттєві баки, що є сьогодні, залишаються й будуть використовуватися для органічних відходів, – розповідає Юрій Анатолійович.

Чому європейці можуть сортувати сміття, а ми ні? Хіба українці гірше за жителів Європи розуміють, що саме сортування відходів дозволяє містам не «тонути» у сміттєвих завалах і не утримувати багатогектарні й надзвичайно шкідливі для довкілля і для людей сміттєзвалища? Звичайно, розуміють, але багато хто вважає, що це проблема не його особисто, а виключно держави.

  • Ми чітко розуміємо, що далеко не всі пологівці будуть відразу сортувати сміття. Адже, умовно кажучи, коли раніше все викидали в один пакет, то відтепер таких пакетів має бути чотири. Але ми сподіваємося та не, що це діло звички, і з часом люди відповідально будуть до цього підходити, це справа не одного дня. До того ж, ми вже переговорили з інвестором, і він готовий надати кошти на виготовлення просвітницьких буклетів та проведення роботи з пологівцями. Спочатку ми розпочнемо зі шкіл та дитячих садків. Діти швидше навчать своїх батьків правильно сортувати сміття, – констатує мер.

Приватнй сектор: новий механізм роботи

Зараз близько 7 тисяч абонентів – це жителі приватного сектору. Вже багато років, в певні дні тижня, пологівці виставляють сміття біля своїх воріт, а сміттєвози їх забирають. Такі реалії сьогодення. І думки пологівців, що живуть у приватних будинках з цього приводу розділилися. Одним така практика подобається, і до неї вже звикли. Інші – чекають, коли на їхніх вулицях будуть встановлені сміттєві баки, бо так їм зручніше.

  • У перспективі, – говорить міський голова, – ми й там встановимо баки для відсортованого сміття, але це – з часом. Сьогодні ми вирішили піти таким шляхом: за кошти інвестора будуть закуплені різнокольорові великі пакети для сміття. Їх отримають безкоштовно абсолютно усі абоненти, що вклали договір з «Житло-Сервісом». Далі, в певні дні тижня, пологівці будуть виставляти пакет з відсортованим сміттям відповідного кольору. Потім це сміття будуть збирати сміттєвози і відвозити до певної точки (сьогодні ще достеменно невідомо, де вона буде розташовуватись, – авт.), де інвестор розмістить своє обладнання для пресу. До речі, за угодою «Натурайз» буде оплачувати й транспортні затрати наших сміттєвозів на відвезення сміття до пункту прийому, – зазначає Юрій Анатолійович.

Отже, коли весь цей механізм запрацює, то одразу вирішиться декілька важливих проблем сьогодення. По-перше, на полігон будуть звозити тільки органіку. По-друге, буде виконана норма закону. І, найголовніше, ми привчимося до цивілізованого підходу утилізації сміття. З часом, до речі, на цьому можна буде заробляти непогані гроші для розвитку міста, як це практикується у інших країнах.

Декілька слів про права й обов’язки громадян щодо сортування сміття

До речі, чи всі українці знають, що вони є власниками сміття? Щось підказує мені, що про це знають виключно власники приватних будинків, і саме через це багато людей, які проживають у багатоквартирних будинках, вважають, що вони власники сміття лише до моменту його винесення у прибудинковий контейнер, а після цього непотріб стає державним. А це помилкова думка.

Окрім прав, кожен українець має і обов’язки щодо поводження з відходами. У законі чітко прописано, що громадяни мають вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів. Далі там говориться про те, що громадяни мають виконувати інші обов’язки, передбачені законами, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами. Про пункт, який регламентує сортування сміття, уже говорилося вище, тож його не нагадуватиму.

Звісно, у будь-якій країні, і в Україні також, є свідома частина населення, яка виконує вимоги законів не через покарання, а через усвідомлення, що тільки дотримання правил дозволяє людям співіснувати у відносному спокої чистоті.

Порушуєш закон – плати штраф

Згідно з документом, великогабаритні, ремонтні та небезпечні відходи треба збирати окремо від інших видів. Штраф за порушення такої норми для населення становитиме від 340 до 1360 грн., для юридичних осіб – від 850 до 1700 грн. За повторне порушення протягом року сума штрафу збільшується, відповідно, до 1700 та 3400 грн.

  • Ми намагаємося пологівцям створити усі умови, аби вони не порушували закон. Розпорядження про те, що будь-хто особисто може привези сміття на полігон у будній день абсолютно безкоштовно, залишається в силі. Для цього випадку ще й там додатково будуть встановлені контейнери для роздільного сміття. Далі – все на совісті наших громадян, – зазначив міський голова.

А особисто ви готові виконувати закон?

Оксана Бойкова.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут