СКАЗитися можна!?

4
96

«Нам би всім ще від сказу вакцинуватися!» – пожартував пологівець під час опитування, яке ми проводили для нашого видання про вакцинацію від дифтерії та інших небезпечних захворювань. Як з тим жартом не погодитися, коли люди, немов скажені пси, нападають один на одного?

Життя, скажете, таке. Люди позвіріли. Нервова напруга змушує свій гнів виливати на оточуючих… На жаль, вакцину добра ще не винайшли, хоча декому вона дуже треба. У таких випадках і лікарі не допоможуть.

А чи можуть наші лікарі допомогти, коли справді вкусила бродяча собака чи кицька? Кажуть, у районі лютує сказ. Як захиститися від смертельної хвороби?

За інформацією надзвичайної протиепізоотичної комісії при Пологівській РДА, протягом 13 років територія нашого району вважається неблагополучною щодо сказу тварин. Тільки в минулому 2017 році було виявлено 9 населених пунктів, де зареєстровані випадки сказу. На початок нинішнього року серед неблагополучних територій щодо сказу села Тарасівка та Інженерне (сказ лисиці), Семенівка (сказ великої рогатої худоби), Воскресенка (сказ собаки) і місто Пологи (сказ кота). У неблагополучних пунктах хворих тварин умертвляють та спалюють. За тваринами, які могли заразитися хворобою, встановлюють нагляд протягом 60 днів та проводять щеплення антирабічною вакциною. Найбільш доцільним та дієвим засобом боротьби зі сказом тварин є імунізація диких м’ясоїдних тварин. Працівники ветслужби регулярно розкладають вакциноутримуючі принади на мисливських угіддях, прищеплюють від сказу домашніх тварин.

А лікарі б’ють на сполох і нагадують, що сказ – надзвичайно небезпечне захворювання. Банальне бажання погладити бродячого песика чи котика може мати летальні наслідки!

– За останній місяць поточного року в районі зареєстровано три населених пункти, де на сказ захворіли 4 тварини: м.Пологи, с.Ожерельне, с.Кінські Роздори. У всіх випадках сказ підтверджено лабораторно. У січні за медичною допомогою звернулися 10 мешканців району, з них 3 постраждали від укусів бродячими тваринами, – повідомила завідуюча епідвідділом Пологівської СЕС Тетяна Одинець.

Яку ж загрозу сказ несе для людей?

Це вірусне інфекційне захворювання, яке передається від тварини до людини через укуси, подряпини. Джерелом сказу в природі є дикі хижаки, в першу чергу, це вовки, лисиці, єнотовидні собаки. Хворі на сказ тварини втрачають пильність, заходять в населені пункти, контактують з домашніми тварина і через покуси інфікують їх. Хворий вовк, лисиця, собака, кіт становлять смертельну загрозу людині. Чому смертельну? Тому що сказ – невиліковне захворювання для людини і завжди закінчується летально. Для запобігання захворювання дуже важливо уникати будь-яких контактів з тваринами, особливо з бродячими!

Якщо вже стався випадок контакту з хворою твариною, що робити?

– Обов’язково негайно промити рану з господарчим милом, що частково зменшить загрозу проникнення вірусу в рану, та обов’язково звернутися за медичною допомогою. Якщо тварина, яка вкусила, домашня чи вам знайома, ні в якому разі не вбивайте її, а зачиніть, щоб дати змогу ветеринарному працівнику спостерігати за нею впродовж 10 днів, – радить лікар.

Пам’ятайте, якщо захворіла домашня тварина, негайно викликайте ветлікаря, не лікуйте тварину самостійно, а якщо вже доводиться лікувати, не забувайте вдягати гумові рукавички та дотримуйтеся заходів безпеки.

Вакцини обмаль! Рятування потопаючих – справа рук самих потопаючих. Пам’ятаєте цю приказку? Вона саме про ситуацію, як склалася з вакцинами проти сказу. Головний лікар Пологівської ЦРЛ Роман Кравченко пояснив:

– Усі наші намагання отримати за перерозподілом антирабічну вакцину були малорезультативними. Вдалося отримати всього 5 ампул Рабіпура (цього достатньо для лікування одного пацієнта). В Україні також зареєстрована і дозволена індійська вакцина Індіраб. Через тяганину з тендерними закупівлями ми ніяк не могли її придбати за бюджетні кошти. Єдиним виходом з цієї ситуації стало придбання вакцини за кошти благодійного фонду «Добрі справи», який діє при нашій лікарні. Більшість лікувальних закладів вирішують цю проблему завдяки подібним фондам. З нашого фонду ми закупили 1 пачку вакцини (3800 грн.). Завдяки цьому мали змогу зробити щеплення двом людям, в тому числі і дитині, де сказ був підтверджений лабораторно. Потім ми придбали ще одну упаковку вакцини за кошти фонду «Добрі справи». Пацієнти, розуміючи ситуацію, яка склалася, внесли кошти в фонд в розмірі вартості вакцини, яку їм вкололи. Тепер ще двом пацієнтам у разі необхідності можемо надати допомогу.

Процедуру закупівлі вакцини за бюджетні кошти ми вже провели. Коли отримаємо вакцину – повідомимо. За рік ми в середньому вакцинуємо 150-180 осіб. Можна порахувати, у скільки обходиться бажання погладити кота чи собаку. Тому, звичайно, закликаємо пологівців бути вкрай обережними, особливо з бродячими тваринами, і з розумінням ставитися до благодійних внесків. Вони таки рятують життя. Тим більше, що антирабічну вакцину неможливо придбати в аптеках. Її привозять на замовлення і в будь-який момент вона може знадобитися.

Тож, пологівці, пильнуйте, щоб не стати жертвою скаженої тварини. Від «скажених» людей, на жаль, не врятуєшся. Надійний «антизвірин» – оптимізм. Будьте здорові!

4 КОМЕНТАРІ

  1. Возбудитель бешенства вирус Rabies virus, семейства Rhabdoviridae – болеют собаки, коты, песцы, еноты, лисы, грызуны, кролики. Им не болеют коровы! У коров свое бешенство – губчатая енцефалопатия, возбудитель – прион. К “настоящему” бешенству никакого отношения не имеющее

    • Шановна Ірина, перед тим як згадувати про ГЕП , треба вивчитичи добре епізоотоголію, раджу почитати підручник Каришевої(стор.86) та офіційну інструкцію по боротьбі зі сказом, і лише потім викаблучуватися тим, чого не знаєте. Вірус сказу вражає ВСІХ теплокровних тварин… Але нам з Вами нема про що балакати, адже ви не фахівець у цій галузі

      • Учебник Карышевой читали, учили…а про ВРХ забыла…Имею высшее ветеринарное образование, поэтому никто не выкаблучивается

  2. За границей за такие “забывания” по одному из опаснейших зооантропонозов диплом аннулируют… забыла она…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут