На аналізи… з тарою!

1
260

Безкоштовна медицина у нас лише в Конституції та мріях. На жаль… Поступово народ привчають до того, що за все і скрізь треба платити. Такі реалії життя. Та ніяк люди до них не звикнуть.

«Сьогодні мені довелося здавати аналізи в лабораторії центральної лікарні. Це стало справжнім квестом! Ну те, що зі своєю ваткою й спиртом на здачу крові треба прийти, давно знав, що для сечі потрібно контейнер пластиковий придбати – також. А от, що потрібні пробірки – це новина для мене. Мало того, довелося оббігати пів міста, щоб знайти ті самі пробірки, бо в аптеках, які знаходяться біля лікарні, їх не виявилося. Тут на роботу поспішаєш, бо відпросився, а тут тобі така засада. Якби знав, що потрібні пробірки, то заздалегідь придбав би їх. А так довелося понервувати. Хоч би ви, газетярі, повідомляли людям про необхідність придбання тари для аналізів! Що це за нововведення такі? Раніше хоч за це гроші не треба було платити…» – слухали ми по телефону в редакції у понеділок, 29 січня, докори пологівця, який з горем навпіл здав аналізи.

Звичайно, після розмови вирушили в лікарню. На дверях лабораторії, дійсно, висить перелік того, що треба мати при собі для здачі крові з пальця. Це пробірка з капіляром (одна в середньому 5 грн.), спиртові серветки 4 шт. (0,25 грн.), скарифікатор (0,20 грн.), рукавички (в середньому 2 грн. пара). Розуміємо, що це мінімальний «аналізний набір». Якщо врахувати, що зазвичай для крові потрібно кілька пробірок, бо аналіз не один, та ще додати контейнери для сечі і калу (в середньому 4 грн. кожен), то в результаті в процесі підготовки до здачі аналізів треба буде викласти гривень 15-20 тільки на тару.

Чому пологівці мають купувати пробірки для аналізів? З цим питанням звернулися до головного лікаря Пологівської ЦРЛ Романа Кравченка.

– Міністерство охорони здоров’я своїми наказами заборонило використовувати для забору аналізів скло. Для цього є одноразові пробірки з відповідними реагентами. Так само колись відмовилися від багаторазових скляних шприців і стали користуватися одноразовими. Скляні пробірки – вчорашній день. Через це вже давно пройшли багато лікувальних закладів України і області, це не новина. І у нашій лабораторії вже більше, ніж півроку, аналізи беруть у пластикові пробірки. Чому не можемо придбати і забезпечити наявність пробірок у достатній кількості? Ми стаціонар забезпечуємо ними тільки для невідкладної допомоги. Маніпуляційний кабінет віддали центру первинної медико-санітарної допомоги, тож як там організовують здачу аналізів тих, хто звертається амбулаторно, це питання не до мене. Якщо мова йде про профогляди, то пробірки входять у вартість огляду. Якщо йдеться про СНІД, туберкульоз і проходження медогляду на призовній дільниці, тобто там, де категорія осіб потрапляє під районні програми, то ми запланували кошти, в тому числі, і для придбання пробірок. Якщо чоловіків направляють з військкомату на обстеження, то їм не треба купувати пробірки, рукавички, рентген-плівку. Але у зв’язку з тим, що з початку року ще нічого з названого не придбано, нині лише починаємо процедури закупівель і не знаємо, які будуть результати, то будемо змушені просити людей з розумінням ставитися до ситуації. Це людям здається, що все в лабораторії безкоштовно. Насправді, на реактиви для лабораторії на нинішній рік ми запланували більше коштів, ніж на медикаменти – 375 тис. 230 грн. Щороку кількість проведених аналізів збільшується. Минулого року у нашій лабораторії було зроблено 327 тисяч 978 аналізів крові. Уявіть, нам потрібно придбати більше 300 тисяч пробірок, щоб забезпечити усіх. Це нереально. Коштів таких немає. За кошти медичної субвенції ми закуповуємо пробірки для аналізів при невідкладних станах та найменш захищених напрямках охорони здоров’я (СНІД, туберкульоз). Цього року запланували придбати 13 тис. пробірок на 65 тис. грн. Якщо ж порахувати, у скільки нам обходиться проведення одного загального аналізу крові, то вийде навіть дорожче, ніж у приватній лабораторії (у «Діасервісі» він коштує приблизно 100 грн. + витрати на забір крові). Слід зважати на те, що, все-таки, самі аналізи в нашій лабораторії для пацієнтів залишаються безкоштовними. А використання пластикових одноразових пробірок – вимога часу, треба це зрозуміти, – пояснив Роман Васильович.

Як повідомили у центрі первинної медико-санітарної допомоги, для маніпуляційного кабінету на нинішній рік придбають пробірки на суму 6 тис.грн. Це кошти програми «Призовна дільниця», розраховані вони на тих, хто проходить медогляд для проходження строкової служби та атошників. Контрактники та інші категорії населення приходять на здачу аналізів з придбаними за власний кошт пробірками.

У лікарні запевняють, зазвичай лікарі, виписуючи направлення на аналізи, звертають увагу пацієнтів на те, які пробірки їм будуть потрібні. Тож, якщо збираєтеся здавати кров, запасіться тарою для аналізів.

1 коментар

  1. Ви не зовсім точно висловлюєтеся що до “реалій життя” та до необхідності до них звикати народу, правильніше було б: “це реалії бидлячої феодально-олігархічної держави”, бо життя у всьому світі не котиться назад, а вирує вперед, і все частіше стає прямо протележним до “реалій” на цій території…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут