Дифтерія: чи можливо захиститися від цієї хвороби в Пологівському районі?

0
148

Низький рівень вакцинації – основна причина спалахів ряду інфекційних захворювань в Україні. Останнім часом в нашій країні зафіксовано спалах кору. У Пологівському районі дві людини також перехворіли цією хворобою. Кір ще остаточно не відступив, а вже почали говорити про дифтерію, яка також може спалахнути незабаром в Україні.

Загалом, дифтерія відома дуже давно. До ери вакцинопрофілактики та антибіотикотерапії її епідемії викошували до 10% населення країн Європи та Азії. До появи вакцини смертність серед дітей коливалася від 70 до 100%, і чим меншою була дитина, тим стрімкіше розвивалася хвороба.

Дифтерія – захворювання, при якому виникають запальні зміни на слизових оболонках або шкірі, утворюються особливі плівки і вражаються внутрішні органи – серце, нирки, нервова і дихальна системи.

Що робити, щоб не захворіти?

Дифтерією хворіють виключно люди. Від домашніх, диких тварин, птахів заразитися неможливо. Основний спосіб передачі інфекції – повітряно-крапельний. Але для дифтерії актуальна і передача через третіх осіб, предмети побуту і навіть через інфіковані продукти харчування, особливо – молочні. Найбільше число випадків дифтерії реєструється в холодну пору року, за рахунок більш сприятливих для виживання мікроба умов.

  • Щоб вберегтися від дифтерії, усіх дітей, починаючи з двомісячного віку, прищеплюють триразово комбінованими вакцинами: кашлюк, дифтерія, правець. Через рік проводять ревакцинацію. Крім того, починаючи з 16-річного віку кожні 10 років проводять ревакцинацію для підтримки імунітету до дифтерії та правця – розповідає завідуюча епідвідділом Пологівської СЕС Тетяна Сергіївна Одинець.

Кому, коли і які робити щеплення?

В Україні є всі передумови для спалаху й інших хвороб, вважають лікарі. По-перше, не всі діти прищеплюються. По-друге, мало українців знають про те, що і в дорослому віці потрібно вакцинуватися, оскільки щеплення виробляє імунітет на 5-10 років. Якщо 90-95% людей мають імунітет до інфекційного захворювання, воно не поширюється по країні. Такий імунітет називається “колективним”. Але в Україні показники більш ніж в два рази нижчі рекомендованих.

  • Дифтерія, кашлюк, правець – керовані інфекції. Рівень їхнього поширення залежить від охоплення населення вакцинацією. Можна припустити, що на тлі низького рівня щеплення в останні роки можливий епідемічний підйом захворювань, – констатує Тетяна Сергіївна. – Згідно з Національним календарем щеплень українцям регулярно потрібно проводити ревакцинацію проти дифтерії та правця. Ревакцинація – це повторне щеплення. Довічний імунітет формується тільки після деяких щеплень, наприклад, проти кору, паротиту, краснухи. Імунітет проти дифтерії, правця та кашлюку зберігається протягом 7-10 років. Перша ревакцинація для профілактики цих захворювань у дорослих повинна пройти в 26 років. Потім повторюватися кожні 10 років. У нас на 2018 рік є план, за яким ми маємо зробити 5 тисячам пологівців ревакцинацію, – зазначає лікар-епідеміолог Пологівської СЕС.

Вакцинація – найкраща профілактика. Чи є вакцина в Пологівському районі?

Імунопрофілактика в Україні безкоштовна. Перш, ніж зробити щеплення дитині або дорослому, лікар вивчає його картку, вимірює температуру і проводить загальний огляд. Перед вакцинацією батьки неповнолітньої дитини повинні підписати форму інформованої згоди та оцінки стану дитини. Форма заповнюється одним з батьків або опікуном. Заповнений документ залишається в медичній установі, в якій проводиться вакцинація.

  • На сьогодні дозволено для застосування багато вакцин. Протидифтерійний компонент міститься в комбінованих вакцинах АКДП, Інфанрікс, Пентаксим. Крім того, виділяються АДС і АДС-анатоксини. Всі вони застосовуються для планової вакцинації та ревакцинації у дітей і дорослих – розповідає Тетяна Сергіївна Одинець.

Станом на 1 лютого в лікувально-профілактичних закладах Пологівського району достатня кількість вакцин для проведення планової вакцинації та ревакцинації як дітей, так і дорослих.

  • У нас зараз в наявності 1550 доз вакцини АКДС (коклюш, дифтерія, правець), 430 доз АДС (дифтерія, правець) та 2500 доз АДС-М (дифтерія, правець – для дітей, старших 7 років і дорослих). Вакцинація проводиться як дітям, так і дорослим абсолютно безкоштовно після огляду лікаря. Пологівці, котрі мешкають у сільській місцевості, також без проблем можуть звернутися до амбулаторії, де після огляду, і за необхідності, лікарі зроблять вакцинацію або ревакцинацію, – говорить Тетяна Сергіївна.

Основні симптоми дифтерії

Інкубаційний період триває від 2 до 10 днів. Локалізація первинного запального процесу визначає клінічні форми дифтерії. За локалізацією виділяють дифтерію зіву, носа, гортані, трахеї і бронхів, зовнішніх статевих органів, шкіри. Розповсюджена дифтерія зіву. Захворювання починається з болю в горлі, нездужання, підвищення температури тіла до 38-39. З перших годин відзначаються гіперемія і набряк слизової оболонки мигдалин, з’являються ділянки білуватого кольору, які поступово набувають вигляду характерних для дифтерії нальотів. Збільшуються і стають болючими нижньощелепний і шийні лімфатичні вузли. З’являються ознаки інтоксикації: нездужання, головний біль, розлад сну, блювота, лихоманка.

Діагностика дифтерії важка. Вона повинна здійснюватися в ранні терміни, коли ще не проявилися в повній мірі всі характерні ознаки хвороби. Формування досить типової клінічної картини дифтерії відбувається в перші 2-3 доби. Велика мінливість симптомів і різноманітність клінічних форм хвороби дезорієнтують лікаря при одноразовому епізодичному огляді хворого. Необхідно прагнути розпізнати дифтерію за клінічними даними протягом перших 2-3 діб хвороби, ще до отримання результатів лабораторного дослідження.

Не нехтуйте своїм здоров’ям! Бережіть себе!

Оксана Бойкова.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут