Заростає Пологівщина амброзією. Як її побороти? (ФОТО)

1
36

Розпочався період цвітіння амброзії. Для тих, хто страждає на поліноз – алергію на пилок амброзії – це справжнє лихо. А таких, за статистичними даними, в Україні вже близько 20%, і з кожним роком ця цифра збільшується у середньому на 5%.

Алергія на амброзію може з’явитися у будь-якому віці – і в 10, і в 50 років, навіть якщо за все життя людина не знала жодної з алергій і ніколи не була алергіком. Алергічні реакції на пилок амброзії настільки сильні, що декому доводиться кудись їхати чи впродовж тривалого часу приймати антигістамінні препарати, які далеко не завжди здатні зняти симптоми. З Пологівщини нині, дійсно, хоч тікай, адже всюди, куди не глянь  – розкошує амброзія. Вона так міцно вчепилася своїм корінням в нашу землю, що тепер її побороти здається нереально. А тим часом вона впевнено почуває себе господаркою території і отруює своїм пилком повітря.

Пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, відбувається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми.

Як боротися з амброзією?

Раніше в селах обов’язково обкошували поля, дороги. Заходи боротьби з амборзією були посилені, проте її і тоді вистачало. А нині, на жаль, до бур’янів взагалі не доходять руки. Нещодавно ми побували в Ожерельному і були шоковані кількістю амброзії. Здається, вона там росте скрізь. Як же боротися з такою небезпечною “сусідкою”? Ось які поради знайшли.

На батьківщині (у Північній Америці) у амброзії понад 600 природних ворогів, які стримують її зростання. Серед них є як рослини, так і комахи. У наших умовах, які бур’яну цілком підходять, агресор майже не зустрічає перешкод. Амброзії не страшна посуха, вона надзвичайно плодовита: доросла рослина дає до 40 000 насінин, причому прорісним є як зріле насіння амброзії, так і те, що досягло тільки воскової і молочної стиглості. Насіння амброзії не втрачає прорісності до 40 років.
Якщо ви виявили неподалік кущик амброзії, знищіть його, поки рослина не дала насіння! Незначну кількість заростей бур’яну можна просто скосити, але якщо ви запізнилися, і насіння амброзії просипалося на землю, готуйтеся до важкої, виснажливої боротьби, в якій вам доведеться об’єднати всі доступні методи.
Скошування. Цей спосіб знищення амброзії ефективний тільки в період утворення бутонів: якщо скосити бур’ян у період активного росту, він утворює в 2-3 рази більше пагонів, ніж ви знищили. Тому косити знову відростаючу амброзію доведеться 3-5 разів за сезон, не дозволяючи їй зацвісти і дати насіння.
Викопування або виривання з коренем. Знищення амброзії цим способом дає чудові результати, але викопувати бур’ян вам доведеться кілька років, оскільки молоді паростки ще довго з’являтимуться на ділянці.
Хімічний метод. На великій території вручну вам від бур’яну не позбутися, доведеться вдаватися до хімічних засобів боротьби з амброзією – препаратів із групи гліфосатів: Прими, Калібру, Гранстару, Глісолу, Гліфосу, Домінатору, Торнадо, Косміка, Лорену, Рауднапу, Урагану-форте.
Витіснення іншими рослинами. Фахівці рекомендують боротися з амброзією її ж зброєю, витісняючи бур’ян газонною травою і багаторічними рослинами. На сінокосах і пасовищах можна створювати посадки багаторічних злакових або бобових трав чи висаджувати їх змішаними рядами. За 2-3 роки такі посадки можуть повністю придушити амброзію. До трав, здатних відвоювати у бур’яну територію, належать люцерна, лисохвіст, костриця, житняк, еспарцет, стоколос безостий і пирій безкореневищний. Чудово очищає поля від амброзії гірчиця сарептська.

Як допомогти собі при алергії?

Якщо ви відчули на собі симптоми алергії на амброзію – зверніться до лікаря, він допоможе підібрати антигістамінні препарати, які зможуть полегшити симптоми. Але будьте готові до того, що одними таблетками не обійтися. Вам пропишуть ще, як мінімум, краплі для очей та назальний спрей.
Крім лікарських препаратів, полегшити ваш стан допоможуть заходи гігієни. Повертаючись з вулиці, обов’язково мийте руки, вмивайтеся, промийте ніс, а краще – прийміть душ і вимийте голову, адже пилок осідає у волоссі і продовжує отруювати ваш організм. Кімнату краще провітрювати за допомогою кондиціонеру, але якщо такої можливості немає, після провітрювання необхідно зробити вологе прибирання. Пам’ятайте, пилок амброзії розноситься вітром на відстані до 10 км. Можна також «зашторити» вікна вологою тканиною, тоді пилок залишиться на ній.

Також лікарі радять притримуватися дієти, не зловживати продуктами, які також можуть викликати алергію.
Та головне, що амброзія – явище сезонне, а життя – прекрасне. Будьте здорові!

1 коментар

  1. Советую перенять опыт мэра г.Запорожья…Таки работает его программа борьбы с амброзией…Везде ее скашивают…а в Пологах не получается?Странно…почему…что мешает…или кто…может просто не хочет бороться…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут