Реабілітовані: у бібліотеці презентували архівні документи з даними про репресованих священнослужителів Пологівщини (+ФОТО)

0
36

Працівники архівного відділу Пологівської РДА плідно попрацювали, щоб знайти архівні документи про репресованих пологівців. І унікальні свідчення їм таки вдалося відшукати. Сьогодні у Пологівській районній центральній бібліотеці відбулася презентація цих документів, на якій побували представники влади і громадськості, працівники музею.IMG_4444

Начальник архівного відділу Зоя Пісковець ознайомила присутніх з історичною довідкою про репресії українців і розповіла про долі двох священнослужителів Пологівщини, які були репресованими.

«У 2007 році Указом Президента України на згадку про жертви масових політичних репресій 1937-1938 років (Великого терору) встановлено День пам’яті жертв політичних репресій, який відзначається в Україні щорічно у третю неділю травня. В цьому році День пам’яті припадає на 21 травня.

Як відомо, 2 червня 1937 було прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП(б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи», відповідно до якої 5 серпня 1937 року вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який поклав початок масових репресій.

До середини листопада 1938 року без суду було винесено 681692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1 мільйона 700 тисяч людей було відправлено в табори.

З розсекречених архівів і документів Служби безпеки України відомо що, в Україні за період з 1935 по 1951 роки жертвами розкуркулення стали понад 2 млн. 800 тис. людей. У 1936 році заарештували 15717 осіб, у 1937-му – 159537, в 1938-му – 106096, в 1939-му – 11744. Тільки за 1937 рік було розстріляно 16,5 тисяч чоловік», – повідомила жахливу статистику Зоя Анатоліївна.

Під час зустрічі присутні дізналися також, що більшість репресованих були українцями, але жертвами терору в Україні були також росіяни, поляки, німці, євреї, представники інших національностей.

Першою мішенню на українській землі стали державні та інтелектуальні лідери народу, які були творцями і носіями ідей державності 1917-1918 років. Другий удар було завдано по національній першооснові – українському селянству, третім стало знищення творчої еліти і духовенства.

Нині в Україні створений Національний банк жертв політичних репресій. Його наповнення здійснюється на основі архівно-слідчих справ, які зберігаються у Галузевому державному архіві Служби безпеки України та обласних державних архівах.

На сьогоднішній виставці документів Національного архівного фонду, наданих Державним архівом Запорізької області, представлені матеріали про двох репресованих священнослужителів Спасо-Преображенського храму, який знаходиться в селі Кінські Роздори. Це Сергій Андрійович Богданович та Василь Якович Концевич.

Сергій Андрійович Богданович, 1894 року народження, син священика, був псаломщиком в храмі, за що в 1936 році його заарештували та розстріляли.

Василь Якович Концевич, 1883 року народження, був священиком в Спасо-Преображенському храмі. В 1936 році його заарештували за звинуваченням в агітації проти колгоспів і заходів партії та уряду та засудили до 4 років позбавлення волі та 3 років поразки в виробничих правах.

Сергій Андрійович Богданович був реабілітований у 1963 році, а Василь Якович Концевич – у 1991 році.

«Ми повинні не тільки пам’ятати про минуле, але й не повторювати трагедії минулих поколінь», – підсумувала Зоя Анатоліївна.

Після презентації усі охочі могли переглянути унікальні документи. Поки що вони знаходитимуться в бібліотеці, а згодом їх передадуть до краєзнавчого музею.

На презентації побувала Наталія Осипенко.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут