Червоні маки, як символ пролитої крові

0
60

Віднедавна 8-9 травня Україна відзначає День пам’яті та примирення і День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Нова емблема скорботного свята –- червоні маки — символ пам’яті про тих, хто загинув під час Другої світової та гине на сході України у боротьбі за незалежність.

oboik.ru_55815

В Україні здавна кажуть: маки цвітуть там, де була пролита козацька кров. Тому червоний мак не лише європейський, але й український символ скорботи про героїв, загиблих у двох кровопролитних світових війнах минулого століття.

Хоч символіку Україна перейняла європейську, проте червоні квіти маку спрадавна слугували українським оберегом. Червоний мак з давніх-давен є могутнім талісманом українського роду, адже означає красу, молодість та їхню скороминущість. За красою та могутністю наші предки ставили мак в ряд з іншими улюбленими символами-рослинами – калиною і волошками. Недаремно у прабабусиних колядках співається:

«Ой на всім небі сонце сяє,

А в цего ґазди мак процвітає….»

У Європі ж червоний мак, як символу пам’яті про загиблих, з’явився завдяки канадському лікарю, підполковнику Джону Маккрею, який написав вірш «На полях Фландрії» – про маки, що виросли на місці битви під бельгійським містом Іпр, де під час Першої світової війни вперше застосували хімічну зброю. Сама ідея використовувати червоний мак, як символ спогаду та скорботи належить Моїні Майкл, викладачці університету Джорджії, що у США. У листопаді 1918 року під враженням від поеми Маккрея вона написала власний вірш «Ми збережемо Віру», де заприсяглася завжди носити червоний мак на знак пам’яті за загиблими.

Нова європейсько-українська символіка із зображенням червоної квітки українських полів – маку, затверджена в Україні Указом Президента від 24 березня 2015 року. От уже два роки поспіль Україна підтримує нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі під гаслом «Пам’ятаємо, перемагаємо».

Нині червоний мак символізує не тільки спомин про жертви Першої світової війни, а й про жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів у світі. Вперше квітка маку замайоріла на українському одязі у 2014 році на заходах, приурочених до чергової річниці завершення Другої світової війни. Червоні маки, роки 1945-2015 та гасло «Пам’ятаємо, перемагаємо» розміщені також на аверсі ювілейної медалі «70 років Перемоги над нацизмом», заснованої Президентом України 29 квітня 2015 року.

Вже третій рік поспіль Україна разом із європейськими країнами підтримує офіційні заходи з нагоди завершення Другої світової війни у Європі та перемоги над нацизмом. Разом із Європою та світом Україна розпочинає вшанування загиблих 8 травня (день підписання капітуляції нацистською Німеччиною) і продовжує урочистості традиційно 9 травня. Організація заходів 8 травня також дозволяє українцям проводити частину святкувань у єдності з іншими країнами антигітлерівської коаліції: Британією, Францією, США.

До травневих Днів Перемоги та примирення прийнято виготовляти стилізовані маки переважно з паперу, пластику або тканини. Розміщують саморобну чи придбану квітку маку на одязі з лівого боку грудей, поближче до серця.

Зазначимо, що використання радянсько-імперського символу Дня Перемоги – георгіївської стрічки – дискредитовано у зв’язку з нинішньою агресією Росії проти України. Адже смугаста чорно-жовта стрічка у сприйнятті українців тепер виступає негативним символом, який асоціюється з небезпекою і тероризмом. Водночас георгіївська стрічка в Україні на державному рівні офіційно не заборонена.

Довідка. Посилаючись на сайт «Українського інституту національної пам’яті», червоний мак, як символ пам’яті про жертв війни вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн українського червоного маку розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України, автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни та гасло. Минулорічним гаслом свята було: «Ніколи знову».

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут