Що таке децентралізація і навіщо вона всім нам

2
52

Об’єднання громад необхідне для концентрації людських, інфраструктурних, земельних ресурсів, щоб нова адміністративна одиниця стала більш потужною та спроможною. Жити у такій громаді для людини означає дуже прості речі — мешкати в селі з тим самим комфортом, що і в місті, користуватися транспортом, медичними послугами, мати якісну освіту, доступ до адміністративних, побутових послуг тощо.

Decentral

Які вигоди отримають громади безпосередньо після об’єднання?

  • Бюджети об’єднаних громад переводяться на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, оскільки вони урівнюються в повноваженнях з містами обласного значення. Ці громади вже не залежатимуть ні від району, ні від міста, ні від області. Фінансування стане дворівневим, прямим: від держави — безпосередньо громаді.
  • У 2016 році з державного бюджету об’єднаним територіальним громадам на розвиток інфраструктури було передбачено спеціальну субвенцію в розмірі 1 млрд. гривень Ці кошти розподілилися між 159 об’єднаними громадами за чіткою формулою залежно від кількості сільського населення та площі громади.
  • Об’єднаним громадам передаються функції державно архітектурно-будівельної інспекції — важливі функції, пов’язані із введенням в експлуатацію об’єктів будівництва. Як очікується, це значно спростить відповідні процедури.
  • Найближчим часом очікується (але наразі ще остаточно не прийнято законодавчо), що громада розпоряджатиметься землями в нових межах: до Верховної Ради України подано законопроект №4355 від 31.03.2016. В ньому йдеться про передачу в управління об’єднаним територіальним громадам та громадам, які поки ще не об’єдналися, земель, що знаходяться у межах і поза межами населених пунктів, що забезпечить право громад на управління власними ресурсами. Його прийняття сприятиме зміцненню матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування, більш якісному і обґрунтованому плануванню розвитку територій. Важливо і те, що формування дохідної частини бюджету, що базується на сумах плати за землю, буде прозорим та зрозумілим.
  • Уже сьогодні при встановленні орендної плати за землю громада може переглянути ставку і привести її у відповідність до загальнодержавного рівня з вигодою для бюджету.
  • Якщо йдеться про приєднання сільських громад до міста з утворенням так званого муніципалітету, то очевидні переваги вже побудованої, готової міської інфраструктури та управлінських можливостей.
  • На даний момент увага багатьох міжнародних донорських проектів прикута до об’єднаних громад. Їм запропоновано різну допомогу — від консультацій та навчання активу й посадовців до конкретних сум допомоги на різні проекти: центри надання адміністративних послуг, інфраструктурні проекти, енергозбереження тощо. В Україну з конкретними цілями допомогти об’єднаним територіальним громадам надійшло декілька десятків мільйонів євро.

У сільських громад є певний стимул до об’єднання – до їхніх бюджетів можуть надходити ті кошти, якими раніше вони не оперували. Це 60% податку на доходи фізичних осіб, 25% екологічного податку, 5% акцизного, 100% єдиного, 100% податку на прибуток власних комунальних підприємств і 100% податку на нерухомість. Тобто територіальна громада отримає стільки ж податків, скільки й місто обласного значення. Також громада може претендувати на інвестиції та гранти з фонду регіонального розвитку.

Зважаючи на  ці переваги  знаходимо відповідіь на  питання щодо того, чому абсолютно «не смертельно» приєднувати бідні громади. Земля і люди — справжнє багатство, а якщо скористатися можливістю відбудови інфраструктури, то ситуація з бідністю та відсталістю може в найближчій перспективі змінитися, бо укрупнятися стратегічно вигідно: ті громади, що спромоглися заохотити до об’єднання більшу кількість територій та людей, що проживають на них, мають кращий бюджет, бо в ньому залишається 60 % податку на доходи фізичних осіб. До того ж, один мільярд субвенцій на інфраструктуру (дороги, освітлення, газифікацію, транспортне сполучення та інше) розподіляться пропорційно залежно від площі та кількості населення.

Об’єднання громад створює поки що передумови для подальшого розвитку економіки, і цим базисом є розбудова інфраструктури, яка не можлива без землі, територій, населення.

 

Переваги цієї реформи для об’єднаних громад очевидні. Якщо раніше жителі села хотіли отримати якусь адмінпослугу, то в будь-якому випадку повинні були їхати в районний центр надання адміністративних послуг. Тобто на рівні села вони цього вирішити не могли. Після створення громади  адмінпитання можна вирішити у адміністративному центрі громади, оскільки вона тепер має повноваження міста обласного значення, відповідно і надаватиме весь перелік адмінпослуг.

Першочергово на сільських територіях будуть зроблені дороги, бо без них громада не зможе існувати як механізм. При умові фінансової допомоги від держави за три роки здійснити задумане досить реально.

 

Всі ми зацікавлені в якісній освіті наших дітей. Сьогодні спільнота не має дуже великого впливу на цю сферу. Але після об’єднання громада матиме повноваження і ресурси, аби вирішувати питання матеріально-технічного забезпечення навчальних закладів середньої, шкільної та дошкільної освіти. Також за підрахунками, протягом п’яти років говорить про закриття шкіл, якщо там будуть учні, необхідності не буде, адже коштів вистачатиме.

 

Людей залякують закриттям медичних закладів, але це не відповідає дійсності. На рівні громади в обов’язковому порядку функціонує первинна медицина та швидка допомога. Якщо людина потребуватиме лікування в стаціонарі та більш складних медичних послуг, вона зможе їх отримати рівнем вище.

 

Отже, правових перешкод для об’єднання, створення спроможних до розвитку громад немає, а стимули – більш, ніж переконливі.

Об’єднання громад – це шлях до сильної, успішної  країни, до впевненого майбутнього для себе та своїх  нащадків.

 

2 КОМЕНТАРІ

  1. Найголосніше за неї ратує найбільший провладний олігарх, задумайтесь чому? Він виправдовує наші сподівання? 😉

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут