Процес об’єднання в Пологівську громаду триває, але з нюансами

0
26

Пройшло більше місяця з того моменту, як депутати міської ради затвердили ініціативу міського голови про об’єднання територіальної громади з центром у місті Пологи і прийняли рішення направити листи-пропозиції до сусідніх громад. За цей час по сільських територіях Пологівського району пройшли обговорення та сесійні засідання, на яких депутати дали відповіді – чи згодна територія на добровільне об’єднання, чи ні.IoTTILq8

Об’єднатися в одну громаду вирішили поки що не всі території: Інженерненська, Костянтинівська, Новоселівська, Семенівська та Федорівська (колишня Чубарівська) сільські ради. Відмову надала Вербівська сільська рада. Басанська, Григорівська, Тарасівська і Пологівска сільські ради рішення з даного питання не прийняли. За словами міського голови Юрія Коноваленка, у цих територій ще є два місяці, щоб змінити своє рішення. А поки що робота розпочалася із сільськими головами тих територій, які погодилися на об’єднання.

На засідання погоджувальної ради, яка відбулася 24 березня, окрім депутатів та голів комісій міської ради, запросили і сільських голів тих територій, які вирішили об’єднуватись.

Під час погоджувальної ради Юрій Конваленко представив присутнім три варіанти розрахунків, підтверджених фінуправлінням, які допомогли більш точно проаналізувати три шляхи розвитку подій.

Перший, при якому б всі села району об’єдналися навколо міста. У такому випадку власний дохід становитиме 57 млн. грн., перейде до громади і податок на прибуток, який в районі сьогодні складає близько 68 млн. грн.. Видатки складуть 156 826 746 грн. Однак, реверсна дотація буде великою, з громади, як і сьогодні з району, держава утримає більше кілька мільйонів.

Другий варіант аналізу, при якому місто об’єднується з тими сільськими радами, які дали згоду. При цьому громада матиме 47 млн. грн. освітньої субвенції та 57 млн. грн. податку на прибуток. На одного жителя прийдеться 2141 грн. Однак, реверсна дотація державі все одно буде великою. На баланс перейдуть всі заклади культури, освіти, фапи, проте, громада вже не буде утримувати райраду і програми РДА.

Третій варіант, при якому Кабмін не дозволить громаді приєднати до себе несуміжні території, тобто Костянтинівку, Новоселівку та Федорівку, які територіально знаходяться за селом Пологи, котре відмовилося від об’єднання. Тоді до міста приєднаються тільки Інженерненська та Семенівська сільські ради. За рахунок податку на прибуток Пологи будуть триматися на плаву, а видатки майже не зміняться. Однак, як і при другому варіанті, район не зможе профінансувати сільські ради, які залишаться на його утриманні.

– Ці розрахунки підтверджують, що самий ефективний і економічний шлях – об’єднатися в єдину громаду. Він дасть можливість вирішувати проблеми не тільки жителів міста, але й сіл. Я з упевненістю заявляю, що на утримання закладів культури, освіти, медицини сільських рад, які відмовилися від об’єднання, коштів у районі буде не достатньо. За моїми підрахунками незабезпеченість буде на рівні 8-10 млн. грн., – наголосив міський голова.

Юрій Коноваленко також розповів, що під час обговорень мешканців сільських територій найбільше хвилювало те, що рада, яка сформується після об’єднання буде складатися на 90% з міських депутатів, які залишатимуть левову частку бюджету в місті. Бояться селяни ще й того, що все майно, нажите сільрадою до об’єднання, розподілять між громадами. Юрій Коноваленко відмітив, що аби уникнути всіх цих острахів, потрібно просто відпрацювати спільний меморандум, який би будувався на обов’язковій згоді самих мешканців громади.

Очільник міста також завірив, що на тих територіях, які приєднаються, надання адміністративних послуг для населення залишиться у повному складі. Сільські голови отримають статус старости і працюватимуть, як і зраз.

– Створивши єдині комунальні підприємства, нам вдасться надавати послуги мешканцям найвіддаленіших сіл. Ми матимемо можливість створити ще дві свої пожежні команди, муніципальну поліцію, яка слідкуватиме за дотриманням правопорядку. Важливо те, що держава готова надавати фінансову підтримку протягом трьох років, тільки об’єднаним територіальним громадам, – зазначає голова.

Повертаючись до теми несуміжних територій, Новоселівки, Федоріки і Костянтинівки, їх у проект громади включили, однак існує застереження, хоча в законі прямої заборони цьому немає. Проте, як завіряє міський голова, офіс реформ підтримає пологівців у цьому рішенні, адже вони приймалися на сесіях одноголосно. Та й у міській раді обіцяють відстоювати свій проект у міністерстві.

Якщо село Пологи не піде у громаду, місто буде змушене звернутися до сільради з проханням відшкодувати кошти, що витрачаються на дошкільнят та учнів, які проживають в селі, але відвідують садочок чи школу у місті, зазначають у міськраді. Це, за словами мера, нормальні сусідські відносини. Як, наприклад, Гуляйпіський районі відшкодовує Пологівському за утримання пологового відділення.

На запитання, що першочергово потрібно зробити на сільських територіях без чого громада не зможе існувати як механізм, Юрій Коноваленко відповідає: «Дороги!».

– Якщо ми не зробимо дороги до сіл і між селами, говорити взагалі про реформу об’єднання не варто. При відремонтованих дорогах доїзд пожежників, швидкої за 30 хвилин стане реальністю. Автобуси будуть їздити. При умові фіндопомоги від держави за три роки зробити ключові дороги досить реально, – говорить міський голова і додає, що за підрахунками, протягом п’яти років говорити й про закриття шкіл при умові, що в них будуть учні, необхідності не буде, коштів на це вистачатиме.

На останній сесії міської ради депутати дали згоду на добровільне об’єднання територіальних громад з центром у місті Пологи. До складу робочої групи з підготовки проектів рішень щодо об’єднання громади делегували пологівського міського голову. Окрім того, до неї увійдуть голови сіл, які дали згоду на об’єднання.

Протягом двох місяців села, які сказали «Ні!», можуть змінити свої рішення та приєднатися до громади. Це можливо, поки документи не передали до Кабміну. Після цього запуститься виборчий процес.

Вибори плануються у жовтні, із жовтня по грудень – передача всіх соціальних об’єктів і бюджетів до міської ради.

З 1 січня 2018 року Пологівська об’єднана територіальна громада вже працюватиме як спроможна територіальна громада на прямих міжбюджетних трансфертах із держави.

Джерело: сайт Пологівської міської ради.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут