Як приватизувати землю, якщо будинок у спільній власності

0
36

88d187cd525470eb421df2cf8fa4483fЗгідно зі статтею 79 Земельного кодексу України (далі ЗКУ) Земельна ділянка — це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Формування земельної ділянки як об’єкта права передбачає визначення її площі, меж, цільового призначення та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Статтею 79-1 ЗКУ визначено, що формування земельних ділянок здійснюється:
– у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
– шляхом поділу чи об’єднання раніше сформованих земельних ділянок;
– шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проек тами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
– шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом;
– за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Земельна ділянка може бути об’єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Земельні ділянки житлової забудови та їх приватизація

Відповідно до статті 19 ЗКУ землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж)землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об’єктів загального користування (ст. 38 ЗКУ).

Статтями 39 та 40 цього ж Кодексу встановлено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

Норма безоплатної приватизації таких земель визначена частиною першою статті 121 ЗКУ.
Так, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)
у селах — не більше 0,25 га;
в селищах — не більше 0,15 га;
в містах — не більше 0,10 га.

Тобто, Земельним кодексом передбачена можливість безоплатної приватизації земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) громадянами України за умови, що:

— земельна ділянка «прив’язується» до житлового будинку, а не до його частин, квартир чи до його власників;
— заяву до місцевої ради подає власник житлового будинку (якщо він один) про передачу йому в одноосібну власність цієї присадибної ділянки або ж співвласники будинку (якщо їх декілька) про передачу ділянки їм у спільну власність;
— граничний розмір земельної ділянки незалежно від кількості співвласників будинку визначається на загальних засадах щодо єдиного житлового будинку відповідно до містобудівної документації або існуючої забудови;
— земельна ділянка за аналогічним цільовим призначенням власнику (власникам) житлового будинку безоплатно раніше не передавалася.

Нагадуємо, що відповідно до частини четвертої статті 116 ЗКУ передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
отже:

Міська рада має право прийняти рішення про безоплатну передачу земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку у спільну власність громадянам України – співвласникам цього будинку загальним розміром до 0,10 га.

Інформацію підготовлено

відділом з питань регулювання земельних відносин Пологівської міської ради.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут