Громада – це, перш за все, люди

3
48

IMG_8657

Вже 30 квітня в нашій області відбудуться вибори у 8 новостворених об’єднаних громадах.

У країнці активно долучаються до процесу децентралізації, адже після цих виборів в Україні вже функціонуватимуть 406 об’єднаних територіальних громад, в тому числі 24 – в Запорізькій області.

Та чи все так веселково, як обіцяє людям влада?

Шлях децентралізації Україна обрала за польським зразком, але там людей готували до створення громад поступово, протягом майже 20 років. Та основна підготовка стосувалась якраз не вмовляння людей, а умов їхнього життя: будувались лікарні, дороги, пости для рятувальників, створювались всі умови для відвідування дітьми шкіл, а медична допомога мала бути доступна абсолютно всім.

Тільки у нас, як завжди, все пішло не за сценарієм. Як розповів депутат Пологівської районної ради, кандидат економічних наук  та відомий правозахисник Вячеслав Колесников, більшість обіцянок уряду та й місцевої влади, на жаль, так і залишились обіцянками.

– Людям гарантували, що землю за межами населених пунктів розподілятиме громада, що це забезпечить право громад на управління власними ресурсами та сприятиме зміцненню матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування, більш якісному і обґрунтованому плануванню розвитку територій. При встановленні орендної плати за землю громада має повноваження переглянути ставку і привести її у відповідність до загальнодержавного рівня з вигодою для бюджету, але таких повноважень громади наразі й досі не мають, – розповів Вячеслав Колесников. – Окрім цього, громадам, які були створені рік тому, обіцяли по 5 млн. грн., але ніхто їм цих коштів не дав. Спочатку обіцяли 5 млн., потім 1,5 млн., а, в результаті дали лише 800 тисяч гривень. Ще й виділили ці кошти традиційно вже в кінці року, щоб люди просто не встигли освоїти їх.

Наприклад, у Воскресенській громаді, що в Пологівському районі, катастрофічна ситуація з ремонтом доріг. Зовсім скоро доїхати до цієї громади буде просто неможливо.

Одна з громад в Запорізькому районі буквально на першій сесії закрила школу, вирішивши, що цьому селу школа не потрібна. Але тут хоча б попіклувалися про те, щоб діти могли без проблем відвідувати школу в сусідньому селі, а от у пологівських Балочках діти кілька днів просиділи взимку вдома, бо школу  в Балочках закрили, а возити дітей в іншу чи то можливості, чи то бажання у місцевої влади не було.

У Києві також обіцяли, що місцеві бюджети централізовано отримуватимуть всі надходження з податків на 100%, але на сьогодні в бюджетах громад лишається тільки 25% обіцяних коштів, решта йде в столицю.

Треба розуміти, що владі економічно вигідне створення громад, адже їй більше не доведеться виділяти дотації на утримання сільських та селищних рад. Тепер адміністративний центр буде один і фінансувати сільську раду не потрібно.

Після виборів на місцях  призначать старост, але вони не мають майже ніяких повноважень, окрім як видавати довідки та вирішувати деякі питання з паспортами, наприклад, пропискою і т.д.

Але ж хтось має вирішувати проблеми громад, допомагати їм розвиватись, село має встати з колін. У світлі цього від Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” на вибори в громади йде команда професіоналів. Кожен кандидат в депутати проходить співбесіду, під час якої м вирішуємо, чи достойний цей депутат працювати в громаді та чи зможе він реалізувати ті обіцянки, що ми проголошуємо нашим виборцям. До того ж, існує така проблема, як кадровий голод для нових виконкомів, бо робота в них потребує більшого обсягу знань та досвіду. Саме тому ми будемо організовувати навчальні семінари, курси та перепідготовку депутатів.

Розвивати громаду потрібно не лише на ті крихти, що дає зараз держава. Потрібно шукати альтернативні джерела фінансування, наприклад, міжнародні грантові програми, інвесторів. Завдяки цьому громада вийде на рівень самоокупності та успішного функціонування.

У нашої політичної сили є фракція в обласній раді, Верховній Раді, до того ж, наш лідер Юлія Тимошенко є фахівцем з питань лобіювання та вирішення інтересів пересічних громадян.

У нас є практичний досвід вирішення проблем громади, питань тарифів, проблем житлово-комунальної сфери. Це те, що при бажанні можна вирішити на рівні місцевих громад.

Ми вважаємо, що кандидати в громаду не повинні бути залежними від влади, вони повинні працювати на громаду, а не виконувати вказівки “зверху”. І розуміти це вкрай важливо.

Іван ЛЮДСЬКИХ.

 

3 КОМЕНТАРІ

  1. Такие как пан Колесников только могут статьи писать.да себя выхвалять.а как по существу так О+.

  2. Пане Колесников, досить спекулювати на темі закриття Балочкинської школи. Ви чудово знаєте, що її закрили тому, що в ній не було достатньої кількості учнів для отримання на її утримання коштів державної субвенції.

  3. Пусть Колесников своих детей туда в школу устроит. тогда посмотрим как он заговорит. В Балочках в школе было 22 ученика и 18 учителей. По два – три ученика в классе. Разве это школа?.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут