За досвідом до Німеччини, Або як в Україні зробити казку (+ФОТО)

1
14
Т.Терен з колегами у Німеччині. Там вже давно підготувалися до Різдва.

Нещодавно директор територіального центру соціального обслуговування громадян Тетяна Терен повернулася з Німеччини, де протягом тижня вивчала досвід німців, як впроваджувати реформи соціальної сфери. Поїздка видалася цікавою і дуже змістовною.

Напис на будь-якому товарі «Made in Germany» – це свідоцтво якості і надійності. Чи такі ж якісні у Німеччині соціальні послуги? На яких принципах тримається соціальна політика Німеччини? Про це і про те, що найбільше вразило, «Пологівським вістям» розповіла Тетяна Терен.

Т.Терен з колегами у Німеччині. Там вже давно підготувалися до Різдва.
Т.Терен з колегами у Німеччині. Там вже давно підготувалися до Різдва.

Можливість одна


– Такі шанси випадають не кожному і не щодня, тому, звичайно, поїздка до Німеччини стала для мене справжнім подарунком долі, – почала свою розповідь директор терцентру. – Дуже вдячна нашій міській раді за те, що запропонували взяти участь у конкурсному відборі німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ. Я заповнила анкету, відіслала її і потрапила до української делегації. До складу делегації ввійшли представники із Запорізької, Дніпропетровської, Харківської областей і Міністерства соціальної політики України. Товариство GIZ підтримується урядом Німеччини. Глобальною метою його є підтримка людей і спільнот у країнах, що розвиваються. Це товариство повністю взяло на себе фінансування і організацію поїздки. Тож, звичайно, вдячна GIZ за надану можливість побувати у дуже гарній країні і вивчити досвід організації соціальної роботи.


Перші враження


Щойно зійшли з трапу літака, були приємно вражені сервісом, приязністю німців. Люди усміхнені, щирі, вміють просто радіти життю. Де б ми не були, здавалося, що щойно закінчився ремонт. Усе доглянуте, скрізь чисто. Спочатку навіть не вірилося, що так може бути. Все ніби під лінійку зроблене, рівненько, гарненько і дуже просто. Дороги такої якості, що і не відчувається, як їдеш.


Саксонія


Уся Німеччина поділена на федеральні землі. Ми побували у Саксонії, а саме у її столиці Дрездені і одному з найбільших міст Лейпцигу. Це неймовірно гарні міста з кількістю жителів трохи більше півмільйона. Саксонія – земля замків і фортець. Для нас провели короткі екскурсії по містах, розповіли їхню історію і як відбудовували після війни. Виявляється, там вціліло небагато будівель. Після закінчення війни їх відбудовували камінчик за камінчиком по фотографіях, щоб зберегти історичну пам’ять.

Проте насолоджуватися красою архітектури і місцевості було ніколи. Графік роботи і зустрічей нас чекав дуже насичений. За тиждень встигли відвідати багато соціальних установ, зустрітися з державним секретарем Міністерства соціальної політики та захисту споживачів Андреа Фішер та ознайомитися з правовими засадами соціального захисту в Німеччині на прикладі Саксонії.


Соціальний захист і пенсійне забезпечення


У Німеччині соціальний захист тримається на обов’язковому страхуванні. Німці обов’язково роблять страхові внески 5 видів: медичне страхування (14,6%), у разі нещасного випадку, пенсійне (18,7%), на випадок безробіття і на випадок догляду (2,35%). Половину з цих відрахувань із заробітної плати сплачують роботодавці.

Там підтримують і сім’ї з дітьми. Німецькі родини також отримують виплати на дітей. За першу і другу дитину – 190 євро щомісяця, за третю – 196 євро, за четверту і кожну наступну – 221 євро.

Пенсійне забезпечення тримається на трьох китах: державній пенсії + пенсії від підприємства + пенсії приватного страхування (накопичувальній). Завдяки цьому німці забезпечені і в старості. До речі, середній розмір пенсії – 1000 євро для чоловіків і 950 євро для жінок (середня заробітна плата близько 2 тисяч євро). Німці виходять на пенсію у 67 років. Обов’язкового трудового стажу в них має бути 45 років. Вони вважають, що з 16 років молодь може вже підробляти і це також зараховується до стажу. Середня тривалість життя у Німеччині: 78 років – чоловіки, 83 роки – жінки.

Більшість населення Німеччини зайнята, окрім постійного місця роботи, у волонтерстві й на громадських роботах. Німці вважають своїм обов’язком допомагати іншим, тому хоч 2 години на тиждень присвячують волонтерству. Держава фінансово підтримує волонтерські центри, але плата за волонтерство символічна (40 євро на тиждень).

Ставлення до інвалідів і соціальна політика держави щодо цієї категорії громадян нас приємно вразили. Там все зроблено для людей з обмеженими можливостями. Головним є принцип, що люди з інвалідністю повинні природно брати участь у суспільному житті.


Майстерня для людей з інвалідністю


У Лейпцигу побували у майстерні людей з інвалідністю діаконії ам Тонберґ. Цей візит залишив найбільше позитивних вражень. У нас в Україні нічого подібного і на такому високому рівні організації немає.

У майстерні працюють 450 інвалідів. Під кожного створене індивідуальне робоче місце, є навіть робочі місця для лежачих людей! Ми тільки дивувалися, які речі, виявляється, можуть робити інваліди: і меблі, і сірники для камінів, і брелоки, і значки, і пробки для шампанського, і свічки, пакують новорічні подарунки, зошити, різні дрібнички, малюють картини і т.д. У них своє рекламне агентство, своя їдальня. Скрізь працюють інваліди. Технічно все облаштоване на межі фантастики, усе для зручності і комфорту!

Робочий день у них триває 7 годин 30 хвилин, мають дві перерви на обід по 30 хвилин. У Німеччині інваліди повинні відпрацювати 20 років, щоб отримати достойні виплати. Соціальні виплати вони отримують, але мінімальні (близько 400 євро). Крім того, у державі соціальна політика спрямована на допомогу і надання можливості кожному на участь у суспільному житті та на самовизначення. Інваліди відчувають, що потрібні суспільству. Вони живуть максимально повноцінним життям. У Німеччині вважають, доки людина рухається, щось робить, вона живе. Там створюють умови для нормального життя!


У чому відмінність соціальної роботи?


Нас цікавило, які послуги надають соціальні працівники у Німеччині своїм підопічним. Наше відділення допомоги вдома можна зрівняти з їхнім амбулаторним доглядом. Якщо українські соцробітники мають велике навантаження і повинні встигати, наприклад, придбати продукти, медикаменти, доставити їх, то у Німеччині соцробітники вчать літніх людей, як це зробити, вони їх супроводжують. Людина має сама справлятися. Якщо вона не в змозі, то лікарі дають висновок, що її треба переводити до будинку престарілих, де нагляду буде значно більше. Але допоки людина сама себе може обслуговувати, вона буде робити це навіть у будинку для престарілих. Соціальна допомога кожною окремою установою надається вузькопрофільно і кваліфіковано. Там немає такого, щоб одна установа займалася різними віковими групами з різними потребами і т.д.


Центри для людей похилого віку і будинки для престарілих


Ми побували у кількох закладах і, знову ж таки, були приємно вражені тим, як все автоматизовано, облаштовано. Зроблено все для зручності як самих підопічних, так і соцробітників. Підйомники, візочки, поручні… за людей залишається тільки порадіти. Територія доглянута, кролики бігають, на терасах столики, є багато мангалів. До батьків діти приїздять на вихідні. Люди в таких центрах не замкнуті. Вони вільно можуть ходити, куди їм захочеться. Живуть по одному у кімнаті, у холах спілкуються, там стоять тренажери, в будь-який час можуть на них потренуватися. Біля кожної кімнати поштова скринька. Німці люблять листуватися. Їхнє життя наповнене змістом. Разом займаються рукоділлям, печуть печиво, чаюють, спілкуються і т.д. Панує домашня, затишна атмосфера.

Навіть у центрі для психічнохворих умови такі, що нам і не снилося. Люди там між собою спілкуються. Є кімната для психічного розвантаження, у коридорі стоять ігри, висить груша, щоб свою агресію вони могли вилити на неї, а не на оточуючих.


Дитячі садки


У Дрездені ми побували у дитячому садку «Альтштадтінзель». Це перший дитячий садок, який впроваджував інклюзивну дошкільну освіту. Тепер методика цього садка пройшла апробацію і її запроваджуватимуть на території всієї Німеччини. Підхід до виховання дітей у німців відрізняється від нашого. Вони змалечку привчають дітей до самостійності. Перше, що вразило, у дитячих садках немає ліжок. Діти користуються матрацами, ковдрами і подушечками. Вони самі обирають місце, де їх покладуть і де спатимуть. Під час прогулянки дітки також самі обирають, де їм хочеться гратися, а не де скаже вихователь, наприклад, у зоні саду, чи на гірочках та гойдалках. У кожній зоні просто знаходиться якийсь вихователь, який стежить за дітьми. І вихователі знають усіх дітей по іменах.

Перевагу віддають натуральним матеріалам. У жодному з садочків ми не побачили дорогих шпалер, штор і т.д. Там все дуже просто, стіни пофарбовані. Іграшки теж з натуральних матеріалів. Те, що ми жартома називаємо «тяжке дитинство», у них в пріоритеті, адже діти граються дерев’яними іграшками. У творчій майстерні виготовляють поробки теж з натуральних матеріалів (камінців, черепашок, шишок, каштанчиків, листочків і т.д.).

Групи у дитячих садках змішані: починаючи з 7 місяців до 3 років і з 3 років до 6. Робота спрямована на розвиток спорту. Там безліч ігрових і спортивних майданчиків, встановлений літній душ, щоб діти самостійно могли помити ручки, ніжки після гри в пісочниці або якщо забруднилися.


Висновки


Також наша делегація побувала у центрі дитини і сім’ї (для біженців), у спеціалізованій школі для дітей з фізичною інвалідністю «Альберт Швайтцер» та інших соціальних об’єктах.

Безперечно, поїздка була пізнавальною, є чому повчитися у німців. Добре було б впровадити їхній досвід у нас. Проте в нинішніх умовах оптимізації, скорочення, об’єднання не всі реформи підійдуть нам. Є до чого прагнути. Ми постараємося впровадити дещо в нас, я вже готую проект, але поки що не буду розповідати всі секрети, – поділилася враженнями і здобутими знаннями Тетяна Терен.

Записала Наталія Осипенко.

Фото з архіву Тетяни Терен.

1 коментар

  1. Хто тіки куди вже не їздив у відрядження за досвідом – переймали, вчилися, а “казка” не хоче бути «Made in Ukraine», тільки присказка…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут