Шок від декларацій: чим обернеться обурення українців

0
10

Українці шоковані мільйонними статками, які задекларували українські чиновники.

Серед українських чиновників виявилися власники церков, мощів святих, колекцій картин та інших дорогоцінних речей – як реагує українське суспільство на оприлюднені дані та чим це може озватися у майбутньому?74928_w_700

Мільйони у готівці

Одне з найбільших здивувань для українців – вищі посадовці не довіряють вітчизняній банківській системі і тримають вдома великі суми готівки. Так, лише у депутатів Верховної Ради за підрахунками на руках півмільярда доларів. Під матрацом у глави Мін’юсту Павла Петренка 600 тисяч доларів.

Як виявилося глава Національного банку України Валерія Гонтарева теж не довіряє вітчизняній валюті, як і колега з Мін’юсту, задекларувала депозитів на суму 1,8 мільйона доларів і лише 61 тисячу у національній валюті.

Коментуючи наявність у себе чималої суми у готівці, Петренко сказав, що розуміє усю дикість тримання готівки вдома, однак для виправдання додав, що наразі в Україні за кілька останніх років зникли понад 80 банків.

Експертне середовище висловило свою версію зберігання коштів у готівці. Політолог Віктор Таран вважає, що небажання чиновників вкладати гроші до банків викликана тим, що вони побоюються конфіскації грошей незаконного походження.

Тут важливо розмежувати людей, які прийшли з бізнесу у владу – їх статки цілком зрозумілі, і тими, хто задекларував мільйони, при тому, що працював виключно на державних посадах,– каже експерт.

Виникнення такого резонансу у суспільстві пов’язане не лише з математикою, хоч цифри дійсно вражають, а з тим сюрреалізмом і паралельною реальністю, в якій живуть політики на відміну від решти суспільства. Тепер законспіроване життя, за допомогою е-декларацій, відкорковане, і на нього тепер можуть подивитися всі охочі.

Відомий волонтер Роман Доник з цього приводу написав у Facebook, що він, дійсно, не мав жодних ілюзій, але “те, що вилізло зовсім за гранню”.

Відтепер величезна прірва між суспільством і владою стала задокументованим фактом. Це безсумнівно ускладнює збереження крихкого балансу між ними і викликає у людей шалене бажання усунути таку гостру несправедливість.

Але експерти запевняють, що навіть нарощення огиди в українців до власних політиків, що спричинили їхні аморальні е-декларації, навряд чи потягне за собою революційні спалахи та заклики до розкуркулення. Однак, в іноземній пресі українським елітам пророкують суттєве падіння рейтингів.

Відповідь влади

Відповідь влади на невдоволення людей не забарилася. Одразу кілька чиновників і депутатів виступили за впровадження е-декларацій для усіх громадян, мовляв, “ви не кращі за нас, а тому покажіть, як ви чесно живете?”.

Така ініціатива надійшла від заступника Адміністрації Президента Дмитра Шимківа, лідера “Радикальної партії” Олега Ляшка, який суттєво “підмочив” свою репутацію борця за права селян великими грошовими сумами у декларації.

Його однопартієць Андрій Лозовий, що має сотні тисяч доларів разом з нардепом Юрієм Деревянком (вказав майже 3 мільйони доларів готівкою) вважають, що заповнені декларації втручаються у їхній особистий простір. Тому вони звертаються до Ради Європи за роз’ясненнями.

Крім того, “ображені” нардепи зареєстрували законопроект №5318, яким пропонують зобов’язати звітувати перед суспільством членів громадських організацій, які боряться з корупцією.

Хоч, така помста і знайшла позитивний відгук серед парламентарів, ця ініціатива Дерев’янка №5318 не сподобався Представництву Європейського Союзу в Україні.

Навряд нардепи зупиняться на цьому і не придумають інших способів для очищення репутації, однак жодних наслідків такі кроки не матимуть, навіть більше, вони виглядатимуть жалюгідно, як в очах західних партнерів, так і в очах українського суспільства.

Етап перевірки декларацій

Народний депутат Єгор Соболєв та глава Антикорупційного комітету Верховної Ради висловив радикальну точку зору: чиновники, які не зможуть пояснити звідки взяли власні гроші, мають, як мінімум залишити власні посади.

Соболєв нагадує про закон “Про запобігання корупції”, де прописана повна перевірка декларацій усіх вищих посадових осіб.

Крім того він говорить, що кожен громадянин може ініціювати моніторинг способу життя високопосадовця. Вже є навіть спеціальна електронна форма для цього.

Якщо перевірка виявить зловживання, то високопосадовцем має зайнятися Антикорупційне бюро разом з Антикорупційною прокуратурою.

Скептично до розвитку такого сценарію ставиться український журналіст Віталій Портников. За його словами, е-декларування не зможе повноцінно запрацювати у старій правоохоронній системі та без незалежних судів.

Тому у нього є серйозні сумніви, що впровадження е-декларування буде ефективним у боротьбі з корупцією, більш того, з’являється можливість для застосування вибіркового правосуддя, бо наразі поки незрозуміло, в якій послідовності перевірятимуться декларації.

Натомість голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін вірить у правосуддя над депутатами та чиновниками, які не зможуть пояснити походження власного майна. Він запевнив, що декларації певних українських чиновників дають підстави для початку кримінальних проваджень. Додавши, що наразі сподівається на адекватну реакцію зі сторони НАБУ.

На думку політолога Володимира Фесенка, серйозна робота щодо перевірки декларацій, так би мовити, профілактично-антикорупційна, а також “каральна” почнеться не раніше 2017 року.

Крім того, експерт запевнив, що з наступної парламентської сесії, яка буде вже у лютому, парламентарі займуться корекцією законодавства по е-декларуванню і оптимізують форму електронних декларацій.

Після оприлюднення декларацій стає цілком зрозумілим, чому виник страшний опір і вже в останні тижні вносилися пропозиції щодо кастрування е-декларацій.

Депутатів та чиновників змусили показати на, як вони насправді живуть, і це для них відверто не комфортна позиція. Особливий статус і привілейованість для них все менше приносить задоволення і все більше дискомфорту і занепокоєння.

Автор матеріалу: Дмитро Блюзецький, спеціально для Знай.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут