Як шахраї дурять жителів Пологівщини

0
42

shAHRПро види шахрайств засоби масової інформації і правоохоронці «трублять» вже не один рік, щоб попередити людей про нові схеми любителів легкої наживи, нагадати старі, які шахраї й досі використовують. Але, на жаль, випадків шахрайств не меншає. Пологівці часто потрапляють на гачок шахраїв і втрачають гроші через свою необачність і довірливість.

Ми поспілкувалися з пологівськими правоохоронцями і дізналися, які схеми шахрайств переважають на Пологівщині. Вони порадили, як не стати жертвою зловмисників.

Устименко Олександр Петрович

«Мамо, рятуй!»

– Найпоширенішими є шахрайства, пов’язані з телефонними дзвінками. Усім добре відома схема «ваш родич у поліції» й досі працює, а шахраї «розводять» пологівців і отримують гроші. Аферисти частіше телефонують уночі або ввечері і повідомляють про аварію за участю родича – сина, онука і т.д. – або розповідають, що він потрапив в якусь іншу халепу. Представляються працівниками правоохоронних органів, пропонують відкупитися. І, на жаль, дехто з пологівців діє імпульсивно, одразу в паніці перераховує зловмисникам гроші, а лише потім розуміє, що насправді сталося, – розповідає заступник начальника Пологівського відділу поліції, начальник слідчого відділу Олександр Устименко.

Такі шахрайства дуже важко розкрити, адже в переважній більшості телефонують жертвам люди з місць позбавлення волі. Як правило, цим видом шахрайства займається не одна особа. Одні телефонують, інші – знімають кошти з карток і т.д. Все дуже заплутано. Зловмисники можуть задіяти у своїх чорних справах і зовсім сторонню людину, яка й не здогадуватиметься, що саме завдяки її картковому рахунку шахраї заробляють гроші. Для такого «випадкового помічника» у шахраїв в запасі своя історія на кшталт «дайте реквізити картки, щоб родичі перерахували мені гроші». І це часто спрацьовує. Люди в нас готові допомагати будь-кому, а якщо ще й слізну байку почують, то не відмовлять 100-відсотково.

І все ж, незважаючи на всі труднощі, пологівським правоохоронцям вдалося розкрити два таких шахрайства в цьому році.

– Мешканці нашого району таким чином обдурили жителів Полтавської і Сумської областей. Дві жінки з цих областей, наївно повіривши в те, що їхні діти потрапили в біду, перерахували гроші на вказані пологівськими шахраями рахунки. Пощастило розкрити ці шахрайства завдяки тому, що стали перевіряти, кому жертви перерахували гроші. Виявилося, зловмисники звернулися за допомогою до родичів, які під час перевірки вказали, хто їх просив про послугу зняти кошти з картки, – розповів Олександр Петрович. – Якщо ж задіяні сторонні особи, то завдання для правоохоронців ускладнюється, адже треба встановлювати номери телефонів, певні банківські операції, власників рахунків і т.д. Це займає багато часу, адже робиться через суд, запити надсилаються у банківські установи, а враховуючи, що обсяг інформації дуже великий, банки не так швидко встигають надсилати відповіді.

Поради:

Обов`язково попередьте близьких родичів про існування такої афери. Шахраї можуть називати вас по імені, знати, як звуть вашого родича і навіть деяку інформацію про вас, але не довіряйтесь першим емоціям. Вони – майстри психології, вміло грають на ваших почуттях – страху, турботі, материнській слабкості. Навіть якщо вам представляються міліціонером, прокурором, свідком ДТП, президентом Америки – не поспішайте вірити на слово і одразу перераховувати гроші. Перепитайте про деталі: що сталось? коли сталось? як звати того, хто дзвонить? в якому саме відділку перебуває син? Скажіть, що вас з кимось переплутали, і це не може бути ваш син. Коли вас почнуть переконувати, попросіть, щоб описали, як виглядає син (родич) і в чому він був одягнутий. Ці всі деталі допоможуть вам дізнатись чи бреше той, хто дзвоніть чи ні. Після цього варто передзвонити родичу, який нібито в халепі, або його друзям. Може, він або вона в цей час спокійно відпочиває з ними в кафе і не має гадки, що ви його “рятуєте”? Готуйтесь до того, що аферисти обов’язково вас квапитимуть, казатимуть що ось-ось справа вирішиться не на вашу користь, не потрапляйте на гачок. Ваша справа – тягнути час.

Продаж товару – Інтернет оголошення

– Зараз в мережі Інтернет шахраї «розставляють свої тенета» особливо часто, тому слід бути дуже уважними, коли купуєте або продаєте товар на сайтах. Найчастіше люди звертаються до нас, коли зробили передоплату за товар, знайдений в Інтернеті, а він так і не надійшов їм, а гроші (і не малі!) вони втратили. Особливо великі кошти втрачають сільгоспвиробники, які замовляють якусь добрива або посівний матеріал. Були випадки, коли перераховували і більше 100 тисяч гривень. Зовсім недавно свого замовлення не дочекалася мешканка м.Поліг, яка замовила міні-трактор і перерахувала в якості передоплати 3000 гривень, – говорить Олександр Петрович. – Крім того, люди самі потрапляють на гачок шахраїв, коли повідомляють дані карток: PIN-код, СVV-код, термін дії картки, код з sms, а тоді виявляється, що з рахунку незрозуміло як і ким зняті кошти. Також розповсюджені «дзвінки з банку», коли аферисти представляються працівниками банку, повідомляють про спробу несанкціонованого доступу до рахунку клієнта, пропонують поновити захисні дані, випитують інформацію, яку має знати лише власник рахунку. Жертви шахраїв, особливо власники кредитних рахунків, сподіваються, що банки зрозуміють, в яку халепу вони потрапили, і, так би мовити, спишуть борги, не будуть вимагати їх повернення. Але в таких випадках банки невблаганні, гроші їм таки доводиться повертати. Вони мотивують це тим, що клієнт сам винен, адже його попереджали, щоб не передавав персональні дані нікому. Так звані, банківські шахраї зазвичай розповідають, що пройшла якась незрозуміла операція і, якщо не втрутитися, всі кошти зникнуть або картку заблокують. Людина в паніці починає називати усю наявну інформацію.

Такі злочини також дуже важко розкрити, адже використовуються найдешевші телефони, одноразові картки, які після завершення операції зловмисники просто викидають. Відстежити їх майже нереально.

Поради:

Щойно ви дасте оголошення в Інтернеті, будьте готові до атаки телефонних шахраїв. Навіть якщо вам хочуть перекинути гроші, ні в якому разі не називайте контрольний код банківської картки. В жодному разі не називайте кодів, паролей по телефону, хоч би вам дзвонив генеральний директор банку. Хто б і що б не розповідав про проблеми з вашою карткою, покладіть трубку і самі наберіть банк. Або сходіть у найближче відділення банку і перевірте інформацію. А якщо замовляєте товар в Інтернеті, оплачуйте його, коли отримаєте, не робіть передоплату.

«Цукровий» шахрай

– Пологівці дуже легко «ведуться» на пропозиції щось дешевше купити. Цим користуються, так звані, побутові шахраї. Наприкінці минулого року до нас звернулися працівники кількох установ (вчителі, держслужбовці) з подібними заявами (всього 11). Вони розповіли, що здали гроші невідомому чоловіку, який обіцяв привезти їм цукор. Отримавши гроші, він зник у невідомому напрямку, цукру пологівчанки від нього так і не дочекалися. У цьому році цей злочин ми розкрили, особу «цукрового» шахрая встановили. Ним виявився житель Приморського району. З «солодкою» легендою він об’їздив майже всі сусідні райони і обдурив багато людей. Його затримали, у шахрайстві він зізнався, матеріали справи передані до суду з обвинувальним актом, – розповідає начальник слідчого відділу.

Олександр Петрович під час розмови зазначив, що побутових шахрайств досить багато. Раніше траплялися поодинокі випадки, коли зловмисники зверталися до людей похилого віку нібито, щоб розміняти гроші або з якоюсь іншою легендою, а замість справжніх купюр підсовували сувенірні і т.д.

Поради:

Пам’ятайте приказку про безкоштовний сир у мишоловці. Це ж стосується і обіцянок продати якийсь товар дешевше. Не віддавайте своїх грошей незнайомим людям, доки не отримаєте товар. Будьте обачними під час спілкування з будь-якою незнайомою людиною, не давайте нікому своїх речей (телефон подзвонити і т.д.).

З початку року у Пологівському районі зареєстровано 37 випадків шахрайства, 13 з них правоохоронці розкрили. Якщо вас ошукали шахраї, обов’язково звертайтеся до поліції. Але краще все-таки не потрапляти в тенета шахраїв, бути обачними. Покарання за шахрайства – штраф, громадські або виправні роботи, обмеження або позбавлення волі на строк до 3 років, шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах, карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна.

Н.Осипенко.

Фото автора.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут