Робота, відпочинок, емоції і сонце, Або Туреччина очима чубарянки-студентки

0
30

Нещодавно мені випала нагода пожити і попрацювати за кордоном. Я навчаюся в Бердянському державному педагогічному університеті, як і всі студенти, прагнула знайти підробіток. Навчаюся на контрактній основі, гроші не бувають зайвими. У нашій країні, на жаль, зараз з цим дуже складно. Тим паче, які гроші в наш час може заробити звичайний студент? Отож, коли почула новину про те, що в наш навчальний заклад приїжджає туристична компанія, яка набирає студентів для роботи в Туреччині, не змогла втриматися і пішла на співбесіду.

jiS2osDQgzo

Пощастило, після співбесіди мене взяли на роботу. Достроково здала сесію і разом з іншими студентами відправилася працювати в Туреччину. Працювала в національній туристичній компанії «Інтурист» («Intourist Thomas Cook»), яка займається організацією відпочинку туристів. А наше завдання – допомогти їй в цьому. Я була трансферним (супроводжуючим) гідом. Через «Інтурист» прилітали на відпочинок переважно гості з Росії та Казахстану, тож мовного бар’єру не виникало.

Робота трансферменів різноманітна: зустрічати і проводжати гостей в аеропорт, допомагати їм заселитися в готелях і т.д. Сумувати ніколи не доводилось. Найприємніша місія – супроводження туристів на різноманітні екскурсії, а їх було безліч, кожна з яких надзвичайно цікава. Я працювала в Анталії. Це популярний курорт, де все облаштовано для блага гостей, які приїжджають на відпочинок. Завдяки роботі в туристичній сфері мені випала прекрасна нагода відвідати всі найгарніші куточки Анталії й інші місця поблизу неї.

Найбільше, що мене вразило, це екскурсія в Памуккале – настільки гарне та чудове місце, яке заворожує своєю красою. Воно вважається дивом природи. Це не штучно створений ландшафт, і це ще більше вражає. Що ж там незвичайного? Насамперед, білосніжні каскади, в середині яких мінеральна вода, збагачена кальцієм, яка має лікувальні властивості. Памуккале розташоване в історичному місті Ієраполісі, де до наших часів збереглася велика архітектурна пам’ятка – старогрецький античний театр, якому вже декілька століть. Звичайно, це не єдина історична екскурсія, таких можна описати багато.

Розваг для гостей вистачало: це й екстремальні, й пізнавальні поїздки та заходи. Рафтинг, рибалки, дискотеки, прогулянки на яхті, аквапарки, один з найбільших в Європі акваріумів, підйом на гору Тахтали й багато чого іншого. Для гіда це унікальна можливість побувати в усіх місцях безкоштовно, тоді, коли туристи за їхнє відвідування платять чималі кошти. Безумовно, це великий плюс.

Працювати трансферним гідом, незважаючи на всі плюси, все ж нелегко. Графік роботи ненормований, інколи напружений. Вихідних в туристичному бізнесі майже не буває. За півроку я мала два вихідних – на день народження і коли захворіла. Щоденна праця потребує багато сил та енергії, без цього аж ніяк. А ще вона дуже відповідальна. Жартуючи між собою, працівники говорять, очі у супроводжуючого мають бути не лише спереду, а й ззаду. Бо ж на тобі в середньому чоловік з 20-30, за якими потрібно стежити, ні в якому разі нікого не загубити, ніде не забути. Траплялися різні випадки і в моїй практиці. На відпочинку і дорослі іноді, як діти, десь задивилися, затрималися, а відповідати за них доводиться в будь-якому разі. Отож, не втрачати пильності, весь час рахувати і постійно контролювати – це і було одне з найголовніших завдань в моїй роботі.

Ми жили в ложмані (гуртожитку) однією великою родиною, допомагали один одному. Серед нас були більш досвідчені працівники, які не перший рік працювали в цій сфері і добре все знали. Так було набагато легше, мені, як новачку, поради від кваліфікованих людей дуже знадобилися. Панувала сувора дисципліна як в ложмані, так і на роботі. Правила та обмеження, яких обов’язково потрібно дотримуватися. Існувала і система штрафів, аби їх уникнути, до всього необхідно ставитись відповідально та сумлінно, аби не мати проблем.

Турбот вистачало завжди, на жаль, не все проходило бездоганно, люди на відпочинку траплялися різні, і до кожного потрібно знайти підхід. Через складні відносини між Україною та Росією часто туристи-росіяни були недоброзичливо налаштовані до українців, через це виникали конфлікти, які також вирішували ми самі і знаходили вихід зі скандальної ситуації.

Добре, що кар’єрний ріст в цій справі також передбачений, всі старання обов’язково оцінять, нагородивши новою посадою. В перспективі можна стати готельним гідом, регіональним директором або навіть керівником самої компанії, було б лише бажання, всього можна досягти. Необхідно постійно удосконалюватися, вивчати турецьку мову, а найголовніше – місцевість. Водії, які приїжджали працювати, зазвичай не місцеві, і тому ми мали знати кожну вулицю і розташування готелів, як свої п’ять пальців. Можна сказати, що гіди – універсальні люди, вони мають знати абсолютно все.

Незважаючи на всі труднощі, моральне навантаження та відсутність вихідних, все ж вдавалося відпочити. У нас проходили корпоративи, різноманітні цікаві заходи. Часто збиралися разом, святкували дні народження, різні свята. Смажили шашлики, ходили в караоке, відпочивали на яхтах. Приємно, що керівництво про нас не забувало, входило в наше становище, і давало нам можливість хоч на трішки забути про роботу. Вони нас розуміли, як ніхто інший, бо всі директори, як і ми, колись починали зі звичайних трансферменів.

Хочеться розповісти і про країну, яка вразила мене своєю красою. Оскільки вона є мусульманською, живуть в ній за суворими законами зі своїми обмеженнями та заборонами. Так, насправді Туреччина від нашої й інших слов’янських країн відрізняється своїм менталітетом та традиціями. Там встановлені свої правила, яких має дотримуватись кожен громадянин, за нехтування карають, і не лише попередженнями та матеріальними стягненнями, а й навіть обмеженням волі. На кожній вулиці по декілька баків для сміття, мені було незвично побачити ідеальну чистоту на вулицях, пляжах. Місцеві жителі ставляться до таких речей сумлінно, поважають інших, бо всім подобається жити в красі та чистоті. Мабуть, найскладніше в такій країні людям зі шкідливими звичками. Палити можна лише в спеціально відведених місцях, а не там, де заманеться. Щодо розпивання алкогольних напоїв також існує певне табу. В людних місцях, тим паче вдень, пити не можна. Звичайно, деякі винятки роблять для туристів, біля їхніх готелів можна знайти кілька барів. Але коли не сезон, і відпочивальників майже немає, такі заклади знайти майже неможливо.

Турки – патріоти своєї країни. На кожному кроці можна побачити їхню національну символіку, державний прапор. А ще там проживають щирі та доброзичливі люди, які радо допомагають, ніколи не залишать в біді. Пригадується мені випадок, коли по дорозі в нас зламався транспорт, це сталося саме тоді, коли ми проїжджали повз одне село. Місцеві жителі, які нас взагалі не знали і бачили перший раз в житті, пригостили чаєм. Вони відмінні господарі, дуже приємно, що є небайдужі люди.

У мусульман святкових дат не так вже і багато, як не дивно, працювати вони люблять більше, ніж відпочивати. Одне з найголовніших свят – Рамадан і Курбан-байрам. Після місяця суворого посту в них проводиться грандіозне свято. Я потрапила на святкування і побачила, наскільки пишно вони святкують, з феєрверками, частуванням солодощами просто на вулицях. Скільки добра та тепла в собі несе це свято! Це просто неможливо передати словами.

До ритму їхнього життя я швидко звикла. Працювати в Туреччині мені дуже сподобалося, незважаючи на дуже навантажений графік роботи, все ж багато і хороших моментів відклалося в моїй пам’яті: екзотична місцевість, неймовірні враження, приємні знайомства. Багато з’явилося нових друзів. Найцінніше, що я отримала, працюючи в «Інтуристі», – це досвід роботи. Після закінчення сезону нам видали сертифікати, за допомогою яких можна буде швидше влаштуватися на роботу в туристичній сфері. Для себе я відкрила багато чого нового. Загалом, я задоволена і впевнено можу сказати, що робота в Туреччині відкриває хороші перспективи на майбутнє.

А.Тіщенко, студентка Бердянського державного педагогічного університету.

Фото з архіву автора.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут